"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Pro změnu pár slov o Pákistánu

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 16.7.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

V jednom z posledních článků jsem se zmiňoval o Češích, kteří neznají Střední vychod. Já sám jsem procestoval islámský svět od Maroka až po Malajsko. Přesto ale neříkám, že ho skutečně znám.

Tak na příklad teprve nyní jsem se náhodou dočetl, že Karáčí, největší město Pákistánu, má dnes osmnáct miliónů obyvatel. Skoro dvakrát tolik, nežli celá Česká republika! To ilustruje obrovskou demografickou explozi, která se už dlouho odehrává v muslimském světě.

Víme, že život je boj. Slabší se musí podřídit silnějším. To je prostě zákon přírody. Ale současný svět je poznamenán zvláštní zvráceností – popíráním nutnosti boje o přežití, odmítáním smyslu životního úsilí u těch, kteří byli tradičně těmi silnějšími. Kdežto ti, kteří byli tradičně slabší, nyní mobilizují všechny síly, aby poměr sil převrátili a aby ovládli svět.

Ti, co znají historii, vidí do jaké míry se opakuje. Před čtrnácti stoletími Arabové, chudí kočovníci, živořící na okrajích prosperujících zemí, byli sjednoceni geniálním vůdcem Mohamedem a začli dobývat svět. Shodou okolností, civilizované národy tehdy žily pod vedením dvou světových říší: římské a perské. Obě se vyčerpaly dlouhými válkami, které neustále vedly mezi sebou. Arabové pak mohli uchvátit značnou část římské říše a celou perskou říši.

Nepřipomíná nám to historii posledního století ? Ta byla poznamenaná válkami mezi národy evropského původu. Ve druhé světové válce stálo na jedné straně Hitlerovo Německo a jeho spojenci, na druhé straně západní demokracie, zapojené do « velké koalice » se Svazem sovětských socialistických republik.

Členové « velké koalice » oficiélně bojovali proti německému rasismu. Ale v americké armádě tehdy černoch nemohl dosáhnout vyšší hodnosti nežli poručíka a i v tom případě mohl velet pouze černošským vojákům. V osvobozené Plzni, když Američané organizovali přehlídku, tak se jí účasnili pouze bílí vojáci. Černoši zůstali zavření ve svých ubikacích. Velká Británie a obzvlášť Francie mobilizovaly obyvatele svých kolonií do svých armád, kde krváceli za zájmy, se kterými neměli nic společného. A Sovětský svaz byl samozřejmě rodinou rovnoprávných národů, ve které ale Rusové byli těmi staršími bratry, Uzbekové a Turkméni těmi mladšími.

Dost logicky, i když někteří muslimové byli nuceni bojovat proti Německu, většina muslimů s ním spíš sympatizovala, podle známé zásady, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel.

Během « studené války » se snažili využívat jedněch i druhých. Až se sovětskou okupací Afghánistánu se sympatie značné části muslimů odklonily od « tábora míru a socialismu ».

Nesmíme ale zapomínat, že například Jásir Arafat, dlouholetý vůdce Organizace osvobození Palestiny, nejenom horlivě schvaloval sovětskou okupaci Československa v srpnu 1968, ale neméně tleskal i sovětské okupaci Afghánistánu jedenáct let později.

To všechno je nyní už dosti vzdálenou minulostí. Ale nelze vyloučit, že kdyby studená válka neskončila vítězstvím Západu už v roce 1989, tak že by dnes islám byl na ještě daleko lepších pozicích.

Svět národů evropského původu je dnes tak relativně oslaben, že si opravdu nemůže dovolit žádnou bratrovražednou válku – ani tu studenou už ne. Musí mobilizovat všechny své síly do obranného boje proti ofenzivě národů Třetího světa, především národů muslimských.

Z těch, Pákistán je dnes (zatím) jediným, který vlastní nukleární zbraň. Obrovská demografická exploze, kterou prožívá, ho dříve nebo později povede k expansivní politice. Zatím se bere v úvahu budoucí nukleární konflikt Pákistánu s Indií. Ale nemusí být pouze s Indií.

Není tak obtížné si představit i jiné scénáře. Francouzská vojska se nyní ztahují z Afghánistánu. Představme si, že tak dříve nebo později učiní i ostatní západní armády a že Talibáni se vrátí v Afghánistánu k moci. A že zároveň v Pákistánu, kde islamisté mají už dnes velmi silné pozice v armádě a v bezpečnostních  a tajných službách, se dostanou k moci úplně a s Afgánistánem vytvoří společný blok.

Historie nás učí, že elity muslimské Indie pocházejí ze středoasijských oblastí, které do roku 1991 byly součástí Sovětského svazu. Co kdyby potomci Velkých Mogulů, kteří kdysi dali vystavět Tádž Mahál, chtěli znovu dobýt země svých předků ? Budou si pak Rusko a Západ moci dovolit nebýt solidární proti takové hrozbě?

Je k tomu třeba říci ještě jednu věc. Až Karáčí nebude mít « pouze » 18 milónů obyvatel, ale 30 nebo 50, tak možná jeho obyvatelé budou mít volbu jenom mezi nutností prostě umřít hlady, nebo se pustit do boje o přežití na úkor jiných. To pak bude ten ryzí biologický boj o život, ve kterém morální hodnoty, zděděné od generací, žijících v úplně jiném kontextu, budou asi těžko ještě platit.

Lidé mé generace se toho už asi nedožijí. Ale máme potomky a ti se k tomu musí připravovat.

Každý má právo, ba i povinnost, usilovat o přežití. Sebevražda v žádném případě není morální povinností.

Může si někdo z nás přát, aby jeho děti páchaly sebevraždu? Učme je tedy už nyní se připravit na budoucí, těžko vyhnutelný konflikt s protivníky, kteří se vlastně ani netají se svými úmysly dobýt svět.

Pokud naši potomci budou dobře připraveni, materiálně a především morálně, tak mají dobré šance vyhrát a přežít.

čtěte také:

Pakistan na ceste k anarchii

Pákistán dočasně zablokuje Facebook. Kvůli zakázaným obrázkům Mohameda

Iný portrét Bhuttovej

Klíčová slova: islám  | porodnost  | Pákistán
3378 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Dienstbier: Česko dokáže přijmout až 15 tisíc uprchlíků. Může je aktivně oslovovat v zemích, odkud přicházejíKadyrov : Macron podněcuje k terorizmu !Arméni zveřejnili svědectví syrského islamity o výcviku teroristů v TureckuZa podřezaného francouzského učitele před švédským parlamentem "pietně" spálen Korán Erdogan: "S muslimy v Evropě je zacházeno jako se židy v r. 1939!"

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyProsím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

„Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny„Ráno jsem ten virus vysra*a a už jsem dobrá," odzbrojila nakažená babička lékaře a odjela na kole pro vnoučata
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď