"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Nová egyptská vláda má hned co řešit!

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 7.8.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Egyptský prezident Mohamed Mursi jmenoval bývalého ministra vodních zdrojů Hišáma Kandila (1962) premiérem.

Studoval na Káhirské univerzitě, studia ukončil roku 1984, pak v letech 1988-1993 studoval zavlažování a získal doktorský titul na North Carolina State University.Po studiích pracoval v letech 1999-2005 na egyptském ministerstvu zavlažování. Po odchodu z ministerstva pracoval v Africké rozvojové bance.

21. července 2011 byl jmenován ministrem zavlažování a 24. července 2012 byl jmenován egyptským premiérem.

Nový premiér Kandil není podle svých vlastních slov členem Muslimského bratrstva, ale vzhledem k jeho islámskému vousu je v Egyptě považován za příslušníka islamistického politického proudu.

Z pětatřiceti ministrů je hned sedm těch, kteří zasedali i v minulé vládě. Jde navíc o klíčová ministerstva, jako je zahraničí, financí a také obrany. Posledně jmenované ministerstvo dokonce drží přímo maršál Tantáví, jinak  šéf Nejvyšší rady ozbrojených sil, a také muž, který v této funkci sloužil dvě desítky let i za minulého režimu.

Islamisté sice nemají v rukou obranu či finance, ale budou se starat například o náboženské záležitosti, školství a mládež.  Nový egyptský kabinet v řadě Egypťanů vyvolává rozpaky.  Je nejen příliš spojen s nedemokratickou minulostí, ale také není příliš reprezentativní demograficky. Jsou v něm jen dvě ženy, z toho jedna koptská křesťanka, jinak jde o samé muže a muslimy.

Egypt se  ocitl ve velmi svízelné ekonomické situaci, a vláda bude muset udělat krok, kterému se dosud bránila – a to vzít si půjčku u Mezinárodního měnového fondu. Zároveň ale země na Nilu ztratila u věřitelů důvěryhodnost a její půjčka bude tedy asi drahá.

Egypt stojí před nutností rychle se postarat o miliony pracovních míst, zastavení propadu veřejných financí, obnovu bezpečnosti pro občany i turisty, boj s korupcí a další naléhavé úlohy.

Není přitom jasné, jaké budou pravomoci premiéra vůči prezidentovi, ani jaké možnosti bude mít prezident vůči armádě, která si přisvojila legislativní pravomoci a veto ohledně otázek národní bezpečnosti.

Z řad Muslimského bratrstva pochází prokazatelně jen čtyři členové vlády, a jedno křeslo obsadil dokonce salafista z fundamentalistické strany Núr. Salafisté nepředstavují organizovanou skupinu nebo strukturu. Od pádu prezidenta Mubáraka, jehož sekulární režim potlačoval islamisty a extremisty všech směrů, se Salafisté ozývají čím dál hlasitěji. Jejich vyhrocená sektářská rétorika a útoky na křesťany mnoho Egypťanů znepokojuje. Salafismus je ultrakonzervativní proud islámu, jehož vyznavači věří v povinnost napodobovat první tři muslimské generace. Odmítají veškeré „inovace“ a změny náboženství, které se pak v islámu objevily během staletí vývoje. Někteří salafisté nosí tradiční oděv a dlouhý vous, aby napodobili proroka Mohameda a jeho druhy.

Situace v Egyptě je mimořádně složitá. Toto napětí vzniklo v arabském světě po řadě tzv. arabských revolucí. Jde o to, že na Blízkéím východě vždy byly a jsou mimořádně destruktivní síly, a tyto revoluce byly záminkou k aktvivizaci islámistických sil.

Extremisté uskutečnili v těchto dnech ozbrojené přepadení egyptského kontrolního stanoviště na severu Sinajského poloostrova, a v dobytých obrněných vozech se pokusili zaútočit na Izrael.

Útok, k němuž došlo v neděli 5.7. 2012 večer, si vyžádal životy nejméně 16 příslušníků egyptských  orgánů. Podle slov mluvčího egyptské bezpečnostní služby bylo v průběhu operace likvidováno 17 extremistů. Do operace bylo zapojeno několik vrtulníků. V Káhiře prohlásili, že útočníci byli džihádisty, a to jak egyptskými, tak i palestinskými. Ti poslední se dostali do Egypta tunelem z palestinského pásma Gázy.

Současně musel použít vojenské  síly také Izrael. Jeho armádní tisková služba prohlásila, že z dvou dobytých obrněných vozů explodoval jeden na izraelsko-egyptské hranici. Na druhý obrněný vůz zaútočilo izraelské vojenské letectvo při pokusu vjet na území Izraele.

Armáda a policie vezmou Sinajský poloostrov pod svou úplnou kontrolu, slíbil egyptský prezident Muhamed Mursí. Ujistil přitom, že bude dána odpověď těm, kdo stojí za tímto přepadením, ať už se nacházejí kdekoliv na území Egypta anebo za jeho hranicemi.

Tato událost na hranici mezi Egyptem a Izraelem ukazuje, že je velká pravděpodobnost obnovení útoků islámistů na Izrael ze strany Egypta, ze Sinajského poloostrova. Může to zhoršit situaci v tomto regionu. A tím budou perspektivy mírového urovnání nejenže mlhavé, ale asi nereálné.

čtěte také:

Současný Egypt a nově zvolený president

Konec pirátských útoků?

Současná Sýrie. Chemické zbraně mohou vleklý konflikt ještě dále vystupňovat

Klíčová slova: Egypt  | Afrika  | arabské jaro
2897 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683