"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Lukáš Lhoťan se vrací

Autor: Karolina Kopecká | Publikováno: 12.2.2007 | Rubrika: ČR
Ilustrace

V MF DNES ze dne 12. února 2007 jsem v rubrice „názory“ nalezla další článek pana Lukáše Lhoťana. Uběhly přitom asi jen dva měsíce od doby, kdy se prohlásil za odpadlíka od islámu a českým muslimům vyčetl téměř vše - od fundamentalismu, extremismu až k nepochopení opravdového islámu. Dnes se však opět vrací, aby za islám a muslimy bojoval. Pod jeho fotografií v MF DNES je opět hrdý titulek „český muslim“. Zveřejňuji celý text jeho polemiky a dovoluji si na jeho myšlenky reagovat (můj text kurzívou):

Abychom sami nemysleli jako Al-Kájda

Lukáš Lhoťan


Vznik xenofobie a lidových předsudků není samovolný. Naopak - prvotním impulzem je iniciativa „shora“. Od lidí či skupin, kteří na „nenávisti“ mají určitý zájem. Jedno, jestli jde o zájem ideologický, politický či ekonomický. Jako příklad stačí uvést středověkou nenávist a předsudky vyvolávané vládnoucími kruhy proti Židům, katarům a dalším.

Zde pan Lhoťan píše o xenofobii, patrně vůči muslimům, která je podle jeho názoru účelově vyvolávána určitými zájmovými skupinami. Je škoda, že pan Lhoťan již zapomněl na všechny racionální výhrady, které měl proti islámu, a které jeho samotného přinutily opustit islám. Uvádí je v Rozhovoru s Lukášem Lhoťanem o odpadlictví v islámu.

Muslimům zde vyčítá extremismus, fundamentalismus, nedostatek tolerance vůči ostatním náboženstvím a světovým názorům, terorismus. Z jeho úvodních vět však vyplývá, že prvotním impulsem rezervovaného nebo kritického vztahu k islámu musí nutně být „iniciativa shora“, od lidí, kteří na nenávisti mají specifický zájem.


Právě do této kategorie lze zařadit i článek Rusko vymírá - a lže od ředitele Občanského institutu Romana Jocha (MF DNES 9. února). Problémem pro Rusko podle Jocha není protiraketová obrana budovaná USA, ale Číňané a muslimové. Přitom důvod, proč se Rusko obává protiraketového systému, je prozaický - z deseti protiraket umístěných na uvažované polské základně se velice rychle může stát nosičů sto, dvě stě a více. A to už by znamenalo hrozbu pro ruské zájmy. Kromě toho Roman Joch vlastně popřel své tvrzení o tom, že americký protiraketový deštník není namířen proti Rusku, když napsal: „V roce 2050 Rusko bude většinově muslimskou zemí s jadernými zbraněmi.“Záludnější je však Jochovo vyjádření ve smyslu „Rusové jsou staří a vymírající, muslimové jsou mladí a mnohodětní a brzy udělají z Ruska islámský stát“.

Zde ponechám argumenty pana Lhoťana bez odezvy, každý občan má právo myslet si o plánované raketové základně v Polsku nebo v Čechách a ruské politice, co chce, nebudu s jeho názory polemizovat, přestože s nimi nesouhlasím.

Je smutné, když vysokoškolsky vzdělaný člověk jako Roman Joch přistoupí na „logiku“ vůdců teroristické Al-Kajdy. Ano, jsou to totiž právě oni, kdo šíří teorii o tom, že když se stane člověk muslimem, přestává být příslušníkem národa či společnosti, k níž dosud patřil. Cožpak nemůže být člověk zároveň Slovanem a muslimem? Podle stoupenců Al-Kajdy a Romana Jocha nejspíše ne. Do budoucna bude zničující, pokud logiku teroristů a extremistů budou přijímat za svou i lidé, kteří tvrdí, že proti nim bojují.

Před tím, než zareaguji na tuto část, požádala bych čtenáře, aby si přečetli starší články, kde jsem o tomto problému psala. Článek České muslimky debatují o odpadlictví od islámu, kde české, bezesporu vzdělané konvertitky, k islámu podporují trest smrti pro odpadlíka od islámu a konvertitu ke křesťanství Abdula Rahmána, článek Čeští muslimové jsou proti demokracii, kde středoškolský profesor, konvertita k islámu, jeden ze zakladatelů Ústředí muslimských obcí Mohamed Ali Šilhavý uvádí, že muslimové nemohou nikdy akceptovat demokracii nebo nemuslimského vůdce. Nebo článek Jany Al Oukla zveřejněný na sereveru www.muslimskelisty.cz, kde píše, že evropští muslimové by měli z Arabštiny učinit svůj první jazyk. A podobných textů existuje mnoho.

