"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Džihád po francouzsku: Tucty francouzských občanů podstupují výcvik Talibanu

Autor: Odjinud | Publikováno: 8.4.2012 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Francie se vzpamatovává ze smrtící střelby spáchané ve Francii vyrostlým džihádistou Mohammedem Merahem a pákistánská zpravodajská služba zveřejnila informaci, že několik tuctů dalších francouzských muslimů podstoupilo výcvik Talibanu v severozápadním Pákistánu.

Třiadvacetiletý rodák z Toulouse Merah zavraždil tři židovské děti, rabína a tři francouzské vojáky. Po třiceti dvou hodinách oblehání byl zabit policejním odstřelovačem. Mohammed Merah, který je svými sousedy popisován jako tichý a nenápadný muž ze sousedství, svým činem šokoval celou zemi a chlubil se, že dostal Francii na kolena. Uvedl rovněž, že lituje pouze toho, že nebyl schopný zabít více lidí, sdělil pařížský prokurátor Francois Molins.

Strach z toho, že takovéto útoky se ve Francii mohou opakovat, zesílil po zveřejnění zprávy, dle které během uplynulých tří let již zhruba 85 francouzských občanů podstoupilo výcvik Talibanu v pákistánské provincii Severní Vazíristán. Představitelé pákistánských zpravodajských složek dle agentury Associated Press uvedli, že francouzští džihádisté vystupují pod jménem Džihád-e-Islami a jsou cvičeni k používání výbušnin a dalších zbraní v táborech v okolí měst Miramshah a Datta Khel. Jsou vedeni francouzským velitelem, který vystupuje pod jménem Abu Tarek. Mnoho z nich má dvojí občanství, Francie a některé ze severoafrických zemí. Dle stejného zdroje se pět vycvičených džihádistů už vrátilo do Francie rekrutovat další členy.

V reakci na Merahův útok president Nicolas Sarkozy přislíbil, že ostře zakročí proti extrémismu. Ve čtvrtek uvedl, že ve Francii bude trestně postihováno pravidelné navštěvování teroristických stránek na internetu. „Od nynějška každá osoba, které pravidelně čte webové stránky, jež obhajují terorismus nebo vyzývají k nenávisti a násilí, bude stíhána,“ řekl Sarkozy. A rovněž přislíbil nekompromisní přístup vůči každému, kdo cestuje do zahraničí „za účelem přijímání teroristické ideologie.“

O útočníku z Toulouse, Mohammedu Merahovi, je známo, že strávil nějaký čas v Afghánistánu a Pákistánu a že o sobě prohlašoval, že získal výcvik od Al-Kajdy. Vysocí francouzští úředníci však pro agenturu Associated Press uvedli, že neměli žádný důkaz o tom, že by Merah „byl vycvičen nebo byl v kontaktu s organizovanými skupinami džihádistů.“ I přes to byl Merah ve Francii sledován francouzskými zpravodajskými složkami a jeho aktivity vedly k tomu, že byl zařazen na seznam nežádoucích cestujících do USA. Tato opatření však tragédii nedokázala zabránit.

zdroj: http://www.rt.com/news/france-jihad-taliban-pakistan-393/

překlad: J. K.

Klíčová slova: EU  | Francie  | terorismus  | džihád
1828 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683