"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Skončila Al-Kaida?

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 2.5.2012 | Rubrika: Terorismus
Ilustrace

Podle agentury AP  informovaly zdroje z amerických protiteroristických složek, že jádro teroristické organizace Al-Káida je rok po zabití jejího obávaného vůdce Usámy bin Ládina fakticky zničené.

Současný vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí se netají záměry znovu udeřit na USA, jeho organizace usídlená na pákistánském území  bojuje o holé přežití pod neustávajícími útoky amerických bezpilotních letadel, které účinně bombardují postavení islámských radikálů.

Skupiny, které se  k Al-Káidě hlásí, nicméně ještě představují určité bezpečnostní riziko. Jde zejména o islámské radikály v Jemenu.

Al-Káida funguje v podstatě na principu jakési "franšízy" - poskytuje finance, logistickou podporu a jméno. Některé skupiny ji využívají ke zvýšení své reputace, i když od ní žádnou podporu nedostávají.

Je běžné, že členové uvedených buněk pracují po dlouhou dobu jako tzv. „spící agenti“, což znamená, že nevyvíjejí žádnou vlastní teroristickou činnost a žijí ve společnosti naprosto skrytě. Teprve v případě potřeby, např. po několika letech je terorista aktivován a provede předem dohodnutou práci. K vzájemné komunikaci používají členové Al-Káidy i velmi moderní metody včetně internetu a šifrováných zpráv,které jdou jen velmi těžko rozluštit.

Novým šéfem teroristické sítě Al-Káida se stal Egypťan Ajmán Zavahrí. Nahradil Usámu bin Ládina.

Vystudovaný lékař Zavahrí je nyní nejhledanějším mužem planety,  Měl údajně poslední slovo v útocích z 11. září 2001 v USA. Hledán je také kvůli pumovým atentátům na americká velvyslanectví v Africe v roce 1998 a kvůli řadě dalších teroristických útoků po celém světě.

Zavahrí letos v únoru na hlasovém záznamu pohrozil Západu novými útoky. Letecké útoky ze září 2001 uvedl jako vzor. Zavahrí též vyzval bojovníky k získání nových „moderních“ zbraní.

Expert, který byl seznámen s materiály z bin Ládinova domu, uvedl, že k únosům Al-Káida přešla v posledních dvou letech, kdy jí vyschly finanční  zdroje od dárců.

Takto svou činnost financuje především al-Káida v islámském Maghribu. Zaměřuje se na zahraniční turisty, diplomaty i arabské obchodníky. Z únosů získávají peníze i jemenská Al-Káida na Arabském poloostrově a v Levantě i odnože v Iráku, v v Afghánistánu  a v Pákistánu.

V jemenské Hudajdě na pobřeží Rudého moře byla  16.3.2012 unesena  32letá švýcarská učitelka. Odvlekla ji skupina ozbrojených mužů, kteří výměnou za ženu požadují propuštění dvou svých spolubojovníků. Podle agentury AFP stojí za únosem teroristická organizace Al-Káida.

Teroristická organizace Al-Kájda varovala  v nedávné době vládu Velké Británie před katastrofou, pokud bude radikální islámský klerik Abú Katada deportován z ostrovního království do Jordánska. Zástupce Al-Kájdy také prohlásil, že deportace Abú Katady „otevře brány zla", které se dotknou  „Velké Británie a její občany po celém světě“.

Před několik týdny referoval šéf britské  kontrarozvědky Mi5 Jonathan Evans vládě o přípravě tajných služeb na olympiádu a o hrozbách pro účastníky a diváky.

Podle určitých zpráv na webu islámských radikálů doporučoval  terorista abú Hidžá Ansari smíchat kyanid s krémem na ruce, aby se do těla oběti dostal kůží. Zmiňuje se o tom, že krém na ruce je vhodný, protože se kůží absorbuje a také otevírá póry. Osoby, které by chtěly tuto směs připravit, upozorňuje, aby si navlékly chirurgické rukavice.

Návod, který byl v arabštině, komentuje další islámský radikál s tím, že je to dobrý nápad, ale potřebuje dopracovat. Na závěr komentuje olympiádu slovy: „Nastal čas připravit se na hry, které zase obtěžují nevinné muslimy.“

Abú Katada, jehož pravé jméno je Omar Otman, je považován za jednoho z nejvlivnějších islámských kazatelů v Evropě, podporujících džihád, 40% britských muslimů volá po zavedení islámského práva.

Zpravodajské zdroje,  americké televizi Sky sdělily, že šíitský Írán začal podporovat sunnitskou al-Káidu. Írán teroristy cvičí ve využití moderních výbušnin, poskytuje jim bezpečné přístavy a také finanční prostředky. „Írán v posledních měsících výrazně zvýšil svou podporu al-Káidě a s jejím vedením v Pákistánu prohloubil své vztahy na operační a zpravodajské úrovni,“ cituje zprávu SkyNews.

„Írán je nyní hlavní cestou kudy přicházejí prostředky (pro Al-Káidu), vede přes něj hlavní cesta operativců, kteří prodělávají výcvik v Pákistánu, a je jedinou cestou, jak může Ajmán Zavahrí nařídit velký útok a velet mu,“ uvedl zpravodajský zdroj, proč je vztah s Íránem pro Al-Káidu tak důležitý. Ta v posledních letech ztratila hodně svých příznivců a sponzorů.

Írán podle tajných služeb potřebuje Al-Káidu, aby mohl rozšířit své operace a provádět je v globálním měřítku. Navíc je možné, že tyto vztahy mají ukázat Západu, že v případě útoku na svá jaderná zařízení je schopen tvrdého odvetného úderu.

Proti tvrzení zpravodajských služeb ale stojí fakt, že íránský režim je šíitský a al-Káidu vedou sunnitští radikálové. V Iráku stojí al-Káida proti šíitské vládě, která má podporu Teheránu. V Libanonu je prodlouženou rukou Íránu šíitský Hizballáh a Írán také podporuje současného syrského prezidenta Bašára Asada. AjmánZavahrí naopak podpořil syrské vzbouřence.

V březnu 2012  byl zproštěn obvinění z terorismu Muhammad Zavahrí, bratr šéfa teroristické sítě al-Káida Ajmána Zavahrího. Zproštěni obvinění byli i další členové Egyptského islámského džihádu odsouzení za terorismus. Mezi nimi je i Muhammad Islambuli, jehož bratr Chálid v roce 1981 zavraždil prezidenta Anvara Sadata. Potvrzuje to sílu islamistů v Egyptě po volbách.

Al-Káidá,  je po zabití svého vůdce Usámy bin Ládina ve složité situaci. Velitelé se skrývají v utajení a řadoví bojovníci se rozešli, jsou mrtví, anebo třou bídu s nouzí. V rozhovoru pro magazín Newsweek to řekl jeden z džihádistů, kterého redakce zpovídala, když se po odloučení vrátil ke svým spolubojovníkům.

Ti, kdo zůstávají, se snaží jen přežít,“ popsal 17letý Afghánec Hafíz Haníf, jenž před časem v řadách Al-Káidy bojoval. Se spolubojovníky ztratil kontakt, dokonce mu po zabití bin Ládina Američany v květnu přestali odpovídat na textové zprávy. Proto se v létě za svou jednotkou v pákistánském Severním Vazíristánu vypravil sám. V odlehlém místě ale našel jen pozůstatky minulosti.

Z patnáctičlenné buňky zůstali jen čtyři bojovníci. Živořili v dvoupokojovém domě, prostředky jim sotva stačily k obživě a odhodlání k boji bylo v nenávratnu. Hanífa sice vřele přivítali, ale doporučili mu, aby se u nich nezdržoval. “Proč bychom po tobě měli chtít, aby ses vrátil. Aby tě zabili při náletu?,” poznamenali v narážce na útoky bezpilotních letounů americké CIA. Dodali, že velitel jednotky se skrývá a ostatní buď utekli, anebo jsou mrtví.

čtěte také:

Al-Kajda: Dá-li bůh, použijeme jaderné zbraně proti USA

Al-Kajda hrozí Dánsku kvůli karikaturám dalšími atentáty

Al-Kajda se chce mstít za Sarkozyho výroky o burce

Klíčová slova: islám  | terorismus  | džihád  | Blízký východ
3070 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683