"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Na ropě závislí ajatoláhové

Autor: Thomas L. Friedman | Publikováno: 24.2.2007 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Ještě hloupější, než se stát závislým na ropě, je být závislý na jejím prodeji. Když ceny náhle poklesnou, pak se občané stávají opravdovými revolucionáři. Toto je skutečný příběh zrození a pádu Sovětského svazu – přesyceného ropou. A to samé se může stát i Íránu, když však budeme opravdu chytří.

Je těžké si v Moskvě nevšimnout, jaký vliv měl růst ceny ropy na spotřebu střední vrstvy za posledních pět let. Před pěti roky mi to trvalo 35 minut jízdy od Kremlu až na letiště. Toto pondělí mně to byly už dvě hodiny. Od centra Moskvy až na letiště jsem si připadal jako na parkovišti. A to hlavně kvůli tomu, že toto město bylo původně vybudováno pro 30 tisíc aut - a jen před deseti lety jich zde bylo na 300 tisíc, dnes je jich 3 miliony.

Jak si s ropou a plynem Rusko dnes počíná, to je velká otázka. Já se ale zaměřím na to, jak zemřel Sovětský svaz - částečně kvůli závislosti na ropě - a jak můžeme dosáhnout podobného vlivu na Írán.

Ekonomové už tento fenomén dlouho zkoumali, ale já si to uvědomil až nyní, zde v Moskvě, po rozhovoru s Vladimírem Mauem, šéfem ruské akademie národní ekonomie. Řekl jsem mu, že Sovětský svaz určitě padl jen proto, že cena ropy klesla na deset dolarů za sud, hned poté, co Michail Gorbačov nastoupil do vlády - a ne proto, co udělal Ronald Reagan. Ano, byl to sám profesor Mau, který řekl, že příčinou pádu Sovětského svazu byly vysoké ceny ropy. Příkrý růst cen ropy v 70. letech svedl Kreml k přesycení domácí subvence. Pak přišla invaze do Afghánistánu a když v 80. letech nastal pád cen, pomohlo to ke kolapsu roztaženého impéria.

Zde je tedy ten příběh. Jak říká profesor Mau, neefektivní sovětská ekonomika dokázala přežít v samotných počátcích díky levnému zemědělství do družstev nahnaných sedláků a díky levné vězeňské pracovní síle, která pracovala v průmyslu. Avšak na počátku 60. let ani tyto levné vzpruhy nestačily a Kreml počal dovážet obilí, raději než by ho vyvážel. Na počátku to vypadalo vcelku dobře, ale pak přišel rok 1973 a s ním arabské embargo a rychlý růst cen ropy – Rusko bylo po Saudské Arábii druhým největším výrobcem ropy a zůstalo mu jenom 15 let života z třetího zdroje levných surovin: ropa a plyn, říká profesor Mau.

Výtěžky z ropy poskytly Brežněvově vládě peníze ke kupování rozličných zájmových skupin, jako například agrárníků, pomáhaly mu dovážet různé zboží a odkoupit vojensko-industriální složku, říká profesor Mau. Podíl ropy na celkovém vývozu narostl z 10 až 15 procent na 40 procent. „Čím více ropy máte, tím méně potřebujete taktiku," dodává Mau.

V 70. letech Rusko vyváželo ropu a plyn a použilo zisky na dovoz jídla, spotřebitelského zboží a strojů na těžbu ropy a plynu," říká profesor Mau. Kolem počátku 80. let však ceny ropy začínají klesat – částečně díky šetření ze strany Spojených států. „Jedna z alternativ pro Sověty bylo snížení spotřeby, ale to Kreml nemohl udělat – takhle si přece kupoval své voliče," vysvětluje profesor. A tak si Kreml počal půjčovat ze zahraničí a peníze používal z velké částí pro spotřebu a subvenci, aby si udržel pozici a stabilitu." Ceny ropy a výroba klesaly a klesaly v době, kdy se Gorbačov snažil zreformovat komunizmus, ale to už bylo pozdě.

Profesor Mau situaci porovnává s Íránem - bylo to podobné, jako když šach použil zisk z roku 1973, aby zavedl velké modernizační projekty v stále tradiční íránské společnosti. Výsledkem sociálních nepokojů byly ajatoláhové z roku 1979. Ti pak použili zisky z ropy na upevnění svých pozic.

V roce 2005 ohlásila organizace Bloomberg, že íránská vláda vydělala 44,6 miliard dolarů jen z ropy a subvenčně vydala 25 miliard dolarů na byty, zaměstnání, jídlo a 34 centů za 4 litry benzínu, aby si tak koupila zájmové skupiny. Dnešní populistický prezident ještě více zvýšil subvenci pro zboží a služby.

 Jestliže ceny ropy zase prudce poklesnou, íránský režim se bude muset vzdát mnoha svých výhod, jako se to stalo v Sovětském svazu. A to by tomuto čím dál tím více nepopulárnímu režimu mohlo způsobit různé problémy a možná by také na povrch vyplul nějaký ajatoláh a la Gorbačov. „Víme, jak to končí, jen se podívejte na historii Sovětského svazu," říká profesor Mau.

 Zkrátka, nejlepší zbraň na Írán a jeho vliv není ho zastavit a zaplést se do konfliktu, ale snížit na dlouhou dobu ceny ropy, začít šetřit a vyvíjet alternativní energetickou strategie. Tak tedy využijme íránskou závislost na ropě a ukončeme tu naši.

 Thomas L. Friedman, New York Times, 2. února 2007

 Překlad: Gabriel A. Levický, spolupracovník Eurabia.cz v New Yorku

3318 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Po vyhlášení Rekonkvisty Zemmourem, nezůstává pozadu ani Le PenováVyužíváte Spotify? Posíláte jim peníze? A víte, že tím podporujete války, diktatury a násilí?Česka vláda se potichu připravuje na cenzuru ve jménu boje proti desinformacímProč Západ tak touží po vyvolání dojmu o ruském útoku? Aby ospravedlnil vlastní útok na Rusko?Rozdíl mezi desinformací a realitou je pár měsíců, aneb jak nám tvrdili, že vakcinace nebude povinná

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Green Deal může rozložit celou EU. Rusko svou hloupostí sbližujeme s Čínou, varuje Václav CílekŽádná demokracie. Chodíte k volbám, ale mocným je to úplně jedno. Profesor Drulák tvrdě o dnešním Západu
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď