"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Islám je hrozbou pro Českou republiku

Autor: Redakce | Publikováno: 5.3.2012 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Debata se uskuteční v Hradci Králové. Její teze zní Islám je hrozbou pro Českou republiku. Debata se uskuteční v úterý 6. března 19.00 v Hradci Králové (Aula Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové)

Tezi budou obhajovat:

Jana Bobošíková, politička, předsedkyně strany Suverenita. V minulosti europoslankyně za hnutí NEZÁVISLÍ. Strana Suverenita se definuje jako subjekt hájící zájmy obyčejných občanů, prosazuje boj proti korupci a omezení byrokracie. Silným prvkem v programu je euroskepticismus, odpor vůči přijetí eura a omezení přistěhovalectví zejména z civilizačně odlišných oblastí.

 

 

Michal Semín, bývalý ředitel Občanského institutu a současný ředitel Institutu svatého Josefa. Předseda akce D.O.S.T. Iniciativa D.O.S.T. propaguje tradiční rodinu a soukromé vlastnictví, odmítá Lisabonskou smlouvu, antidiskriminační zákony a multikulturní společnost.
 
 

 
 

Proti tezi vystoupí:

Ondřej Liška, politik, předseda Strany zelených. Vystudoval politologii a religionistiku na Masarykově univerzitě. V roce 2007 byl místopředseda Strany zelených pro zahraniční politiku, v letech 2007-2009 byl ministrem školství. Učí se hebrejsky a arabsky.

 

 

Šádí Shanaáh, aktivista. Narodil se v Praze české matce a palestinskému otci. Magisterské studium absolvoval na univerzitě v Cambridge. Založil nevládní organizaci Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogu. Na Anglo-Americké Univerzitě v Praze vede kurz zaměřený na moderní Blízký východ

 

 

Debata se uskuteční ve spolupráci se studenty Univerzity Hradec Králové.

 

Informace k tématu

Již v době Rakouska-Uherska se na území Československa nacházeli bosenští muslimové, ke kterým se postupně přidávali čeští konvertité. Za první republiky zde byla malá skupina českých muslimů, skládající se většinou z inteligence. Během komunistické éry muslimská komunita do roku 1989 nijak nepůsobila. Po Sametové revoluci se komunita začala opět organizovat a navázat na prvorepublikové aktivity. Ve srovnání s téměř všemi západními zeměmi, kde probíhá vytrvalá islamizace veřejného politického, kulturního a ekonomického prostoru, zůstává islám v Česku téměř neviditelný, díky malému počtu muslimů.

Česká republika registruje kolem 25 církví a náboženských společností. Počet muslimů se odhaduje na více než 10 000, ale společného náboženského života se účastní zřejmě méně než 2 000 lidí, většinou cizinců. Českých vyznavačů islámu je pár stovek. V Hradci Králové je na dvě stovky muslimů.

Na počátku roku 1996 usiloval o výstavbu mešity starosta Teplic. Zastupitelstvo záměr zamítlo z obavy ze šíření islámu, který označilo za militantní náboženství. Protestovaly i tradiční české církve. Stavbu chtěli financovat podnikatelé z Dubaje, od plánu však nakonec ustoupili. V roce 1998 byla v Brně otevřena mešita a o rok později Islámské centrum v Praze, které provozuje osvětovou činnost, výuku arabštiny, čtení koránu, programy pro děti a další setkávání i pomoc v uprchlických táborech. Počátkem roku 2004 se hovořilo o výstavbě mešity v Orlové na Karvinsku. Lidé, kteří byli proti, nejčastěji tvrdili, že se obávají hrozby terorismu a odlišné náboženské ideologie. Z projektu nakonec kvůli financím sešlo. V ČR je celkem na 11 modliteben.

Situace v Evropě

V některých zemích představují muslimové až kolem 10 % populace (podstatně víc jich je ovšem v jediných evropských většinově muslimských státech – Albánii, Bosně a Kosovu).

Situace ve světě

Údaje z roku 2008 (Vittorio Formenti) ukazují, že k islámu se hlásí asi 19,2 % světové populace, k římskokatolické církvi 17,4 % obyvatel planety. Křesťanů obecně je ale stále nejvíc. Podle dat z roku 2009 (Pew Forum) žije na světě 1,57 miliardy muslimů. Z 6,8 miliardy lidí na Zemi jich 23 % vyznává islám. Nejvíce muslimů – 203 milióny – žije v Indonésii. Za ní je Pákistán, ale 3. nejpočetnější muslimská komunita je v převážně hinduistické Indii, kde žije 161 miliónu muslimů. Celkem 317 miliónů, tedy 1/5 všech vyznavačů Muhammadova náboženství, žije v nemuslimských zemích (Etiopie – 28 miliónů, Čína – 22 miliónů, Tanzanie – 13 miliónů, Rusko – 16 miliónů). Počet muslimů prudce roste v Rusku, kde je jich více než v Jordánsku a v Libyi dohromady.

Argumenty pro tezi

  • Vedoucí činitelé Ústředí muslimských obcí a Islámské nadace v Brně aktivně spolupracují s lidmi, kteří jsou vedeni v protiteroristických seznamech – tvrdí Lukáš Lhoťan, dlouholetý člen vedení obou muslimských sdružení.
  • Kdekoli islám zapustil kořeny, jsou s ním potíže (česká verze Huntingtonova „Střetu civilizací“ – vychází ze stejného paradigmatu). Islám má krvavé hranice. V jakémkoli regionu dosáhne jisté úrovně vlivu, počíná si násilně, což je skutečnost, která platí v průběhu věků téměř neměnně.
  • Radikální muslimští imigranti nepokrytě a takřka v dobré víře přiznávají, že chtějí Evropu podřídit islámu a právu šaría.

Argumenty proti tezi

  • Směšují se pojmy islám, terorismus, islamismus, atentáty, výroky z koránu, vraždy ze cti, kamenování cizoložných žen, bičování, mnohoženství, zahalování, zákazy a příkazy do jednoho celku. Čím dál více Evropanů je ochotno přistupovat na generalizaci, že „muslimové jsou násilníci diskriminující ženy, teroristi, kteří se systematicky snaží podmanit si evropské země“.
  • To, že mnohá náboženství vidí jako svůj kýžený cíl obrácení celého lidstva na právě tu jejich „ jedinou správnou“ víru, není nic divného a nemělo by nás to třeba u muslimů překvapovat – křesťané se jim v tom přinejmenším vyrovnají.
  • Mnohem výraznějším jevem než „islamizace“ Evropy je naopak westernizace celého světa včetně většinově muslimských zemí.

ZDROJE

 

http://www.masarykovydebaty.cz

Klíčová slova: multikulturalismus  | Česká republika  | islamizace  | islám
3353 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Uprchlíci již obohacují Německo. V Hessensku již oženili a vdali 125 děti ...Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou dětiBičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Václav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděŘízená invaze pokračuje: Už nejde o Syřany, stěhuje se sem Afrika. Elity chtějí sebevraždu Evropy. Nový mechanismus přerozdělování

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana„Západ se bál našich výrobků.“ Herec, kterému budou nadávat, o 30 letech po sametu. A o jiných hercích
Články autora
Průzkum
Volte s Němci! V Německu začínají 1. září volby do zemských parlamentů-sněmů. Obávaným looserem je merkelovská CDU a favoritem protiimigrační AfD. Koho byste volili Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď