"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Arméni tvoří malé, ale významné menšiny v mnoha zemích světa

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 12.7.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Ozbrojený konflikt v Sýrii nutí tisíce lidí, aby opouštěly tuto zem. Ze Sýrie odjíždějí celé etnické komunity. Syrští Arméni se stále aktivněji vracejí do své vlasti nebo odlétají k příbuzným na Západ.

Po celá desetiletí žila arménská komunita v Sýrii dost bezpečně. Dá se říct, že prosperovala. Během posledního roku, kdy opozice bojuje proti syrským úřadům, jsou Arméni dennodenně vystavováni nebezpečí.

Islamistické skupiny vznikající v poslední době v Syrii si jako svůj terč záměrně vybírají právě křesťanské chrámy a domy Arménů. Experti mají za to, že budou-li se události v Sýrii rozvíjet stejně intenzívně, pak se do Arménie vrátí 35 až 50 tisíc občanů Sýrie arménské národnosti.

Syřané se definují jako blízkovýchodní etnická skupina, vyznačující se společnou syrskou kulturou, jako mateřský jazyk syrštinou a syrským původem. Syřany se také mohou označovat lidé, kteří hovoří jiným historickým syrským jazykem než syrštinou, například aramejštinou.

Mezi Syřany se nepočítají jiné etnické skupiny, žijící na území Sýrie, například Kurdové či Arméni, kteří mají sice syrské občanství, ale ne syrskou národnost.

Dějiny Arménů se v mnohém podobají dějinám Židů. Mnoho Arménů, stejně jako Židů, žilo už od starověku v diaspoře. Arméni tvořili malé, ale významné menšiny v mnoha zemích světa. Stejně jako Židé se stali Arméni terčem genocidy. Turci se během první světové války rozhodli, že „nepohodlné“ Armény, kteří chtěli mít svůj nezávislý stát, úplně vyhladí.

Odhaduje se, že během první světové války a krátce po ní zavraždili Turci kolem 1,5 milionu Arménů. Velká část historické Arménie (Arméni ji dnes označují jako Západní Arménii), včetně jezera Van a posvátné hory Araratu, je dnes na území Turecka.

Menší část Arménie (tj. Východní Arménie) se stala součástí Sovětského svazu. Poměrně málo známou skutečností je fakt, že o osudu Arménů se dohodl turecký prezident Mustafa Kemal Atatűrk s bolševickým vůdcem Vladimírem Iljičem Leninem a Arménii si prostě rozdělili (podobně dopadlo Polsko v roce 1939, kdy si je rozdělili Sověti pro změnu s Hitlerem).

Podle různých údajů má arménská komunita v Syrii 120 tisíc lidí. Arménští křesťané se věroučně odlišují od pravoslavné i katolické církve.  Vliv církve na identitu Arménů je stěžejní.

V Sýrii jsou nasnadě všechny příznaky občanské války, do které nechtějí být Arméni, ač by se jakkoli snažili zachovávat neutralitu, zataženi.

Arménie patří mezi nejstarší státy na světě a sama sebe označuje za první stát, který přijal křesťanství jako státní náboženství. Novodobé dějiny Arménie jako nezávislého státu začínají 23. srpna 1991, kdy země vyhlásila nezávislost na Sovětském svazu.

Náhorní Karabach je klíčovým faktorem ovlivňujícím sousedské vztahy Arménie.Po rozpadu SSSR vypukla v oblasti Náhorního Karabachu otevřená válka mezi Ázerbájdžánci a Armény, která skončila příměřím v roce 1994.

Máme-li věřit zprávám přicházejícím ze Sýrie, je postavení arménské komunity v Sýrii  poměrně velice složité a těžké. Majestátná hora Ararat, na které podle legendy přistála Noemova archa, je symbolem Arménie. Hora však leží už několik desetiletí v Turecku.

čtěte také:

Co by znamenal ozbrojený konflikt v Perském zálivu?

Jakou roli hraje vojsko v egyptské společnosti

Pokud se Belgičanům islám nelíbí, ať ze své vlasti odejdou

Klíčová slova: USA  | válka  | Sýrie
4695 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683