"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Poslední vývoj v Jemenu

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 23.5.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Jemen, exotická země s bláznivými středověkými sídlišti, země královny ze Sáby. Občas slyšíme o zajatých turistech, o útoku na americké velvyslanectví, nebo o tom, že americké speciální síly v útoku na kolonu vozů zabily významné teroristy al Kaidy.

V posledních dnech vojáci v Saná nacvičovali slavnostní průvod. Ten se měl v metropoli země konat v úterý 22. května na náměstí u prezidentského paláce při příležitosti oslav Dne národní jednoty, připomínajícího sjednocení jižního a severního Jemenu z roku 1990. Sebevražedný útočník s výbušninami na těle se v pondělí 21. května odpálil v jemenském hlavním městě mezi vojáky připravujícími se na přehlídku k úternímu státnímu svátku.

K útoku se mezitím přihlásili radikálové z Al-Káidy. BBC uvedla, že Al-Kajda oznámila že se jí podařilo zlákat do svých řad jednoho armádního příslušníka, 96 vojáků zemřelo a okolo 300 jich bylo zraněno následkem útoku sebevražedného atentátníka . Mnoho zraněných zůstalo  ve vážném a kritickém stavu.

V květnu minulého roku ozbrojenci Al-Kájdy provincii Abjal ovládli a prohlásili ji „Islámským emirátem“. Později se vládním vojákům podařilo část měst dobýt zpět.

Mnoho současných problémů má kořeny v častokrát násilné minulosti země. Historické rozdělení Jemenu na severní a jižní část, kdy na severu existoval teokratický stát zajdíjských imámů (zajdíja je zvláštní odnoží šíitského islámu), zatímco jih se v 19. století stal britskou kolonií, poznamenává osudy země dodnes.

Zajdíjská teokracie byla roku 1962 svržena a sever se stal republikou, zatímco z jižní části se po odchodu Britů stala Jemenská lidově demokratická republika, jediný arabský stát, který věrně napodoboval  sovětský  vzor.

Mimo jiné i pod vlivem Spojených států a SSSR došlo v květnu 1990 ke sjednocení obou států s dominantní rolí severu a prezidentem se stal už zmíněný Alí Abdalláh Sálih, který byl vůdcem severu od konce 70. let.

Nově sjednocenou zemi stihla hned zpočátku pohroma v podobě vypovězení asi jednoho milionu Jemenců ze Saudské Arábie, což byl  asi trest za jemenskou podporu Saddámu Husajnovi při jeho invazi do Kuvajtu.

Ekonomika tak přišla o důležitý zdroj v podobě finančních transferů, které lidé posílali z království svým rodinám domů. Naděje vkládané do sjednocení, především zlepšení ekonomické situace, se nevyplnily a tato deziluze skončila občanskou válkou roku 1994, provázenou rozsáhlou destrukcí.

Jemen má pro život teroristické buňky ideální prostředí. Lepší si snad teroristé nemohou ani přát – z velké části těžko uhlídatelná poušť a málo přístupné hory v kombinaci s neefektivní  vládou, prohlubující se chudobou a rychle rostoucí populací.

Do jemenské státní pokladny stále ještě proudí výnosy z ropy, ale ta, podobně jako voda, Jemenu rapidně ubývá a obecně se předpokládá, že do deseti let budou zásoby ropy na dně. Co bude dělat vláda, až dojde ropa i voda?

V Jemenu sice nevládne otevřená diktatura, ale některé rysy chování vlády prezidenta Aliho Abdallaha Saleha lze  označit za autoritativní. Mezi ně patří opora v přebujelé armádě, potlačování svobodného tisku, věznění politických oponentů, novinářů a lidskoprávních aktivistů, ale taky přebujelý a zkorumpovaný byrokratický aparát a poměrně zvláštní způsob naplňování reformně ekonomických kroků.

Klesající státní příjmy, zejména kvůli propadu ropného exportu, vysoká nezaměstnanost mezi muži, korupce, únosy i chronický nedostatek vody dohromady podrývají schopnost jemenské vlády udržet kontrolu nad svým územím.

Bývalý armádní činitel prezident Sálih od počátku, co nastoupil k moci před třiceti lety, věří v sílu zbraní. A nejen on. I klany, které ovládají rozsáhlé části území země, i obyčejní Jemenci si zbraně buď doma v truhle nebo přímo na rameni rádi uchovávají. Na každého Jemence připadají až 3 zbraně, nejčastěji oblíbené kalašnikovy.

Země je jednou z bašt islámských fundamentalistů a existuje významné riziko reexportu zbraní. Například dodávka polských tanků se cestou do Jemenu ztratila a objevila se v Súdánu, na nějž bylo uvaleno zbraňové embargo EU.Obranné výdaje Jemenu dosahují až 6 procent HDP.

Dodávky zbraní z České republiky se uskutečňovaly   v letech 1999-2002, zahrnovaly celkem 176 tanků T-55 AM2, 60 tankových kanónů TK10-T2S, 12 cvičných a lehkých bitevních letounů L-39 a sportovní a lovecké pušky v hodnotě přes 133 miliónů korun.

Neschopnost jemenské ústřední vlády plně ovládat své území vytváří prostor pro násilné extremisty, aby se přeskupili a zahájili útoky proti domácím i zahraničním cílům.

Zdejší režim  prezidenta Alí Abdulláha Sáliha stále obtížněji čelí odstředivým silám na severu i jihu země. Slabá ekonomika státu je ruinována  korupcí, globální ekonomickou krizí, poklesem cen ropy a narušením námořních cest u jemenských břehů somálskými piráty.

Saudští šíité jsou koncentrováni především na východě země, kde se nacházejí ložiska fosilních paliv. Případné nepokoje, či dokonce povstání, by významně ohrozilo stabilitu celé země.

Separatistické tendence a ozbrojené povstání na severu jsou pouze jedním ze zásadních problémů. Země dlouhodobě vykazuje největší demografický růst ze všech arabských států,  ekonomika však není schopna takový příliv mladých lidí absorbovat.

Další ranou je závislost mnoha Jemenců na qátu, lehce narkotické droze, jejíž produkce spotřebuje obrovské množství vody. Té je přitom akutní nedostatek, již teď na každého Jemence připadá pouze jedna pětina průměrné světové spotřeby a hrozí, že zemi dojdou její zásoby zcela.

K napětí přispívají i nečitelné pokusy vlády změnit Ústavu s cílem prodloužit mandát prezidenta na neurčito a opakované machinace s volbami.

Somálsko, které od Jemenu dělí jen vody Adenského zálivu, je varujícím příkladem možného vývoje. Celá oblast si nemůže dovolit další ráj pirátů, militantů nejrůznějšího druhu a teroristů.

Budoucnost Jemenu se v žádném případě nejeví růžově. O své politické přežití hraje nejen prezident Sálih a jeho režim, ale i celý stát.

čtěte také:

Teroristické útoky na západní cíle v Jemenu si vyžádaly jednu oběť

Vzdelanie v arabskom svete zaostáva

Vzdelávať Jemen

2978 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683