"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Spolupráce s Američany je v našem národním zájmu

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 1.3.2007 | Rubrika: Základna
Ilustrace

Dozvídáme se, že vláda České republiky souhlasila s vybudováním radarové stanice na našem území. Ta by mohla zjistit možný přílet nepřátelských raket. Polská vláda uvažuje o možnosti vystavení deseti protiraketových ramp v Polsku. 

Česká republika i Polsko tak plní závazky vyplývající z jejich členství v Severoatlantickém paktu. Česká vláda ujistila Rusko, že radarová stanice, která má být vystavena na českém území, nebude v žádném případe namířena proti zájmům Ruska. Má za cíl sledovat rakety, které by mohly být vypáleny Íránem nebo Severní Koreou. Dozvídáme se ale, že generál Nikolaj Solovtsov, vrchní velitel ruských strategických sil, prohlásil : »…jestliže polská a česká vláda se takto rozhodnou, naše strategické síly budou moci namířit rakety na tato zařízení. » (Le Monde, 21. února 2007) 

Toto prohlášení je vskutku šokující. Nepřekvapuje ale příliš ty, kdo sledují vývoj v Rusku. Po zhroucení Sovetského svazu je Rusko scénou, na které můžeme sledovat neustálý zápas mezi stoupenci a odpůrci spolupráce Ruska se Severoatlantickým paktem a Evropskou unií. Mezi odpůrce patří samozřejme komunisté, stále dosti vlivní. Ale patří k nim též mnoho představitelů ozbrojených sil, bezpečnostního aparátu a ministerstva zahraničí, jakož i nacionalistické kruhy, především tzv. Eurasijaté, tj. stoupenci spojenectví Ruska s Íránem, Čínou a Severní Koreou. 

Je velmi dobře možné, že nepřátelský projev generála Solovtsova je třeba  chápat v souvislosti s napětím okolo Íránu. Ve středu 21. února skončila lhůta šedesáti dnů, udelená Radou bezpečnosti OSN Íránu, aby ukončil obohacování urania a další činnosti, díky kterým se přibližuje k získání jaderné zbrane. Írán tyto činnosti nepřerušil. Rada bezpečnosti bude zřejme povolána, aby se znovu vyjádřila. Rezoluce 1737 z 23. prosince 2006 byla odhlasována, aniž by se Rusko, stálý člen Rady bezpečnosti, snažilo jí bojkotovat. Chystá se nyní zmenit kurs? 

Budeme to vedet zřejmě brzy. Co je ale jisté je, že protizápadní síly v Rusku existují. A zdá se, že nabývají na síle. Nelze vyloučit, že byly umlčeny pouze díky konfliktu v Čečensku, nutícím Rusko hledat spolupráci se Spojenými státy, které byly též nuceny se bránit islámskému terorismu. Jestliže bude čečenský problém vyřešen, nebude nemožné, že Rusko zatouží vrátit se ke své imperiální roli na Středním východe.

Perspektiva spolupráce komunistických (či s komunismem ješte nejak propojených) režimů s islamismem je vážne znepokojující. Nedávno jsme sledovali státní návštevu íránského prezidenta ve Venezuele, behem které obe hlavy státu – Íránu a Venezuely - soupeřily ve vášnivých protiamerických výrocích. 

V zemi jako Francie, kde « anti-amerikanismus » má velmi silné pozice jak na levici, tak i na pravici politického spektra, je spojenectví mezi marxisty a islamisty obzvlášť viditelné. Projevilo se nápadne behem demonstrací proti anglo-americké intervenci v Iráku v roce 2003. Ale již před tím bylo například možné se dočíst o úzké spolupráci mezi Severní Koreou a Pákistánem. 

Francouzští politologové Frédéric Encel a Olivier Guez píší v knize Velká alliance : »Od roku 1997, Islamabad předává své nukleární znalosti Pyongyangu, zatímco ten se s ním delí o svou raketovou technologii. Spojené státy se k tomu nikdy veřejne nevyjádřily, vzhledem ke strategické důležitosti Pakistánu v boji proti terorismu. » (Frédéric Encel, Olivier Guez, La grande alliance, Ed. Flammarion,2003, str. 274). Mnoho bylo napsáno také o nukleární spolupráci mezi Íránem a komunistickou Čínou.  

Nekteří čtenáři si mohou položit otázku, proč je vyzývám, aby se tak dalece ztotožňovali se Spojenými státy. Každý národ, každý stát má přece své vlastní zájmy. Vycházím z přesvedčení, že národní zájmy České republiky jsou totožné se zájmy Spojených států. Nejlépe to snad ilustruje « Letter to America » (Dopis Americe), který napsal Usama bin Ládin a uveřejnil jej v listopadu 2002. Profesor Bernard Lewis, významný americký specialista islámské historie a kultury, dopis komentuje takto: Usama bin Ládin ujasnil, jak vidí zápas, který vede, tím, že opakovane označil své nepřátele za křižáky. Připomeňme, že křižáci nebyli ani Američané, ani Židé. Byli to křesťané, kteří vedli svatou válku, aby znovudobyli svatá místa křesťanství. “Dopis Americe”(…) popisuje v detailech údajné zločiny, páchané prý nikoli pouze vládou, ale též lidem Spojených států. Upřesňuje v sedmi bodech, co od Američanů vyžaduje. Za prvé, aby “konvertovali na islám”. Za druhé, aby ”přestali utiskovat, lhát, páchat nemorální činy a oddávat se neřestem...” Za třetí, aby “uznali, že Amerika je národem bez principů ve vztazích s ostatními.” Za čtvrté, aby “přestali podporovat Izrael v Palestine, Indy v Kašmíru, Rusy proti Čečencům, vládu v Manile proti muslimům v jižních Filipinách.” Za páté, aby “sbalili svá zavazadla a opustili muslimské zeme.” Tuto radu jim prý dává v jejich zájmu, “abychom je nemuseli posílat  zpět v rakvích.”  Za šesté, “aby přestali podporovat zkorumpované vůdce našich zemí.” Za sedmé, “aby přestali s politikou podřizování, okrádání a okupování.” Dopis končí slovy: “Jestliže Američané odmítnou naše rady, budou poraženi, tak jako všichni křižáci, kteří je předcházeli.

Profesor Lewis k tomu dodává: Tato obžaloba Ameriky zahrnuje, krome seznamu obvyklých výčitek, celý vejíř obžalob, jejichž původ je snadno zjistitelný a vyjadřuje ideologie, které postupne inspirovaly politické vůdce Středního východu. Nekteré, jako dekadence Západu a vliv Židů, mají původ v nacismu. Jiné, jako ziskuchtivost a kapitalistické vykořisťování, vychází z období sovetského vlivu. Ba i jednoznačne pozitivní rysy amerického způsobu života se stávají zločiny a hříchy. Svoboda žen prý vede k nemravnosti, k využívání jejich tel jako “předmetů konzumu”. Svobodné volby znamenají, že Američané si volne vybírají své představitele a jsou tedy zodpovedni za to, co tito představitelé udelají. Jinak řečeno”nevinní civilisté mezi nimi neexistují”. (Bernard Lewis, The Crisis of Islam, Holy War and Unholy Terror-Krize islámu, svatá válka a nesvatý terror, Random House Trade Paperbacks, New York, 2003, str. 157-159)

Profesor Lewis dodává k muslimskému nepřátelství vůči Americe: “Hlavní důvod je, že Amerika je nyní videna jako vůdčí mocnost zemí, různe označovaných jako Západ, křesťanský svet, nebo proste “zeme neveřících”. Dnes, jako v minulosti, tento svet křesťanských neveřících je chápán jako jediná vážná síla, která brání Bohem nařízenému šíření islámu, síla oddalující jeho nevyhnutelné vítezství na celém svete – kterému ovšem nebude moci zabránit. (B; Lewis, op.cit., str. 160) 

Bernard Lewis též připomíná, že týdeník hnutí Hamas, Al-Risala, vycházející v pásmu Gaza, uveřejnil 13. září 2001 článek o atentátech v New Yorku a Washingtonu, ve kterém je řečeno:”Allah vyslyšel naše modlitby.” (B. Lewis, op. cit. , str. 157). A professor Princetonské University dodává, že “argument Usamy bin Ládina vůči Americe -´Vy jste ta nejhorší civilizace v lidských dejinách´ - je pozoruhodný v dobe, kdy nacistická a sovetská diktatura jsou ješte v živé pameti (idem, str. 159).

Český národ trpel pod obema temito totalitarismy. Je přirozené, že si váží své dnešní svobody a že se cítí zavázán vůči tem, kdo mu pomohli jí nabýt. A dodejme – kteří mu umožňují držet si určitou životní úroveň.

Šíitský Írán má v plánu odtrhnout od Iráku a od Saudské Arábie území, na kterých jsou šíité ve vetšine, a kde se nachází též nejdůležitejší zdroje ropy a plynu. Chce učinit z techto území státy, které by se staly jeho satelity, tak jako chce ovládnout i menší zeme na jižním břehu Perského zálivu. Pak by mohl diktovat svou vůli průmyslove vyspelým zemím, které úzce závisí na dovozu ropy a plynu.

Připomeňme, že bojkot západních zemí vývozci nafty v letech 1973-1974 rozpoutal nezamestnanost, kterou pak bylo velmi težké odstranit.

Co se týče Ruska, neztotožňujme ho se Sovetským svazem, se Stalinem a s Brežnevem. Ale i když musíme podporovat všechny ruské činitele, kteří upřímne respektují naši nezávislost a přejí si spolupracovat se Severoatlantickým paktem a s Evropskou unií, nesmíme zase brát naše přání za skutečnost a nevidet, že protidemokratické živly jsou v Rusku silné. Hrozby vyjádřené generálem Solovtsovem to potvrzují. A samozřejme nám připomínají špatné vzpomínky na léto 1968.

Ale nejde o minulost. Nejdůležitejší je, abychom si mohli nynejší svobodu udržet. A to budeme moci jen v úzké spolupráci s mocnostmi, se kterými sdílíme duchovní a kulturní hodnoty, které Usama bin Ládin tak vášnive nenávidí. 

Vybudování radarové stanice, která snad zabrání úderu nepřátelských raket proti našim spojencům, je to nejmenší, co s radostí přijímáme. Blahopřejme tedy panu předsedovi vlády k rozhodnutí dát tuto stanici vystavet na našem území.

 

o autorovi: autor napsal doktorskou práci v Paříži pod vedením profesorky Carrére d´Encausse, autorky knihy, ve které asi deset let předem předvídala rozpad Sovětského svazu jako následek rozdílu mezi porodností muslimských a slovanských národů SSSR. Je spolupracovníkem redakce Eurabia.cz

psáno pro Eurabia.cz

název redakce

3479 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683