"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Jak vznikl jaderný Pakistán?

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 31.5.2012 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Jaderná velmoc je země, která disponuje jadernými zbraněmi a je schopná je vyrábět. Země patřící do tohoto tzv. jaderného klubu tím typicky získávají vyšší prestiž a význam v mezinárodní politice.

 

Tento argument je základní důvod pro téměř všechny spory vedené v poslední době mezi Indií a Pákistánem, kdy se událo nešťastné rozdělení britské Indie na dva samostatné státy – Pákistán a Indii.

 

Prvopočátky pákistánského jaderného programu můžeme nalézt v polovině 20. století, stejně jako v Indii se však jednalo jen o mírové využití jaderné energie.

 

Pákistán získal technologii z mnoha zdrojů, zejména z Číny, která mu poskytovala materiál související s jaderným programem, odbornou kvalifikaci a technickou pomoc.

 

Pákistán je asi zemí s nejrychleji rostoucím jaderným arzenálem na světě. Zásoby zbraní jsou dobře chráněné a ukryté na mnoha místech. Pákistánská armáda vynakládá veškerou snahu k popření informací o údajných umístěních zbraní ze strachu, že by jen zlomek z nich padl do rukou nepřítele.

 

Pákistán je mezi státy disponující jadernými zbraněmi mimořádný. Přijímal technologie rozšiřující jaderný potenciál, ať už krádeží (Nizozemí) či od jiných zemí (Čína), a také hrál roli dodavatele (do Severní Koreje, Íránu či Libye).

 

V Pákistánu byl zahájen program, v jehož rámci v letech 1960-1967 přibližně šest stovek pákistánských inženýrů a jaderných vědců odjelo studovat na nejlepší světové univerzity, kde mnozí z nich získali vědecké tituly.

 

Po letech snah o získání výzkumného reaktoru byl v roce 1963 na půdě nově zřízeného Pákistánského institutu pro jadernou vědu a technologii uveden do provozu reaktor PARR-1. O rok později pákistánská vláda odsouhlasila projekt na vybudování atomové elektrárny s těžkovodním reaktorem za kanadské asistence.

 

Kanada trvala na tom, že elektrárna bude podléhat jejímu dozoru, s čímž pákistánská strana nesouhlasila a požadovala stejné podmínky, za jakých získala podobný reaktor Indie. Nakonec však Pákistánu nezbylo, než kanadský požadavek akceptovat.

 

V roce 1965 proběhla druhá indicko-pákistánská válka, ze které vyšel Pákistán jako poražený a záhy poté začaly na pákistánské politické scéně sílit hlasy volající po získání jaderné zbraně.

 

Mnohé ale naznačilo, když se Pákistán podobně jako Indie v roce 1968 nepřipojil k podpisu Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT). Obecné podezření, že Pákistán nakonec bude usilovat o získání jaderných zbraní, se značně posílilo.

 

Západopákistánská armáda tehdy zasahovala proti východním Pákistáncům požadujícím autonomii (a později nezávislost), přičemž v důsledku bojů uprchlo podle odhadů až deset milionů civilistů do Indie.

 

V reakci na to vstoupila začátkem prosince indická armáda do Východního Pákistánu, pákistánské ozbrojené složky záhy kapitulovaly, a byl vyhlášen samostatný stát Bangladéš.

 

Prohraná válka pro Pákistán znamenala ztrátu 55 procent obyvatelstva a téměř pětiny území. Těžká vojenská porážka se stala silným zdrojem národního ponížení, způsobila otřes na pákistánské politické scéně.

 

V roce 1974 došlo k událostem, které významně a natrvalo ovlivnily další vývoj pákistánského jaderného programu. Nejprve Indie pod vedením premiérky Indiry Gándhíové dospěla k rozhodnutí uskutečnit tzv. „mírový jaderný výbuch“ (peaceful nuclear explosion). Jednalo se o jakýsi test, jímž chtěla Indie demonstrovat svou technologickou vyspělost a potenciál k výrobě jaderných zbraní.

 

Vládu v Islámábádu kontaktoval v té době člověk, který zakrátko úplně změnil tvář pákistánského jaderného programu.

 

Tento pákistánský inženýr dr. Abdul Kádir Chán získával dlouhá léta zkušenosti v Evropě – od roku 1961 studoval v Západním Berlíně, později v holandském Delftu a v roce 1972 získal doktorát v oboru metalurgie na starobylé univerzitě v belgické Lovani. Následně začal pracovat v německé poradenské firmě FDO, která se věnovala konzultacím ohledně výroby jaderného paliva.

 

Tehdy se dr. Chán rozhodl, že využije příležitostí, které mu nabízí jeho zaměstnání, aby pomohl své rodné vlasti k jaderné zbrani, a obrátil se na vládu Pákistánu s nabídkou spolupráce.

 

Od té doby pracoval v Almelu vedle svého řádného úvazku také jako pákistánský špión. V podniku se mohl téměř bez omezení pohybovat, nahlížet do konstrukčních plánů, konzultovat s odborníky, pořizovat si poznámky a nosit si materiály domů. Nikdo ho nepodezíral, naopak byl považován za příkladného a pilného zaměstnance.

