"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Jakou roli hraje vojsko v egyptské společnosti

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 19.6.2012 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

Egyptský zvolený parlament, v němž měli většinu zástupci radikálních muslimů, byl v sobotu  16. června 2012 rozpuštěn.  Ústavní soud uvedl, že je neústavní, protože v něm není garantovaný počet nezávislých kandidátů. V Ústavním soudu zasedají soudci vybraní ještě za režimu svrženého prezidenta Husního Mubaraka.

Z rozhodnutí vyplývá, že shromáždění musí být zvoleno v nových volbách a legislativní pravomoci přechází na Nejvyšší vojenskou radu.

Od svržení Mubaraka loni 11. února vládne Egyptu Nejvyšší vojenská rada. Vede ji bývalý Mubarakův ministr obrany polní maršál Muhammad Tantáví.

Jakou roli hraje vojsko v egyptské společnosti a co od něho čekat?

Armáda má v egyptské společnosti výsostnou pozici, a tak se v Egyptě nikdo nedivil, když se generálové  ujali  moci namísto  parlamentu.

Ozbrojené síly Egypta jsou desátou největší armádou světa. Čítají 470 tisíc mužů, dalších 480 tisíc mužů jsou rezervisté. Pozemní jednotky mají 280 tisíc až 340 tisíc členů, námořnictvo 18 500 členů a vzdušné síly 30 tisíc členů.

Armáda v Egyptě je státem ve státě. Vedle své tradiční bezpečnostní  činnosti je též majitelem několika firem, které mají ve svém oboru často v zemi monopol. Všichni čtyři prezidenti od pádu monarchie v roce 1952 vyšli z jejích řad.

Pětasedmdesátiletý Tantáví slouží v egyptské armádě už 54 let. Ve vládách zastával pozici ministra obrany od roku 1991 a od roku 1995 se stal vrchním velitelem ozbrojených sil. Účastnil se tří ozbrojených konfliktů s Izraelem (1956, 1967, 1973).

Budoucí postavení egyptského prezidenta je zatím nejisté, protože rozhodující moc si rozhodla nadále uchovávat armáda. Ta  vydala dočasnou "ústavní deklaraci", která jí poskytuje rozhodující pravomoci po dobu rozpuštění parlamentu, včetně moci legislativní a kontroly nad státními financemi.

Armáda v posledních dnech   uvedla, že nové volby se nemohou konat do té doby, než se sepíše nová ústava.

Nejasnosti kolem volebního zákona panovaly už před volbami. Vládnoucí generalita pozastavila platnost ústavy z éry svrženého prezidenta Husního Mubaraka, v určitých rozhodnutích se ale na ni stále odvolávala.

Vojáci  asi vyberou 100člennou komisi, která připraví novou ústavu, čímž na nový text budou mít značný vliv.

Je pravděpodobné ,že egyptská armáda je připravena zasáhnout v případě, že se k moci v Egyptě budou chtít dostat islámští radikálové.

Egypt nebude ovládán žádným druhým Chomejním," citoval jednoho z vysoce postavených generálů list Al-Masrí Al-Júm.

Narážel tak na íránskou revoluci z roku 1979, kdy se vlády zmocnil po pádu šáha Ajatolláh Chomejní a nastolil teokratickou diktaturu.

Historie konfliktu mezi egyptskou armádou a radikály je dlouhá. Tvrdě proti nim zakročil už v šedesátých letech prezident Abdal Gamál Násir, jejich duchovního vůdce Sajjída Kutba dal v roce 1966 popravit.

Turistický průmysl, který je pro zemi mimořádně důležitý a který zaznamenal loni v důsledku dramatických změn silné ztráty, se obává dalšího obratu k horšímu.

Případné  vítězství islamistů   povzbudilo nedávno  malou skupinu radikálních náboženských fanatiků, kteří v některých částech země   vyhrožovali kadeřnickým salonům, "nestydatě" oblečeným ženám i majitelům obchodů. Nyní chtějí v Egyptě založit náboženskou policii po vzoru Saúdské Arábie

V Káhiře zpohlavkoval vousatý muž na ulici ženu, protože měla na sobě džíny. Někteří holiči se dočkali "návštěvy" islamistů, kteří jim chtěli zakázat holit muže.

Na egyptské stránce na Facebooku se pak objevilo varování jménem úřadu pro podporu ctnosti a vyhýbání se neřestem, že příště si vezmou "strážci morálky" s sebou přístroje na elektrické šoky s nápisem "šaría (islámské právo) přišla".

Samozvaní "policisté" jsou považováni za "aktivisty" nové islámské strany, která v prvních dvou kolech voleb do prvního egyptského parlamentu po svržení prezidenta Husního Mubaraka získala kolem 20 procent hlasů.

Egyptský tisk  připomíná, že rozhodnutí armády ponechat si legislativní pravomoci a hlavní slovo při stanovení prezidentových pravomocí i tvorbě ústavy znamená, že na výsledku prezidentské volby stejně mnoho nezáleží.

Předseda dolní komory Muhammad Saad Katátní v sobotu prohlásil, že armáda nemá právo rozpouštět zvolený zákonodárný sbor. Rozhodnout by se podle něj muselo jedině v referendu.

čtěte také:

Jakou roli hraje vojsko v egyptské společnosti

Pokud se Belgičanům islám nelíbí, ať ze své vlasti odejdou

Syrský problém – Kurdové!

Klíčová slova: Egypt  | Afrika  | arabské jaro
3324 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď