Muneeb Hasan Alrawi s Lukášem Větrovcem přednášejí českým muslimůmMuslimská obec byla zřízena koncem června tohoto roku. Jejím předsedou byl ustanoven občan Ruské federace, ale samozřejmě muslimského vyznání. V samotných Karlových Varech a okolí žije několik stovek muslimů z nich se pouze část hlásí k Ústředí muslimských obcí, jenž je zřizovatelem i této nové Muslimské obce. Zbytek muslimů se drží od Muslimské obce raději dále a provozuje si vlastní mešitu v obci Kolová. Podrobnosti zde.

Ústředí muslimských obcí již delší dobu provozuje v Karlových Varech modlitebnu v objektu nepřímo vlastněným českým státem (prakticky Ministerstvem Financí) podrobnosti zde. V současné době tak již existují Muslimské obce v Teplicích, Praze, Brně a Hradci Králové.

Vzhledem k faktu, že se blíží doba, kdy se bude znovu rozhodovat o funkci předsedy Ústředí muslimských obcí je otázkou jestli vznik této nové Muslimské obce nesouvisí právě s touto blížící se volbou. Pozice předsedy jediné českým státem registrované muslimské církve totiž znamená nejen velkou prestiž v muslimských zemích, ale také vliv mezi proislámsky orientovanými podnikateli, novináři a politiky v ČR a také samozřejmě reprezentování českých muslimů na veřejnosti a u státních orgánů.

Rozloženi sil v muslimských obcích je z dlouhodobého hlediska patové a vznik Muslimské obce v Karlových Varech by mohl znamenat zisk pro současného předsedu Muneeba Hasana Alrawiho. O pozici předsedy Ústředí muslimských obcí se totiž uchází dlouhodobě pouze on a jeho jediným reálným konkurentem je předseda Muslimské obce v Praze Vladimír Sáňka.

Muneeb Hasan Alrawi a Abdullaha Al Soraja v PrazeSily obou frakcí jsou vyrovnané hlavně v tom, že v dosavadní struktuře Muslimských obcí má Vladimír Sáňka na své straně nejen svou domovskou pražskou obec, ale i tu Teplickou. Naopak Alrawi má oporu ve své brněnské obci a pak v obci z Hradce Králové, kde má osobní vazby a zároveň mu jsou muslimové z Hradce Králové nejspíše zavázáni za pomoc v zprostředkování finanční podpory na zakoupení objektu mešity. Například na této fotografii zveřejněné Valentinem Kusákem z občanského sdružení Antimešita je Alrawi zachycen nejspíše se saudskoarabským podnikatelem Abdullaha Al Sorajai v pražském hotelu Alcron. Abdullaha Al Sorajai patří k nejštědřejším sponzorům mešit a šíření islámu v České republice. 

Otázkou tedy zůstává která z těchto stran získá na svou stranu zástupce nové Muslimské obce v Karlových Varech. Z osobní zkušenosti z roku 2010 vím, že nejspíše tato nová Muslimská obec podpoří Muneeba Hasana Alrawiho, což může vyvolat proti akci ze strany stoupenců Vladimíra Sáňky, kteří ve snaze vyvážit převahu Alrawiho mohou iniciovat vznik další Muslimské obce a to nejspíše v Plzni, v níž žijící muslimové jsou dlouhodobě pro Sáňkovští.

Podrobněji se o vnitřních  konfliktech a bojích mezi českými muslimy dozvíte v knize Islám a islamismus v České republice zde.

Další variantou také může být, že vznik této Muslimské obce nemusí souviset s tímto zápasem uvnitř muslimské komunity, ale může jít o pokračování vzorce vybudování mešit z Teplic a Hradce králové, kde byl iniciován vznik Muslimských obcí právě kvůli tomu, aby se staly zřizovateli mešit, a byla tak ztížená možnost zablokovat jejich vznik ze strany českých obyvatel neboť zřizovatelem je náboženská společnost.

Ať již je tedy reálná možnost první nebo druhá, nezbývá než si opět připomenout, že přes mediální masáž o tom, že islamizace se v Česku neodehrává, naopak v Čechách a na Moravě rostou mešity jak houby po deští a to i přes tvrzení Českého statistického úřadu, že muslimů v ČR má ubývat.

http://lukaslhotan.blog.idnes.cz

čtěte také:

V Rusku stojí největší evropská mešita

Lhoťan: V Brně, Praze a Teplicích žádna mešita není!

Teplice: Zřízení mešity potají dohodnuto