Zdá se, že argumentace, že muslim by měl být především následovníkem proroka Mohameda a pak teprve občanem svého státu, není blízká jen stoupencům Al-Kájdy. Obávám se, že v tomto případě Roman Joch nepřistoupil na logiku Al-Kájdy, ale prostě akceptuje obecně známá fakta o demografickém vývoji, náboženských konfliktech a náladách panujících na územích obývaných muslimy. Čtyřicet procent britských muslimů považuje islámské právo šaría za lepší model fungování společnosti než poskytuje anglické právo, 25% britských muslimů považuje teroristické útoky v Evropě za oprávněnou obranu islámu. Opravdu se Lukáš Lhoťan domnívá, že náboženské přesvědčení v těchto případech hraje jen podružnou roli?


Právě tvrzení, že člověk nemůže být příslušníkem nějakého národa a zároveň muslimem, je nejsilnější zbraní extremistů. Teroristické útoky sice způsobují ztráty na lidských životech, ale mají dočasný dopad, kdežto teroristické „zbraně“ v podobě ideologie podobné výše uvedenému tvrzení mají účinek dlouhodobý a mnohem více zničující.Dokud zní tato tvrzení pouze z úst extremistů, mají malý dosah. Ale ve chvíli, kdy by je skrze různé aktivisty přijali za své politici, média a následně celá veřejnost, mělo by to zničující dopad na celou společnost. Tedy: logika, již prosazuje Roman Joch, nejen že nepodporuje protiteroristická a protiextremistická opatření, ale naopak je velice účinně oslabuje. Nestrašme sebe a své okolí takovými tvrzeními, nepodobnými středověkým pověrám o Židech. Neposílíme tím ani svou bezpečnost, ani boj proti radikalizaci mladých Evropanů muslimského vyznání. Nešiřme zbytečně xenofobii a předsudky.

Pokud dobře rozumím logice pana Lhoťana, říká jinými slovy toto: „Nehovořte o nebezpečí islámu pro Evropu, nekritizujte snahy zahalit evropské muslimky, nekritizujte snahy prosazovat islámské právo v Evropě, nekritizujte fakt, že čeští muslimové následují duchovní rady vůdců, kteří považují sebevražedné atentáty palestinských muslimů za mučednické operace, viz článek Z kuchyně Dr. Sáňky aneb duchovní strava českých muslimů (část VI.) , nekritizujme neochotu islámu fungovat v rámci sekulárních států, nekritizujme odpor islámu vůči demokracii, nekritizujme vztah islámu k ženám, takové činy proroka Mohameda jako vraždu 800 mužských příslušníků židovského kmene Ben-Qrajza v Medíně, nespojujme tyto věci s islámem, buďme tolerantní. V matematice zjevně platí jiné zásady logiky než ve výpovědích pana Lhoťana. V matematice můžeme již úspěšně kritizovat teorii, která nedokáže prokázat své opodstatnění v praxi v deseti procentech případů. V případě islámu tvrzení o toleranci a kompatibilitě islámu s evropskými hodnotami nefunguje téměř nikdy. Opravdu to není dostatečný důvod, abychom se nad tímto problémem zamysleli bez přelepování problému nálepkami xenofobie a islamofobie?

Po přečtení polemiky pana Lhoťana se musím opět zamyslet, proti komu vlastně bojuje? Sám odstupuje od islámu a připouští, že podle islámského práva by mohl být zavražděn, sám kritizuje fundamentalistické pojetí islámu většiny evropských a českých muslimů a na druhou stranu cítí nutnost vystoupit proti názoru pana Romana Jocha, že muslim se cítí být často především muslimem a pak teprve občanem určitého státu?

Ale pan Lhoťan pravděpodobně opět dospěl k názoru, že tentokrát bude Alláhovi nejvíce nápomocen v této bitvě. Zajímavé je, že v článku je opět uvedeno „Lukáš Lhoťan, český muslim“. Ale domnívám se, že je to jediný způsob, jak se ve 27 letech a s velmi nestabilními názory dostat do novin. Nevím, zda na smyšlenky pana Lhoťana reagovat slovy „svatá prostoto“ nebo zda se jedná o účelové mlžení a snahu „být u toho za každou cenu“.

4384 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Video: Kořeny rusofobie v USAImigranti ve Francii ubili řidiče MHD(Multi)kulturní vložka: Azylant v Německu znásilnil 83-letouOslavný projev europoslankyně hnutí ANO Charanzové na adresu nové německé vůdkyně EU říšeDnešní Západ je jako kdysi SSSR. Věda se musí podřídit ideologickým dogmatům a falšuje se

ePortal.cz

Turečtí Šedí vlci ve vídeňských ulicíchSluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

euPortal.cz

Muž za bannerem – ‚Na bílých životech záleží‘ – vyhozen, profesorka šířící výrok – ‚Na bílých životech nezáleží,‘ povýšenaNenávist, lži a manipulativní desinformace.Tak se mainstremoví aktivisté snaží zničit alternativní zpravodajské weby

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ParlamentniListy.cz

Zklamal! Radní Šarapatka se obul do režiséra Stracha. Padla jména Prchal a Ovčáček, přirovnání k rohožceZaorálek se zastal Koněva. Padla slova o „utržených z řetězu“ na Západě
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď