"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Čtrnáctý červenec v Paříži

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 18.7.2012 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Čtrnáctý červenec jsem ztrávil letos v Paříži. Dopoledne jsme se šli s chotí podívat na vojenskou přehlídku na Elysejská pole.

Jako všechny latinské národy, Francouzi mají rádi všechno co je hezké, potrpí si na to, aby to nějak vypadalo. Je známé jejich malířství, architektura, móda. A také se jim líbí, co je hezky řečeno.

Tak i ta přehlídka na Elysejských polích byla krásná. Vedle dobře seřazených oddílů a moderní vojenské techniky – tanků, obrněných vozů, děl, motocyklů, letadel a helikoptér -  jsme viděli jezdce na koních se šavlemi, v uniformách snad z doby Napoleóna.

Tak jsem zase trochu uvažoval o historii Francie, která hrála tak důležitou roli v historii celé Evropy, ba celého světa a konkrétně i v dějinách českého národa.    

Čtrnáctý červenec je výročím pádu Bastilly, začátku Velké francouzské revoluce. Mgr. Jean-Marie Lustiger, který byl pařížským arcibiskupem v letech 1981-2005, řekl že strůjci této revoluce byli duchovními předky jak komunistů, tak nacistů. Co se týče komunistů, je to snadné pochopit. Komunisté se sami hlásili k tomuto dědictví. Nacisté se k němu rozhodně nehlásili. Přesto měl arcibiskup pravdu. Francouzská revoluce vážně porušila sílu křesťanského universalismu. Na nejvyšší hodnotu postavila národ. Francouzi pak nejen popravili Marii Antoinettu, dceru Marie Terezie, ale napadli Rakousko a Prusko a obsadili značnou čášt Německa. Němci pak odpověděli Francouzům jejich jazykem. A vzhledem k tomu, že mají v povaze dělat vše důkladně, tak i jejich nacionalismus byl pak skutečně důkladný.

Zmiňuji se o tom všem v rámci debaty, kterou i my, členové redakce našeho serveru, vedeme o nacionalismu, globalizaci a Evropské unii. Jsme jednomyslně proti multikulturalismu a proti globalizaci, založené jenom na hledání hmotných výhod. Lišíme se v pohledu na Evropskou unii, kterou někteří z nás vidí jako první krok ke zničení jakékoli národní totožnosti, jini spíše jako pokračování křesťanského universalismu. To ovšem za předpokladu, že Evropská unie zůstane skutečně evropskou, že bude sdružovat pouze národy křesťanské tradice, že například Turecko do ní nikdy nebude přijato.

Nezapomínáme, že Společný trh, předchůdce Evropské unie, vytvořili především křesťansko-demokratičtí státníci, jako Francouz Robert Schuman, Němec Konrád Adenauer a Ital Alcide De Gasperi, kteří po hrůzách dvou světových válek nechtěli, aby něco podobného se mohlo ještě opakovat.

Pokud vzpomínáme konkrétně na historii Francie, tak ta se tradičně nazývala « fille aînée de l’Eglise » (nejstarší dcera Církve). Ve Francii vznikla gotická architektura, která pak pokryla Evropu svými arcidíly. Svatovítskou katedrálu v Praze stavěl Francouz Matyáš z Arrasu.

Ale v r. 1789 Francie byla prvním evropským národem, který se od křesťanství odklonil. Napoleón, ještě jako generál Republiky, dobyl Egypt v r. 1798. Snil o tom, vytvořit v Orientu svou říši. Aby si to usnadnil, tak se prý chtěl, s celou svojí armádou, obrátit na islám. Údajně tomu zabránilo jenom to, že nebylo možno donutit vojáky, aby se nechali obřezat a aby přestali pít víno a jiné alkoholické nápoje.

Možná, že tato Napoleonova bezzásadovost byla jednou z příčin jeho pozdějšího pádu. Když po porážce u Waterloo řekl: »Le soleil d’Austerlitz ne se leve plus » (slunce od Slavkova už nevychází ) - abychom si připoměli, že nejslavnější vítězství Francie se odehrálo na Moravě. A když debatujeme o dnešním českém ministru zahraničí, tak si připomeňme, že jeden z jeho předků, vítěz od Lipska, vedl rakouská, pruská a ruská vojska do poražené Napoleonovy Francie.

Ti, kteří chtějí žít bez principů, nakonec možná nutně ztroskotávají. Jeden Pražan, který po 15. březnu 1939 utekl do Francie, psal v létě onoho roku : »Před třemi dny tady slavili sto padesáté výročí pádu Bastilly s neuvěřitelnou nádherou. Tanky a děla, které jsme marně čekali v září, projížděly po Elysejských polích. Tisíce, desetitisíce lidí zpívalo : « Le jour de gloire est arrivé » (Den slávy přišel; jedna z vět francouzské hymny). Tančilo se na ulicích… »

Ona ta nádhera, bohužel, vždycky nestačí. Po červenci přišel srpen a podepsání smlouvy mezi Německem a Sovětským svazem. Francouzští pacifisté tehdy psali: »Mourir por Danzig ? » (Máme umírat kvůli Gdaňsku ?) Nechtělo se jim umírat kvůli Čechoslovákům v roce 1938, ani kvůli Polákům v roce 1939. A tak v roce 1940 hákový kříž už vlál pod Vítězným obloukem na náměstí Étoile.

Nemůžeme si položit otázku, zda se historie neopakuje? V roce 1939 francouzští pacifisté nechtěli umírat kvůli Polákům. Dneska nechtějí umírat v Afghánistánu. Za jak dlouho tedy asi islamisté ovládnou Paříž, tak  jako nacisté jí ovládli?

Svět je bohužel takový, že ten, kdo nechce hájit své zájmy je zotročen – a někdy i snadněji zbaven života. Je to zákon přírody, že svět respektuje pouze ty, kteří mají sílu – a kteří jsou ochotni jí použít.

Už staří Římané říkali « Si vis pacem, para bellum » (Chceš-li mír, připravuj válku).

V roce 1983 jsem se účastnil semináře mezinárodní antikomunistické organizace Causa international v Guatemale. Říkali nám tam: « Proč jsme prohráli ve Vietnamu? Neměli jsme dost letadel? Neměli jsme dost tanků? Měli jsme dost všech zbraní a materiálu. Jenomže mladí Američané už nechtěli bojovat. Byli demoralizovaní. Válku ve Vietnamu jsme prohráli v redakcích novin a časopisů, ve studiích televizních stanic, dříve, nežli jsme jí prohráli v terénu. »

Sledujme proto pozorně vývoj v Afghánistánu, kde se češští a slovenští vojáci tak statečně projevili. A reagujme rychle a bez váhání na argumenty všech těch, kteří by chtěli, abychom i my prohráli ve sdělovacích prostředcích a v myslích veřejného mínění, dřive než prohrajeme v terénu.

čtěte také:

Pro změnu pár slov o Pákistánu

A ještě pár historických vzpomínek

Ještě jeden pozdrav z cest

Klíčová slova: islamismus  | vlastenectví  | historie
3498 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683