"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Arméni tvoří malé, ale významné menšiny v mnoha zemích světa

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 12.7.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Ozbrojený konflikt v Sýrii nutí tisíce lidí, aby opouštěly tuto zem. Ze Sýrie odjíždějí celé etnické komunity. Syrští Arméni se stále aktivněji vracejí do své vlasti nebo odlétají k příbuzným na Západ.

Po celá desetiletí žila arménská komunita v Sýrii dost bezpečně. Dá se říct, že prosperovala. Během posledního roku, kdy opozice bojuje proti syrským úřadům, jsou Arméni dennodenně vystavováni nebezpečí.

Islamistické skupiny vznikající v poslední době v Syrii si jako svůj terč záměrně vybírají právě křesťanské chrámy a domy Arménů. Experti mají za to, že budou-li se události v Sýrii rozvíjet stejně intenzívně, pak se do Arménie vrátí 35 až 50 tisíc občanů Sýrie arménské národnosti.

Syřané se definují jako blízkovýchodní etnická skupina, vyznačující se společnou syrskou kulturou, jako mateřský jazyk syrštinou a syrským původem. Syřany se také mohou označovat lidé, kteří hovoří jiným historickým syrským jazykem než syrštinou, například aramejštinou.

Mezi Syřany se nepočítají jiné etnické skupiny, žijící na území Sýrie, například Kurdové či Arméni, kteří mají sice syrské občanství, ale ne syrskou národnost.

Dějiny Arménů se v mnohém podobají dějinám Židů. Mnoho Arménů, stejně jako Židů, žilo už od starověku v diaspoře. Arméni tvořili malé, ale významné menšiny v mnoha zemích světa. Stejně jako Židé se stali Arméni terčem genocidy. Turci se během první světové války rozhodli, že „nepohodlné“ Armény, kteří chtěli mít svůj nezávislý stát, úplně vyhladí.

Odhaduje se, že během první světové války a krátce po ní zavraždili Turci kolem 1,5 milionu Arménů. Velká část historické Arménie (Arméni ji dnes označují jako Západní Arménii), včetně jezera Van a posvátné hory Araratu, je dnes na území Turecka.

Menší část Arménie (tj. Východní Arménie) se stala součástí Sovětského svazu. Poměrně málo známou skutečností je fakt, že o osudu Arménů se dohodl turecký prezident Mustafa Kemal Atatűrk s bolševickým vůdcem Vladimírem Iljičem Leninem a Arménii si prostě rozdělili (podobně dopadlo Polsko v roce 1939, kdy si je rozdělili Sověti pro změnu s Hitlerem).

Podle různých údajů má arménská komunita v Syrii 120 tisíc lidí. Arménští křesťané se věroučně odlišují od pravoslavné i katolické církve.  Vliv církve na identitu Arménů je stěžejní.

V Sýrii jsou nasnadě všechny příznaky občanské války, do které nechtějí být Arméni, ač by se jakkoli snažili zachovávat neutralitu, zataženi.

Arménie patří mezi nejstarší státy na světě a sama sebe označuje za první stát, který přijal křesťanství jako státní náboženství. Novodobé dějiny Arménie jako nezávislého státu začínají 23. srpna 1991, kdy země vyhlásila nezávislost na Sovětském svazu.

Náhorní Karabach je klíčovým faktorem ovlivňujícím sousedské vztahy Arménie.Po rozpadu SSSR vypukla v oblasti Náhorního Karabachu otevřená válka mezi Ázerbájdžánci a Armény, která skončila příměřím v roce 1994.

Máme-li věřit zprávám přicházejícím ze Sýrie, je postavení arménské komunity v Sýrii  poměrně velice složité a těžké. Majestátná hora Ararat, na které podle legendy přistála Noemova archa, je symbolem Arménie. Hora však leží už několik desetiletí v Turecku.

čtěte také:

Co by znamenal ozbrojený konflikt v Perském zálivu?

Jakou roli hraje vojsko v egyptské společnosti

Pokud se Belgičanům islám nelíbí, ať ze své vlasti odejdou

Klíčová slova: USA  | válka  | Sýrie
4273 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Video: Policejní brutalita ruského režimu zasáhla australské novinářeGenerál Blaško jde proti hnutí SPD a muslimové v Teplicích se radují ...Martin Konvička: Volby do senátu v Teplicích - Podporuji kandidáta SPD!Doporučujeme knihu: Podvolení Francie islámuNapětí na řecko-turecké hranici kvůli stavbě protiimigrantského plotu

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaMusíme si zvyknout na to, že budeme často posíláni do karantén nejrůznějšího typu. Budeme-li protestovat, budou to karantény horšího typu

euPortal.cz

Bohatství amerických miliardářů se během pandémie zvýšilo o 435 miliard dolarůAudit odhaluje ohromný nárůst pro-migračních neziskovek s miliony výnosů na nezisky

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Uvažoval jste o tomhle někdy, pane Kalousku, Schwarzenbergu, Fialo, Vystrčile, Rakušane, Bartoši, Farský, Bartošku a páni další ze stejně jedovaté líhně? Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

ParlamentniListy.cz

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zleČernoch, kvůli kterému hoří USA: Krotil jsem horší gaunery... Elitní český policista drsně k věci
Články autora
Průzkum
Je přijímání imigrantů z Blízkého východu importem terorizmu? Prezident Trump upozornil, že přijímání imigrantů z Blízkého východu je importem terorizmu. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď