"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

K současné situaci v Sýrii

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 15.7.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Moskva je pevným spojencem syrského režimu a v Radě bezpečnosti OSN dosud blokovala všechny rezoluce požadující odchod Asada či sankce proti jeho vládě. Jedinou schůdnou cestou k řešení syrské krize je podle Ruska politický dialog za účasti všech zainteresovaných stran.

Rusko  předložilo 11. 7. 2012 členům Rady bezpečnosti OSN návrh nové rezoluce o Sýrii. Navrhuje se v ní prodloužení mise Spojených národů o další tři měsíce při změně jejího mandátu. Rada musí o budoucnosti tohoto týmu rozhodnout do 20. července, kdy původní mandát vyprší.

Ruský návrh počítá s tím, že se členové mise, kteří měli původně monitorovat příměří, jež ale nenastalo, zaměří na politické řešení krize.

Ruský text  vyzývá obě stany konfliktu k dodržování příměří a k okamžitému plnění mírového plánu zmocněnce Kofiho Annana. Dále ve vágní formulaci radě ukládá, aby zajistila plnění rezoluce a zvážila eventuálně další kroky.

Francie dala najevo, že ruský návrh rezoluce je hluboko pod očekáváním. "Nesplňuje to očekávání větší části světového společenství," sdělil mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valéro. Francie považuje za nezbytné "předat výkonné pravomoci přechodné vládě".

Členové Rady bezpečnosti OSN obdrželi od svých západních partnerů návrh rezoluce k Sýrii, která dává Damašku pod hrozbou sankcí deset dní na konec používání a stažení těžkých zbraní z měst. Dokument také počítá s prodloužením pozorovatelské mise OSN v Sýrii, jejíž mandát 20. července skončí, o 45 dní.

Návrh, který předložila Británie po konzultaci textu s USA, Francií a Německem, hrozí v případě nesplnění podmínek uplatněním článku VII hlavy 41 charty OSN.

Článek podle agentury AFP předvídá k prosazení rozhodnutí OSN případné diplomatické a ekonomické sankce, například embargo, ale ne nějakou vojenskou intervenci.

Návrh Západu konkuruje ruskému návrhu rezoluce, který počítá s prodloužením stávající mise a spoléhá se na politické řešení krize. Moskva, která je dlouholetým spojencem syrského autoritativního režimu, odmítá sankce proti Damašku, které označuje za málo účinný mechanismus. Hlasování o nové rezoluci RB OSN k Sýrii se očekává 18. července. Rusko jako stálý člen RB s právem veta všechny dosavadní návrhy na sankce proti Sýrii zablokovalo.

Jeden ze zběhlých syrských generálů, Fayez Amri, prohlásil v interview pro panarabské noviny Asharq Al-Awsat, že k tomu, aby Asadův režim padl, stačí jeden letecký úder.

Amri prohlásil, že přesný počet dezertérů ze syrské armády není znám, je ale mnohem větší, než čísla uváděná v mezinárodním tisku, protože Asad přísně zakázal jakoukoliv informaci o dezeretérech.

Generál řekl: „Sýrie je ve stavu hromadné hystérie, ve stavu hromadného rozkladu, za vraždy civilistů nese odpovědnost ve většině případů nikoli armáda, ale provládní domobrana „šabicha“. Generál rovněž prohlásil, že 80 % obyvatel Sýrie jsou „vnitřními uprchlíky“, a že některé vesnice a města jsou úplně zpustošeny.

Do řad opoziční Syrské svobodné armády (FSA) vstupují i ženy. FSA, která je složená hlavně z armádních dezertérů a bojuje na straně syrské opozice, se formuje v Turecku. V severosyrské provincii Idlib prý už bojuje brigáda složená z manželek padlých členů FSA.

Je nesporné, že mezinárodní veřejnost musí stupňovat tlak na ukončení násilí v Sýrii.

Rada bezpečnosti znovu zasedne, aby situaci v Sýrii projednala. Navrhovatelé rezolucí, ale i komentátoři, by však neměli zapomínat, že OSN nevznikla proto, aby měnila vnitřní upořádání států.

čtěte také:

Co by znamenal ozbrojený konflikt v Perském zálivu?

Syrský problém – Kurdové!

Sýrie. Co bude dál?

Klíčová slova: USA  | arabské jaro  | válka  | Sýrie
3677 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Teroristé pod ochranou Turecka oslavuji vraždy ve FranciíPROHLÁŠENÍ ÚSTŘEDÍ MUSLIMSKÝCH OBCÍ V ČR K UDÁLOSTEM VE FRANCII Ukrajina podporuje útok muslimského Ázerbájdžánu na křesťanskou ArméniíByla vyhlášena třetí světová válka! Židovsko-křesťanské civilizaci: Ex-ministrVídeň: desítky tureckých imigrantů řádily v kostele

ePortal.cz

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z poslední doby. Nové sankce na Rusko, Brexit a ochrana hranic v době koronavirové pandemieMotivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobecká

euPortal.cz

S Turkem lépe než s eurobolševiky: Pro Putina spolehlivý partner? Dva suveréni se vždy dohodnou. Při vzájemném respektu i na Karabachu. Žádný vývoz demokracie. Dvě nezávislé velmoci – dvě civilizaceNový papežův skandál: Homosvazky. Kdo to nečekal, byl naivní. Pohan Bergoglio ve službách NWO totality. Světské i církevní bažiny potřebují dementního zločince Bidena. Padne poslední hradba?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Němcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás doma

ParlamentniListy.cz

Svědectví přímo z vytížené nemocnice: Jaro bylo trochu obtížnější cvičení. Jestliže to nepochopí lídé, může se vláda stavět na hlavuPoslanec Ondráček navrhuje zrušit povinné koncesionářské poplatky. Vláda to ale prý shodí ze stolu
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď