"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Současná Sýrie. Chemické zbraně mohou vleklý konflikt ještě dále vystupňovat

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 19.7.2012 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Sýrie má významné zásoby chemických zbraní. V sousedních zemích a mezi západními vládami sílí obavy o zabezpečení těchto zbraní v případě pádu režimu prezidenta Bašára Asada.

Syrská vláda začala přesouvat zásoby chemických zbraní ze skladů. Listu The Wall Street Journal to prozradili američtí představitelé. Režim syrského prezidenta Bašára Asada podle zpravodajců disponuje zásobami sarinu, yperitu a kyanidu.

Američané neví, proč Syřané s chemickými látkami manipulují. Někdo se domnívá, že Damašek je chce použít proti povstalcům nebo i civilistům, kterých se chce zbavit. Jiní se ale domnívají, že Asad chce tyto látky lépe zabezpečit, aby se nedostaly do rukou opozice.

Je také možné, že Asad nechce chemické látky použít jako přímou zbraň, ale využívá je jako nátlak proti sunnitům, aby je odradil od účasti v rebelii.

Chemické zbraně mohou vleklý konflikt ještě dále vystupňovat. Na tajných schůzkách o nové hrozbě jedná i administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy. Největší obavy vyvolává sarin. Nikdo neví, kam Syřané zásoby smrtícího nervového plynu převezli.

Jeden z amerických politiků se domnívá, že informace o chemických zbraních by mohla pomoci těm, kdo v Sýrii prosazují mezinárodní zásah. Zároveň však je jasné, že riziko takového zásahu se zvyšuje, jestliže je patrné, že má syrská strana zbraně hromadného ničení.

O množství chemických zbraní v Sýrii se USA jen dohadují. Damašek se nepřipojil ke konvenci o chemických zbraních, která zakazuje výrobu i skladování těchto látek stejně jako jejich použití k bojovým účelům.

Experti odhadují, že Syřané mají zásoby chemických a biologických zbraní asi na deseti místech. Jordánci a Američané nepředpokládají, že by je zajistili už v této fázi občanské války, například výsadkem speciálních komand.

Syrská opozice tvrdí, že její bojovníci našli u mnoha zajatých vojáků vybavení k ochraně proti chemickým zbraním. Američané už jednali s jordánskou armádou o možnosti, že v případě Asadova svržení jordánské speciální jednotky syrské sklady chemických zbraní zajistí.

Podle listu The Wall Street Journal jsou ale USA se zveřejňováním informací o chemických zbraních opatrnější, vzhledem k některým nepotvrzeným zprávám.

V rozhovoru pro televizní stanici BBC  prohlásil syrský velvyslanec v Iráku Naváf Fáris, který minulý týden přešel na stranu povstalců. "Máme nepotvrzenou informaci, že chemické zbraně již byly částečně použity v Homsu," zdůraznil Fáris.

Syrský režim se už přes rok snaží potlačovat protivládní revoltu. Armádní jednotky se toho snaží dosáhnout těžkými zbraněmi, leteckými údery a proto se spekuluje se i o použití chemických zbraní.

FSA (Svobodná syrská armáda) má k dispozici přibližně třicet tisíc mužů ve zbrani. Jejich výzbroj však zatím tvoří jen samopaly, kulomety a raketomety odpalované z ramene a s Asadovými jednotkami, které mohou použít stovky tanků, děl a bojových letounů, se zatím nemohou ani v nejmenším měřit.

FSA bez pomoci ze zahraničí Asada těžko svrhne. Logisticky ji zatím podporuje Turecko, peněžní pomoc přislíbil Katar a Saúdská Arábie. Zbraně jsou nyní do rukou povstalců pašovány především přes hranici s Libanonem.

Zabezpečení zbraní hromadného ničení mohlo by být bylo jedním z cílů případné mírové mise.

Šéf izraelské vojenské rozvědky generál major Aviv Kochavi promluvil v Knesetu a zhodnotil syrské události. Podle mínění rozvědky, je režim prezidenta Asada s to zůstat u moci dva měsíce až dva roky, avšak v budoucnu nedokáže zvládnout občanský odpor.

Kochavi sdělil, že srážky mezi opozicí a vládní armádou mají stále dramatičtější povahu a vyžadují si denně stovky  lidských životů. Sílicí krutost v akcích vládních sil svědčí, podle generálova mínění, o tom, že vojáci jsou zoufalí a nedokáží najít účinný způsob jak potlačit povstání.

Mezi tím Kofi Annan již podruhé navštívil Rusko od okamžiku svého jmenování zvláštním vyslancem OSN. Ministr zahraničí Lavrov prohlásil, že tato Annanova návštěva potvrzuje pevný postoj Ruska v podpoře jeho plánu na obnovení občanského míru v Sýrii. Totéž pověděl v úterý také prezident Putin.

Kofi Annan označil ze své strany ukončená jednání za „ velmi dobrou schůzku.“ Vyslovil rovněž naději, že během nadcházejícího v Radě bezpečnosti OSN hlasování dokáží strany dohodnout se o návrhu rezoluce.

Rusko poslalo začátkem  července 2012 na základnu v syrském Tartúsu torpédoborec a stíhač ponorek Admiral Čabaněnko a tři doprovodná plavidla. Cestou se k nim podle informace agentury Interfax připojí lodě z baltické flotily.

Mezitím panují nejasnosti o ruských dodávkách zbraní do Sýrie. Moskva oficiálně tvrdí, že žádné útočné zbraně Sýrii nedodává a žádné nové kontrakty s Damaškem neuzavírá. Zároveň s tím se ale objevují v médiích informace o stále nových ruských zbrojních systémech, které do Sýrie míří. Mimo jiné jde prý o opravené vrtulníky i protiraketové systémy Buk, Pečora a Pancir a možná i nákladné komplexy S-300.

čtěte také:

K současné situaci v Sýrii

Arméni tvoří malé, ale významné menšiny v mnoha zemích světa

Syrský problém – Kurdové!

Klíčová slova: USA  | Izrael  | válka  | Sýrie
3861 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683