"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Taliban, Afghánistán a nerostné bohatství

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 9.5.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Spojené státy v Afghánistánu vedou nejdelší konflikt ve své historii. Zahájily jej na konci roku 2001 kvůli neochotě tehdy vládního hnutí Taliban vydat předáky teroristické organizace Al-Káida podezřelé z přípravy útoků na USA z 11. září téhož roku.

Silné tradice, slabá ekonomika a velmi výrazné rozdělení země s pozůstatky řady mýtů a polopravd, které prohlubovaly nevraživost mezi jednotlivými etniky Afghánistánu, a další problematické aspekty – to vše přispělo k výraznému zaostávání Afghanistanu.

Při analýze problémů současného Afghánistánu je potřeba si uvědomit především nedávnou i starší historii této země.

Od roku 1900 bylo v Afghanistanu sesazeno jedenáct vládců nedemokratickým způsobem. Poslední období stability v Afghánistánu bylo mezi lety1933 a 1973, kdy v zemi vládl král Záhir Šáh. V roce 1973 ,ale Záhirův švagr Muhammad Dáúd Chán zahájil nekrvavý puč. Dáúd a celá jeho rodina byli zavražděni v roce 1978, kdy afghánská komunistická strana uspořádala převrat a převzala vládu v zemi.

Tedy přelomovým obdobím soudobých dějin jsou léta 1978-1979, kdy se k moci dostala komunistická Lidově-demokratická strana Afghánistánu.

Proti komunistickým  reformám  se objevila řada ohnisek odporu, které se  nezřídka transformovaly v ozbrojené skupiny bojující  proti komunistické straně. Po vpádu sovětských vojsk do Afghánistánu v prosinci 1979 se tento boj ještě více zostřil. Tyto opoziční ozbrojené síly byly vedeny především islámskou ideologií.

„Asi desetina obyvatel Afghánistánu nemá žádné trvalé obydlí. Žijí jako kočovníci (kúčí), kteří nosí „dům na zádech“ (Chána nadúš). Jsou to většinou pastevci dobytka, kteří se během roku stěhují z místa na místo, podle toho, kde nacházejí pro své ovce, kozy a velbloudy dostatek pastvy.

Po ústupu sovětské armády v únoru 1989 byl Afghánistán do značné míry ponechán vlastnímu osudu. Centrální vláda  kontrolovala pouze významná města či hlavní komunikační body. Ostatní části byly již kontrolovány silnými lokálními veliteli, kteří měli často za sebou štědré donory ze zahraničí.

Anarchii vyvolanou občanskou válkou mezi opozičními stranami v letech 1992- 1996 dokázaly stabilizovat až jednotky hnutí Tálibán. Na rozdíl od městských elit komunistických vůdců se většina příslušníků těchto hnutí rekrutovala z venkovského a maloměstského prostředí.

Vláda Tálibánu  tvrdá a represivní, ukázala, že je prakticky jedinou efektivní možností, jak ovládnout a sjednotit  zem.

Když Tálibán poprvé vstoupil do Kábulu, jeho náboženská policie trestala muže za nedostatečnou délku vousů, ženy za nedostatečné zahalení. Úřad pro podporu víry, který měl svůj vzor v obdobném úřadu Saudské Arábie, rekrutoval z pákistánských náboženských škol tisíce mladých mužů často s minimálním vzděláním.

Úřad se kromě svého primárního účelu rovněž stal nejefektivnější tajnou službou. Tálibán měl tisíce informátorů v armádě, v osobách ministrů a v jejich okolí, nemocnicích i západních humanitárních organizacích.

Tálibánský ministr školství k zákazu hudby dodal, že hudba vytváří napětí duše, která se poté nemůže soustředit pouze na studium islámu. Ministr spravedlnosti v dalším rozhovoru pro časopis Time dodal, že muslimové mají následovat pouze svatý Korán a implementovat islámské právo. Pokud by tak neučinili, žili by v hříchu. Musí se řídit pouze instrukcemi Boha a samotný právní systém Tálibánu není něco, co by bylo uměle vytvořeno, ale je skutečným potlačením neřestí a podporou víry.

Hnutí Tálibán by bez přítomnosti silné mezinárodní finanční i logistické podpory nikdy nezískalo natolik silné postavení, aby dokázalo potlačit všechny ostatní opoziční skupiny a získat vládu nad většinou území. Nejsilnějším spojencem Tálibánu se stal Pákistán.

Tálibán se tak významným způsobem odlišuje od mnoha existujících nedemokratických režimů, jejichž politická struktura byla i přes značná omezení a mezery oficiálně nejen proklamována, nýbrž i vytvořena.

I přes existenci specifické formy ministerských i jiných postů Tálibán postrádal státní strukturu. V Tálibánem kontrolovaných oblastech nefungovala žádná ze struktur známých v moderních státních zřízeních - ministerstva, vládní úřady, celá úřední soustava, organizovaná armáda i policejní složky. Tálibán tedy postrádal  základní symboly současných fungujících států.

V roce 2001 se jednotky Tálibánu stáhly z Kábulu a dalších velkých městech. V letech 2002- 2003 proběhla celým Afghánistánem vlna naděje, že po téměř jak čtvrtstoletí bojů konečně začne fungovat normální neválečný život. Tato naděje byla především spojována s  obnovou země, opětovným zavedením standardních institutů moci, centrální vlády a dalších atributů jakéhokoliv běžného státu.

Hlavní problémy politické moci zůstávají od roku 2001 prakticky nezměněné. Moc ústředních orgánů se vztahuje především na Kábul a jeho blízké okolí. Peníze, které jdou přes státní rozpočet, zdaleka nejsou použity vždy na konkrétní účely a  mnoho z nich končí v kapsách  státních úředníků.

Velkým problémem je rostoucí kriminalita, kterou jsou na místech schopni zvládnout místní velitelé a nikoliv vláda, což opět podkopává autoritu centrální vlády a posiluje vliv místních velitelů, včetně jejich podílu v místní ekonomice.

Armáda je dnes stále silnější a nejvíce  institucionalizovaná. V tradiční afghánské společnosti i na afghánské politické scéně, která vyznává především moc síly, je tento prvek velmi potřebnou součástí budování afghánského státu.

Afghánské povstalecké hnutí Tálibán má přímou podporu pákistánských bezpečnostních složek a vliv Tálibánu v Afghánistánu sílí. Uvádí se to v tajné zprávě Severoatlantické aliance, ze které  citovala britská stanice BBC.

NATO investovalo stamiliardy dolarů do snahy zajistit Afghánistánu moderní armádu a infrastrukturu. Podle  tajného aliančního dokumentu, investice přijdou vniveč, až se zahraniční síly v roce 2014 stáhnou.

Nízká gramotnost a psychologická válka Tálibánu povstalcům pomáhají. Tálibové obcházejí vesnice a údolí, aby vybírali poplatky a šířili svou verzi práva. Rodinná pouta jsou navíc velmi silná. Lidé, kteří pocházejí ze stejné vesnice jako bojovník Tálibánu, jej NATO či vládě nikdy nevydají.

Dokument vážně podkopává dlouholeté tvrzení NATO a afghánské vlády, že akceschopnost Tálibánu ochabuje. Naopak Tálibán zůstává pro mír a stabilitu v Afghánistánu vážnější hrozbou než kdykoli dříve, shrnul zpravodaj BBC.

Vycvičit a vybavit  současné bojovníky Tálibánu navíc není nijak nákladné, používají většinou jen ruční zbraně, hlavně samopaly, raketové granátomety a minomety. Dále pak využívají nastražených náloží. Nemají ani protiletadlové zbraně jako v dobách boje proti Sovětům, natož těžší zbraně. Jejich vojáci však jsou mobilní a levní, měsíčně přijdou na 200 až 500 dolarů .

Nedávno byla v zemi objevena ohromná ložiska kovů za bilión dolarů, především lithia, ale i železa, zlata, kobaltu, uranu a mědi. To představuje budoucí naději pro tuto zemi, která jinak nemá žádný těžební průmysl ani odpovídající infrastrukturu, takže země nedokáže své přírodní bohatství využít dříve než za několik desítek let.

Na druhou stranu objev ložisek kovů může také způsobit další zintenzivnění bojů - Taliban by mohly motivovat k tomu, aby se pokusil co nejdřív převzít moc v zemi. Obavy panují také z toho, že nerosty vyvolají boje mezi centrální vládou v Kábulu a kmenovými vůdci v oblastech bohatých na zmíněné minerály.

Američtí činitelé mají  obavy z toho, že se afghánské nerostné bohatství pokusí ovládnout  Čína. To by se jistě nelíbilo  Washingtonu, už z toho důvodu, že USA nyní do oblasti investují velké  peníze. Poté, co získala práva na měděný důl Aynak v provincii Lógar, chce Čína zjevně více, prohlásili už američtí představitelé.

Původní odhady amerických vědců přitom hovořily, že Afghánistán ukrývá zásoby surovin v hodnotě asi jednoho bilionu dolarů (zhruba 21 bilionů korun). "Podle našich odhadů mají ložiska potencionálně hodnotu mezi jedním až třemi biliony dolarů," uvedl afghánský ministr pro těžbu Wahidulláh Šahrání.

Ložiska jsou rozptýlená prakticky po celé zemi, včetně oblastí na jihu a východě země, kde se v současnosti vedou ty nejtvrdší boje mezi mezinárodními a vládními silami na jedné straně a povstaleckým hnutím Taliban na druhé. Otázkou zůstává, zda afghánská vláda bude schopná těžařským společnostem garantovat bezpečnost.

Podle expertů nemusí být Čína kromě Západu v čele s USA jediným vážným hráčem o možnost v Afghánistánu dolovat. Po nalezištích už pokukuje také Rusko.

Síly Severoatlantické aliance se příští rok v Afghánistánu přesunou do podpůrné role, řekl ve Washingtonu po setkání s britským premiérem Davidem Cameronem americký prezident Barack Obama.

Jakékoliv stažení mezinárodních jednotek může tento proces svržení afghánské vlády jenom urychlit a ani podpora Karzájímu zvenčí nebude pravděpodobně na udržení vlády stačit. Dobře míněné a zaváděné reformy jsou pomalé na to, aby je většina lidí dokázala pocítit v reálně dohledné době.

čtěte také:

Afghánistán: divný kraj, kde znásilňují bez trestu

Německý Afghánec podezřelý z přípravy teroristických útoků v Afghánistánu

Afghánistán: burka ztrácí na oblibě, ženy volí čádor

Klíčová slova: USA  | Afghánistán  | válka
5644 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683