"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Smutný obrázek Německa: šaría proniká do soudních síní

Autor: -bj- | Publikováno: 5.2.2012 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

S mnohamilionovou muslimskou imigrací se nezadržitelně pojí i slibované mnohostranné kulturní obohacování všech aspektů života západní společnosti. Stranou nezůstává ani právní řád, výklad a hledání pramenů práva. Kromě toho, že mnohé občansko-právní věci mezi muslimskými imigranty jsou v některých evropských zemích oficiálně přenechány jurisdikci místních islámských tribunálů, v imigrantských sporech přihlíží k islámskému právu šaría i soudy. Tradičním dlouholetým prekurzorem této praxe je Velká Británie. V posledním desetiletí pak na tuto novou realitu začaly přistupovat i německé soudy.

Stručně řečeno, judikatura, výklad a aplikace zákonů, je-li účastníkem řízení muslimská strana, se již neřídí jen klasickým kontinentálním či anglosaským přístupem, nýbrž tu vstupuje do hry ještě přístup šaríatský. Jak se evropští soudci dušují, zatím pouze tou měrou a tím způsobem, který nekoliduje se stávající evropskou legislativou. Potud je multikulturalizace - či prozatím jen islamifikace evropského práva na samém začátku. S narůstajícím počtem imigrantských muslimských představitelů v politických stranách (zejm. levicových, v Holandsku ryze islámská strana) a jejich pronikáním a participací v zákonodárných sborech, však i samotné návrhy zákonů a legislativa budou stále více inkorporovat prameny a zásady islámského práva.

Německé soudy v posledních několika letech aplikují přístup šaríatské legislativy a judikatury zejm. oblasti rodinného a dědického práva (např. vdovský důchod se dělí mezi pozůstalé manželky, ženy dědí menším dílem než podle německého práva, což německé soudy již několikrát judikovaly za správné a legitimní) – tedy ve sporech, kde jsou účastníky muslimští občané obvykle cizineckého původu.

Soudy tuto praxi mj. obhajují i tím, že nejsou-li v soudních síních jejich spory řešeny s přihlédnutím k islámskému právu, vzniká de facto neoficiální paralelní soudní systém samozvaných islámských tribunálů, jejichž verdikty se ovšem u přistěhovalců těší daleko většímu respektu než od soudů německých státních – pro muslimské imigranty nepřijatelně světských. S tím jak německé soudnictví přechází i k šaríatskému přístupu, mohou prý muslimští spoluobčané u nich shledávat větší oporu a důvěru. Alahu akbar.

zdroje a odkazy:
http://www.welt.de/politik/deutschland/article13845521/Scharia-haelt-Einzug-in-deutsche-Gerichtssaele.html
http://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,722220,00.html
http://www.actforaustralia.com/articles/islamic-sharia-law-germany-holland-and-britain
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3648187,00.html
http://www.dradio.de/dkultur/sendungen/thema/1298262/
http://www.taz.de/!66245/
http://www.20min.ch/news/ausland/story/26262494

čtěte také:

Šaría diskriminuje nemuslimy aneb jak se vykládá šaría v různých zemích

Zděšení v Německu: Má šáría platit v Evropě?

Šária 101. Základní lekce práva šária

Klíčová slova: EU  | multikulturalismus  | islamizace  | šáría  | Německo
4008 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683