"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Prezidentské volby ve Francii. Proč vyhrál Hollande a co z toho plyne

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 10.5.2012 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Prezidentské volby ve Francii skončily 6. května 2010 vítězstvím socialistického kandidáta François Hollanda. Dosavadní prezident republiky, umírněný Nicolas Sarkozy dostal asi 48 procent – ne ale většinu.

Francouzská pravice nebyla schopna překonat své vnitřní rozpory. Marina Le Penová, která se v prvním kole umístila na třetím místě s osmnácti procenty hlasů, před druhým kolem opakovala, že si nebudou vybírat mezi dvěma představiteli mezinárodních financí. Zjevně se těšila z malého úspěchu Sarkozyho a předem představuje svou stranu jako budoucí čelnou sílu opozice.
 
Bývalý ministr školství Bayrou, který dostal v prvním kole okolo jedenácti procent, se v druhém kole vyslovil pro Hollanda. Takže po tom všem, jestliže Sarkozy dostal přesto skoro polovinu hlasů, ukazuje to jasně, že značná část francouzského voličstva zůstává zásadně skeptická vůči levici. Doufejme, že se to projeví v blízkých parlamentních volbách a že budeme snad zase vidět situaci, ve které bude jiná parlamentní a jiná prezidentská většina.

A co má tato demokratická hra společného s tématikou našeho serveru? Za prvé bych chtěl zdůraznit, že významný muslimský předák Tarik Ramadan, vnuk zakladatele egyptského muslimského bratrstva, oficiálně vyzval všechny francouzské muslimy a jejich přátele, aby volili socialistického kandidáta Hollanda. Mezi socialisty, a samozřejmě mezi jejich krajně levicovými spojenci, je mnoho osobností silně sympatizujících s islamizací Evropy. A nejde jenom o islamizaci. Mnoho francouzských socialistů vyjadřuje nepřátelství a pohrdání vůči tradičním mravním a duchovním hodnotám, spojených s křesťanským dědictvím Evropy.

Na druhé straně, Křesťanská mezinárodní solidarita připomíná, že Nicolas Sarkozy už dlouho varuje před nebezpečím genocidy, hrozícímu nemuslimským menšinám na Středním východě. V lednu 2011, francouzský prezident prohlásil: „Nesmíme nechat bez povšimnutí, co stále zřetelněji přináší perverzní plán náboženské čistky na Středním východě“ (Zpravodaj Christian Solidarity International, číslo 2 / 2012, str.3).


V každém případě, problematika soužití muslimů s většinovým obyvatelstvem je ve Francii daleko dramatičtější, než ve většině evropských zemí. To je beze sporu také jeden z hlavních důvodů, proč Marine Le Penová nyní získala více hlasů, než její otec kdykoli před tím.

Snad je k tomu třeba říci, že úspěchy liberalismu klesají s celkovou hospodářskou situací. Přílišná zadluženost mnoha států, znovuzakládání tak mnoha podniků v zemích s levnou pracovní silou, tvrdá mezinárodní konkurence, před kterou liberálové nechtějí bránit místní produkci celními bariérami a omezováním dovozu, to vše jsou vážné výzvy pro liberální model.

Samozřejmě, je třeba uvažovat o tom, do jaké míry jiné recepty jsou schopny přinést skutečné zlepšení. Snad je možno se učit ze skutečností minulosti a říci, že v protikladu k liberalismu se nakonec objevují jen dvě síly: buďto krajně levicový model, který ústí v marxistickou diktaturu a celkovém zchudnutí společnosti, nebo krajní nacionalismus, který vážně zvyšuje riziko ozbrojených konfliktů. Může se zdát přehnané, vracet se v historii až k Hitlerovi a Stalinovi. Ale snad, jak ve Francii, tak v České republice, síly, které tito diktátoři vedli, zůstávají stále živé. Je třeba hledat řešení, která se vyhýbají oběma těmto extrémům.

čtěte také:

Ministr vnitra chce zvýšit deportace imigrantů

Imigrantů ve Francii je přespříliš a paralyzují již systém

Hollande následuje Sarkozyho, přitvrdil vůči přistěhovalcům

Klíčová slova: EU  | Francie  | přistěhovalectví
2732 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismusNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ... Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyMiliardový byznys s ilegální imigrací a uprchlíky. Reportáž italské TV ukazuje pravdu o migraci

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Kauza brutálně zavražděného saúdského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, jasně ukazuje dvojí metr a pokrytectví sluníčkářů a západních velmocíPodívejte se na toho odporného dobytka. Agresivní migrant v Itálii surově napadl dívku a ženu

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdoKlimatolog Václav Cílek dělá jasno: Nemluvte pouze o klimatické změně. Jsou prognózy, které v roce 2050 počítají s ochlazením
Články autora
Průzkum
Volte s Němci! V Německu začínají 1. září volby do zemských parlamentů-sněmů. Obávaným looserem je merkelovská CDU a favoritem protiimigrační AfD. Koho byste volili Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď