"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

K současné situaci v Sýrii

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 15.7.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Moskva je pevným spojencem syrského režimu a v Radě bezpečnosti OSN dosud blokovala všechny rezoluce požadující odchod Asada či sankce proti jeho vládě. Jedinou schůdnou cestou k řešení syrské krize je podle Ruska politický dialog za účasti všech zainteresovaných stran.

Rusko  předložilo 11. 7. 2012 členům Rady bezpečnosti OSN návrh nové rezoluce o Sýrii. Navrhuje se v ní prodloužení mise Spojených národů o další tři měsíce při změně jejího mandátu. Rada musí o budoucnosti tohoto týmu rozhodnout do 20. července, kdy původní mandát vyprší.

Ruský návrh počítá s tím, že se členové mise, kteří měli původně monitorovat příměří, jež ale nenastalo, zaměří na politické řešení krize.

Ruský text  vyzývá obě stany konfliktu k dodržování příměří a k okamžitému plnění mírového plánu zmocněnce Kofiho Annana. Dále ve vágní formulaci radě ukládá, aby zajistila plnění rezoluce a zvážila eventuálně další kroky.

Francie dala najevo, že ruský návrh rezoluce je hluboko pod očekáváním. "Nesplňuje to očekávání větší části světového společenství," sdělil mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valéro. Francie považuje za nezbytné "předat výkonné pravomoci přechodné vládě".

Členové Rady bezpečnosti OSN obdrželi od svých západních partnerů návrh rezoluce k Sýrii, která dává Damašku pod hrozbou sankcí deset dní na konec používání a stažení těžkých zbraní z měst. Dokument také počítá s prodloužením pozorovatelské mise OSN v Sýrii, jejíž mandát 20. července skončí, o 45 dní.

Návrh, který předložila Británie po konzultaci textu s USA, Francií a Německem, hrozí v případě nesplnění podmínek uplatněním článku VII hlavy 41 charty OSN.

Článek podle agentury AFP předvídá k prosazení rozhodnutí OSN případné diplomatické a ekonomické sankce, například embargo, ale ne nějakou vojenskou intervenci.

Návrh Západu konkuruje ruskému návrhu rezoluce, který počítá s prodloužením stávající mise a spoléhá se na politické řešení krize. Moskva, která je dlouholetým spojencem syrského autoritativního režimu, odmítá sankce proti Damašku, které označuje za málo účinný mechanismus. Hlasování o nové rezoluci RB OSN k Sýrii se očekává 18. července. Rusko jako stálý člen RB s právem veta všechny dosavadní návrhy na sankce proti Sýrii zablokovalo.

Jeden ze zběhlých syrských generálů, Fayez Amri, prohlásil v interview pro panarabské noviny Asharq Al-Awsat, že k tomu, aby Asadův režim padl, stačí jeden letecký úder.

Amri prohlásil, že přesný počet dezertérů ze syrské armády není znám, je ale mnohem větší, než čísla uváděná v mezinárodním tisku, protože Asad přísně zakázal jakoukoliv informaci o dezeretérech.

Generál řekl: „Sýrie je ve stavu hromadné hystérie, ve stavu hromadného rozkladu, za vraždy civilistů nese odpovědnost ve většině případů nikoli armáda, ale provládní domobrana „šabicha“. Generál rovněž prohlásil, že 80 % obyvatel Sýrie jsou „vnitřními uprchlíky“, a že některé vesnice a města jsou úplně zpustošeny.

Do řad opoziční Syrské svobodné armády (FSA) vstupují i ženy. FSA, která je složená hlavně z armádních dezertérů a bojuje na straně syrské opozice, se formuje v Turecku. V severosyrské provincii Idlib prý už bojuje brigáda složená z manželek padlých členů FSA.

Je nesporné, že mezinárodní veřejnost musí stupňovat tlak na ukončení násilí v Sýrii.

Rada bezpečnosti znovu zasedne, aby situaci v Sýrii projednala. Navrhovatelé rezolucí, ale i komentátoři, by však neměli zapomínat, že OSN nevznikla proto, aby měnila vnitřní upořádání států.

čtěte také:

Co by znamenal ozbrojený konflikt v Perském zálivu?

Syrský problém – Kurdové!

Sýrie. Co bude dál?

Klíčová slova: USA  | arabské jaro  | válka  | Sýrie
3575 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Anglická vláda přiznala, že úřady roky tolerovaly sexuální zneužívání děti muslimskými zločinciDůvod proč se zhoršuje situace Francouzů: Skoro polovina sociálních dávek je vyplácena cizincůmCikáni zabili v centru Budapešti dva mladé MaďaryUž vám to zůstane: Ve Francii pochod na podporu ilegálůImigranti si udělali z kostela záchod a chtějí pokračovat dále do Evropy

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNikoliv náhodou jsou hlavními protagonisty protiruské kampaně mladí komunální politici, kteří nemají vlastní zkušenost ani s komunismem. O to falešnější a vykalkulovanější je jejich kampaň

euPortal.cz

Cítím se diskriminován. Mám pocit, že moje země byla ukradena nebo že jsem byl unesen a umístěn na neznámém cizím místě, které neuznávám jako domovUž běží tichá válka USA-Rusko

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Uvažoval jste o tomhle někdy, pane Kalousku, Schwarzenbergu, Fialo, Vystrčile, Rakušane, Bartoši, Farský, Bartošku a páni další ze stejně jedovaté líhně? Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

ParlamentniListy.cz

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval seVymýváte mozky, udeřil Babiš proti EU. A jel dál: Podvod a habaďůra. Pozor na opozici
Články autora
Průzkum
Mělo by se i v ČR konat celostátní branné cvičení proti islámistickému terorizmu? Ve Švýcarsku se v první polovině listopadu koná 2-denní celostátní branné cvičení proti islamistickému terorizmu. Mělo by se konat i v ČR?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď