"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

K současné situaci v Sýrii

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 15.7.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Moskva je pevným spojencem syrského režimu a v Radě bezpečnosti OSN dosud blokovala všechny rezoluce požadující odchod Asada či sankce proti jeho vládě. Jedinou schůdnou cestou k řešení syrské krize je podle Ruska politický dialog za účasti všech zainteresovaných stran.

Rusko  předložilo 11. 7. 2012 členům Rady bezpečnosti OSN návrh nové rezoluce o Sýrii. Navrhuje se v ní prodloužení mise Spojených národů o další tři měsíce při změně jejího mandátu. Rada musí o budoucnosti tohoto týmu rozhodnout do 20. července, kdy původní mandát vyprší.

Ruský návrh počítá s tím, že se členové mise, kteří měli původně monitorovat příměří, jež ale nenastalo, zaměří na politické řešení krize.

Ruský text  vyzývá obě stany konfliktu k dodržování příměří a k okamžitému plnění mírového plánu zmocněnce Kofiho Annana. Dále ve vágní formulaci radě ukládá, aby zajistila plnění rezoluce a zvážila eventuálně další kroky.

Francie dala najevo, že ruský návrh rezoluce je hluboko pod očekáváním. "Nesplňuje to očekávání větší části světového společenství," sdělil mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valéro. Francie považuje za nezbytné "předat výkonné pravomoci přechodné vládě".

Členové Rady bezpečnosti OSN obdrželi od svých západních partnerů návrh rezoluce k Sýrii, která dává Damašku pod hrozbou sankcí deset dní na konec používání a stažení těžkých zbraní z měst. Dokument také počítá s prodloužením pozorovatelské mise OSN v Sýrii, jejíž mandát 20. července skončí, o 45 dní.

Návrh, který předložila Británie po konzultaci textu s USA, Francií a Německem, hrozí v případě nesplnění podmínek uplatněním článku VII hlavy 41 charty OSN.

Článek podle agentury AFP předvídá k prosazení rozhodnutí OSN případné diplomatické a ekonomické sankce, například embargo, ale ne nějakou vojenskou intervenci.

Návrh Západu konkuruje ruskému návrhu rezoluce, který počítá s prodloužením stávající mise a spoléhá se na politické řešení krize. Moskva, která je dlouholetým spojencem syrského autoritativního režimu, odmítá sankce proti Damašku, které označuje za málo účinný mechanismus. Hlasování o nové rezoluci RB OSN k Sýrii se očekává 18. července. Rusko jako stálý člen RB s právem veta všechny dosavadní návrhy na sankce proti Sýrii zablokovalo.

Jeden ze zběhlých syrských generálů, Fayez Amri, prohlásil v interview pro panarabské noviny Asharq Al-Awsat, že k tomu, aby Asadův režim padl, stačí jeden letecký úder.

Amri prohlásil, že přesný počet dezertérů ze syrské armády není znám, je ale mnohem větší, než čísla uváděná v mezinárodním tisku, protože Asad přísně zakázal jakoukoliv informaci o dezeretérech.

Generál řekl: „Sýrie je ve stavu hromadné hystérie, ve stavu hromadného rozkladu, za vraždy civilistů nese odpovědnost ve většině případů nikoli armáda, ale provládní domobrana „šabicha“. Generál rovněž prohlásil, že 80 % obyvatel Sýrie jsou „vnitřními uprchlíky“, a že některé vesnice a města jsou úplně zpustošeny.

Do řad opoziční Syrské svobodné armády (FSA) vstupují i ženy. FSA, která je složená hlavně z armádních dezertérů a bojuje na straně syrské opozice, se formuje v Turecku. V severosyrské provincii Idlib prý už bojuje brigáda složená z manželek padlých členů FSA.

Je nesporné, že mezinárodní veřejnost musí stupňovat tlak na ukončení násilí v Sýrii.

Rada bezpečnosti znovu zasedne, aby situaci v Sýrii projednala. Navrhovatelé rezolucí, ale i komentátoři, by však neměli zapomínat, že OSN nevznikla proto, aby měnila vnitřní upořádání států.

čtěte také:

Co by znamenal ozbrojený konflikt v Perském zálivu?

Syrský problém – Kurdové!

Sýrie. Co bude dál?

Klíčová slova: USA  | arabské jaro  | válka  | Sýrie
2875 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Turecko ukradlo další část území Kypru a EU drží hubu a krok. Asi má strach z Turka?Slovinsko: Imigranti šlohli auto a hned bouraliŠkoda Auto podporuje ekonomiku vražedného islamistického režimu v Turecku ...Erdogan pochválil Američany za stažení se ze severní SýrieVčera byla opět rukou imigranta prolévána rakouská krev

ePortal.cz

Rebelie lhářů. Vzpoura proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání“ODS na cestě od modré k červené. K tomu můžeme ještě přičíst návštěvu předsedy ODS Petra Fialy v Řeporyjích, kam přijel podpořit místního hulváta Pavla Novotného

euPortal.cz

Jste připraveni zemřít? Neokonzervativci řídící americkou zahraniční politiku soustřeďují současné své úsilí na likvidaci zbytku dosavadních dohod zaměřených na omezení zbrojeníČeská televize vede tažení proti držitelům zbraní a pomlouvá je. ČT konkrétně šíří dezinformace a fake news ohledně zločinů spáchaných legálně drženou zbraní

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Rasputina na PutinaŽe Praha volí jako rozšířený ústav pro choromyslné, je věcí známou a ostatním lidem českým , moravským i slezským svorně proklínanou

ParlamentniListy.cz

Klaus ml. má vztek. Jde o uprchlíky. A udeřil na Fialovu ODSPedofilie „není nic trestného“. A Havel... Pavel Novotný si oblékl uniformu a překonal vše, co kdy doposud řekl
Články autora
Průzkum
Souhlasíte s novým světonázorem EU, že Druhou světovou válku rozpoutalo Rusko? Evropský parlament v září kodifikoval povinný světonázor, že Druhou světovou válku rozpoutal Sovětský svaz. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď