"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Strategické přátelství mezi USA a Afghánistánem

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 13.5.2012 | Rubrika: Analýzy
IlustraceNa letecké základně v Bagramu přistál Obama  začátkem května  v utajení. Strávil v Afghánistánu několik hodin. Během nich se setkal se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím.

Prezidenti projednali dohodu o strategickém partnerství, která mapuje budoucí americko-afghánské vztahy.

Vztahy mezi USA a Afghánistánem byly v poslední době poměrně napjaté. Prezident Karzáí vyčítal Spojeným státům, ale i dalším zemím NATO, že při akcích proti Talibanu umírá příliš mnoho civilistů. Američané zase viní afghánskou vládu, že nepostupuje dostatečně razantně proti široce rozšířené korupci.

Návštěva měla  uklidnit situaci a přispět ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

Američtí a afghánští diplomaté dokončili pracovní verzi dlouho očekávané smlouvy o strategickém partnerství, která stanoví vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi po roce 2014, kdy se z Afghánistánu stáhne většina zahraničních vojáků.

V Afghánistánu v současnosti působí téměř 130.000 vojáků pod velením NATO, z toho je 90.000 Američanů. Na 3000 spojeneckých vojáků přišlo v zemi o život.

Smlouva shrnuje zásady, jimiž se vztahy obou zemí mají řídit po očekávaném odchodu amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2014. Příprava dokumentu trvala přes rok. Konečnou verzi v Kábulu podepsali bezpečnostní poradce prezidenta Hamída Karzáího Randžín Spanta a americký velvyslanec Ryan Crocker.

Kábul však při vyjednávání o smlouvě dosáhl dvou významných úspěchů - Afghánci získali plnou kontrolu nad Američany spravovanou věznicí v Bagramu a dosáhli zrušení kontroverzních nočních razií amerických jednotek pátrajících po talibancích v domech Afghánců. Noční operace nyní provádějí jen afghánské jednotky, mohou však požádat o podporu své americké kolegy.

USA po několik let v Afghánistánu uplatňovaly tajný program, kdy propouštěly vysoké představitele vzbouřeneckých skupin výměnou za mír a spolupráci. Oznámil to  list The Washington Post s odvoláním na nejmenované americké zdroje. Propouštěni byli polní velitelé držení ve věznici Parván.

Program "strategického propouštění" byl uplatňován v oblastech, kde se spojencům nedařilo získat převahu nad vzbouřenci.
Informované zdroje americkému deníku nesdělily, kolik povstaleckých vězňů bylo tajně propuštěno. Program prý už existuje řadu let, ale případů, kdy se vězni touto cestou dostali na svobodu, příliš není.

Z Parvánu  bylo možné propustit vězně , protože propuštění vězně z tohoto žaláře na rozdíl od věznice v Guantánamu nepodléhá souhlasu amerického Kongresu a může být provedeno tajně, napsal list. Propuštění musí "jen" schválit nejvyšší americké velení.

Projednávaný dokument má stanovit právní rámec pro budoucí roli USA v Afghánistánu, včetně pomoci nebo poradenství. Neurčuje však zatím, zda a kolik amerických vojáků v zemi po roce 2014 skutečně zůstane. Obecně se však předpokládá, že Washington po stažení většiny zahraničních sil NATO nechá v Afghánistánu několik tisíc vojenských poradců a také speciální síly.

Severoatlantická aliance má pár týdnu , aby našla zdroje na financování afghánské armády a policie po plánovaném stažení zahraničních vojáků v roce 2014. Na květnovém summitu v Chicagu už chtějí mít spojenci jasno v tom, jak početné bezpečnostní síly bude Afghánistán potřebovat a kolik peněz to bude stát.

Afghánistán bude po stažení bojových sil NATO potřebovat, aby mu dárcovské země poskytovaly řádově miliardy dolarů ročně. Bez zahraniční pomoci by totiž afghánské bezpečnostní síly nebyly schopny samy zajišťovat v zemi bezpečnost.

Obecně se hovoří o částce až čtyři miliardy dolarů, kterými bude muset po stažení sil Západ, ale i partnerské země v Perském zálivu nebo třeba Japonsko afghánské bezpečnostní síly dotovat. Afghánský prezident Hamíd Karzáí uvedl, že by "pro zajištění bezpečnosti v zemi stačily dvě miliardy ročně".

Na nedávno  skončeném zasedání ministrů obrany a zahraničí NATO v Bruselu se neuváděly konkrétní přísliby z jednotlivých zemí, například Británie už má jasno. Londýn chce ročně poskytovat až 70 milionů liber. "Tento příspěvek podtrhuje náš závazek ke stabilnímu a bezpečnému Afghánistánu po roce 2014," konstatoval britský ministr obrany Philip Hammond.

Levicově smýšlející Francois Hollande se zanedlouho stane francouzským prezidentem a americkému prezidentovi Baracku Obamovi pravděpodobně sdělí, že Francie urychlí stahování jednotek z Afghánistánu. Hollande by se tak postavil proti časovému harmonogramu stanovenému NATO.

Dohoda musí být ratifikována prezidenty obou států. Ve zprávě není upřesněno, zda Washington souhlasí s podmínkami, které Kábul ohlásil minulý týden. Tehdy Karzáí dohodu podmínil povinností, že americká vlády každý rok poskytovat miliardy dolarů afghánským bezpečnostním silám. Afghánský prezident trvá na tom, aby byla konkrétní suma uvedena přímo v dohodě.

Spojené státy se v dohodě s Kábulem mimo jiné zavazují, že budou chránit Afghánistán ještě nejméně deset let po stažení svých oddílů.

Smlouva o strategickém partnerství mezi Afghánistánem a Spojenými státy americkými nevylučuje možnost útoků bezpilotními letouny proti povstalcům v Pákistánu i po roce 2014, uvedl americký velvyslanec v Afghánistánu Ryan Crocker.

Ve smlouvě se uvádí, že Spojené státy nebudou využívat afghánskou půdu pro ofenzivní útoky na jiné státy. Spojené státy však tvrdí, že nálety jejich bezpilotních letounů na stanoviště al-Káidy a Talibanu v Pákistánu jsou podnikány v sebeobraně.

Naším cílem je trvalé partnerství s Afghánistánem, které posiluje afghánskou suverenitu, stabilitu a prosperitu a přispívá k našemu společnému cíli porážce al-Káidy a jejích extremistických odnoží," citovala amerického velvyslance agentura Reuters. Přesné detaily smlouvy zatím nejsou známy. Podle amerického velvyslanectví v Kábulu bude obsah zveřejněn až po podpisu smlouvy.

Předpokládá se, že dohoda vstoupí v platnost podpisem amerického prezidenta Baracka Obamy a afghánského prezidenta Hamída Karzáího. Obecně se očekává, že dokument společně podepíší koncem května před summitem NATO v Chicagu. Oficiálně ale datum podpisu ještě nebylo oznámeno. Text smlouvy nyní přezkoumají oba prezidenti, americký Kongres a afghánský parlament.

Na summitu v Chicagu chtějí mít spojenci jasno a dohodnout se, jak velkou armádu a policii Afghánci potřebují a kdo bude platit, uvedl po zasedání ministrů Aliance generální tajemník Anders Fogh Rasmussen. Do Chicaga se proto sjedou nejvyšší představitelé hned šesti desítek zemí a mezinárodních organizací. "Afghánistán je problémem pro celý svět. Všichni chceme vidět zemi, která je bezpečnější, silnější a stabilnější. To je to, co společně budujeme," prohlásil Rasmussen.

čtěte také:

Taliban gratuluje Holandsku k „nezávislému rozhodnutí“ stáhnout vojáky z Afghánistánu

Čeho se vlastně v Iráku a Afghánistánu dosáhlo?

Taliban, Afghánistán a nerostné bohatství

Klíčová slova: USA  | Afghánistán  | válka
2945 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683