Zhruba po roce odletěl nakrátko do Pákistánu a přivezl s sebou ukradené plány odstředivek; setkal se také s techniky PAEC, kterým předal množství podrobných informací.

 

Když se však do Nizozemí vrátil, byl náhle přeložen na jiné místo. Dr. Chán to pochopil jako výstražný signál, neboť asi tušil, že se o něj již delší dobu zajímá nizozemská tajná služba. Rychle proto ukončil svou činnost a v prosinci 1975 se definitivně vrátil do Pákistánu.

 

Dr. Chán viděl, že cesta k jaderné bombě pomocí extrakce plutonia je nepřijatelně dlouhá, a od počátku preferoval cestu k jaderné bombě za pomoci obohacování uranu. Z Evropy si přivezl seznam kontaktů, od nichž bylo možné získat potřebné technologie a zařízení, a tak se pokusil přimět vládu v Islámábádu, aby se pákistánský výzkumný potenciál namísto rizikovějšího a technologicky náročnějšího plutonia nadále zaměřil spíše na uran. Výhoda uranu spočívala i v tom, že jeho potřebu mohla země krýt z vlastních zdrojů.

 

Největší pomoci Pakistánu se dostávalo z Číny, která od začátku osmdesátých let začala Pákistánu poskytovat širokou škálu pomoci v oblastech produkce štěpného materiálu, vývoje jaderných zařízení a zbraňových komponentů.

 

Kolem roku 1980 údajně spolupracovali čínští technici v kahutské továrně na vývoji odstředivek. Brzy poté Čína poskytla Pákistánu plány jaderné hlavice a možná i dostatečné množství obohaceného uranu na několik jaderných zbraní.

 

O pokročilosti pákistánského jaderného programu svědčí skutečnost, že Islámábád oznámil světu zprávu, že v pohoří Chagai v Balúčistánu bylo s očekávanými výsledky uskutečněno pět nukleárních explozí.

 

Přesné počty jaderných hlavic, kterými disponuje pákistánská armáda, jsou z bezpečnostních důvodů neznámé. Nicméně nejrůznější analytici se shodují, že v současné době se zcela jistě jedná o řádově desítky kusů.

 

Mezinárodní společnost ale zpochybňuje pákistánskou kontrolu těchto zbraní: jsou v bezpečí před domácími opozičními silami?

 

Nedávná vražda Salmana Taseera – guvernéra největší provincie státu, Pandžábu - kterou spáchal jeho vlastní bodyguard, vyvolává nové závažné otázky o procesu lustrování klíčových zaměstnanců pákistánské bezpečnostní infrastruktury.

 

Podle pákistánského tisku byla u vraha zaznamenaná sympatie s extrémním islámem, přesto ale střežil prezidenta či premiéra. Pokud není patřičně vyšetřována osobní ochranka vedení země, jakou ochranu má jaderný arzenál? To nevíme, to se můžeme domnívat.

 

Pokud se Pákistán stane džihádistickým státem, pak atomové zbraně zdědí extrémisti. Džihádistické převzetí země není ani bezprostřední, ani neodvratitelnou hrozbou, je však reálnou možností. Koneckonců, jeden ze čtyř předchozích vojenských představitelů , Zia ul Haq, byl zastáncem hnutí džihád a zemi radikálně obrátil směrem k extremistickému islámu.

 

Pokud by Pákistán padl do špatných rukou, tedy těch patřících militantním islamistickým džihádistům a Al-Kaidě, spolu s ním by putoval i jaderný arzenál. Spojené státy i zbytek světa by čelily nejhorší bezpečnostní hrozbě od dob studené války.

 

Pákistán nikdy nezveřejnil žádný oficiální dokument, který by jasně vymezoval, jakou úlohu mají jeho strategické zbraně hrát, a zvláště pak za jakých okolností budou použity.

 

Nelze ani očekávat, že někdy v budoucnosti bude pákistánská jaderná doktrína formulována, protože Islámábád se domnívá, že jakákoliv transparentnost a srozumitelnost záměrů je kontraproduktivní, neboť oslabuje efekt odstrašení.

 

Základem pákistánské pozice je udržet teritoriální integritu při případném indickém konvenčním útoku, neboť existují oprávněné obavy, že ve střetu s mnohem silnější indickou armádou by pákistánské ozbrojené síly znovu selhaly.

 

Jaderné zbraně tak mají kompenzovat indickou převahu v konvenčních zbraních i počtech vojáků. Je zřejmé, že Pákistán svůj jaderný arzenál chápe jako klíč k dosažení vojenské parity s Indií.

 

čtěte také:

 

Pakistan na ceste k anarchii

 

Soukromý terorismus: Tváře zničené kyselinou

 

Pákistán dočasně zablokuje Facebook. Kvůli zakázaným obrázkům Mohameda

Klíčová slova: Pákistán  | válka
3627 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683