"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Ukamenování žen k smrti

Autor: Nat Hentoff | Publikováno: 27.1.2007 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Těsně před příjezdem Hugo Chaveze a Mahmuda Ahmadínedžáda na loňské setkání valného shromáždění OSN v New Yorku, ze kterého si oba fanatici udělali vlastní "kabaret", napsal bývalý vlivný jazzový kritik Nat Hentoff článek, kde rozebírá justiční vraždy beztrestného klerikálního fanatického režimu v Íránu.

Soud islámské íránské republiky odsoudil 29. června loňského roku za cizoložství 34letou matku dvou dětí - Malak Ghorbanyovou - k brutální smrti ukamenováním. Dva muži, které ten samý soud shledal vinnými za vraždu, dostali jen šest let...

Kameny, které byly použity při popravě, musely mít patřičnou velikost, aby ženu hned nezabily. Zároveň nesměly být příliš malé, aby byly schopné způsobit vážné zranění nebo bolest.

Dopis Georgi W. Bushovi (neodpovězen) od Johna Whiteheada, vedoucího jedné z četných organizací pro občanská práva. Část týkající se kamenů je převzaná z článku 104 íránského trestního řádu.

Íránský prezident Mahmud Ahmadínedžád se stal mezinárodně známou postavou. Chlubí se svým nukleárním programem a svou touhou vymazat Izrael z mapy světa. Navštívil už osobnosti jako bývalého šéfa OSN Kofi Annana či známého amerického novináře Mika Wallaceho v televizním pořadu "60 minut". Žádný z těchto pánů se však šavle tasícího vůdce nezeptal na „zabíjení ze cti“ se souhlasem vlád – kdy se ženy obviněné z cizoložství ukamenují k smrti.

Právnička Lily Mazaheryová, šéfka institutu "Legální práva", hlásí, že „v 90 procentech těchto případů nebylo obžalovaným ženám poskytnuto žádné zákonné zastoupení, protože podle zákonů šárí´a se jejich svědectví ani v nejlepším případě z poloviny nerovná váze svědectví mužů.“

Také neexistuje jen jeden kat. To, co se odehrává, jsou hromadné vraždy za účasti občanů. Konají se v jakési oslavné náladě - podobné té, která panovala při lynčování černochů, kdy si přihlížející přinesli své děti, aby byly svědky vykoupení „hříšníků“.

"Největší zločin - cizoložství - podle zákona šári´a," vysvětluje Mazaheryová ve World Net Daily „zahrnuje jakýkoliv projev intimního vztahu mezi děvčetem / ženou a mužem, s kterým není trvale nebo alespoň dočasně vdaná. Takový vztah však nemusí znamenat sexuální vztah.

O co více - obvinění z cizoložství se obvykle vznášejí proti ženám / dívkám, které byly znásilněny a za to se odsuzují k smrti.“ Jejich nejhorší zločin je pouze ten, že byly znásilněny.

I přes pokračující zájem o dění v Íránu – nukleární hrozba a jejich důležitá podpora teroristů v Iráku a vůbec na Středním východě - se zde, ve Spojených státech, jen velice zřídka někdo zmiňuje o této strašidelné íránské mentalitě zvané sangsar – ukamenování žen k smrti.

Mazaheryová je peršská Američanka, jejíž poslání je už dlouho chránit íránské ženy před tímto trestem a před brutálním zacházením. Sangsar, který sahá zpět až do dob temna, byl na určitou dobu pozastaven předrevolučním režimem pod nátlakem mezinárodních organizací na ochranu lidských práv a pod tlakem protestů od jednotlivců z celého světa.

Když však přišli v roce 1979 k moci muláhové, zavedli zákon šári´a a obnovili veřejné kamenování žen jako „náboženský princip.“

V době psaní tohoto článku měl prezident Ahmadinedžád projev v OSN, pozorně sledovaný médii. Zeptal se ho nějaký reportér na kamenování žen v jeho zemi – v tomto případě na ukamenování Malaky Ghorbanyové? Ne. A když byl v USA bývalý „umírněný“ íránský prezident Mohammad Chatámi a přednášel mimo jiné na Harwardské univerzitě, od žádného reportéra jsem neslyšel otázky na téma kamenování žen v době vlády jeho následovníka.

Mazaheryová sepsala a po internetu nechala kolovat petici za záchranu Ghorbanyové před smrtí ukamenováním. Adresovala ji Kofi Annanovi, šéfovi oddělení OSN pro lidská práva, ajatoláhovi Ali Chamenejímu, vůdci islámské Íránské republiky, jakož i vedoucímu právního systému ajatoláha Mahmudu Šahroudiovi.

Prozatím se pod textem sešlo 11 tisíc podpisů z celého světa, včetně USA, Číny a také Íránu. Pro mnohé Íránce si podpis takové petice vyžadoval velkou kuráž (něco jako, když se u nás podepisovala Charta77, pozn. překladatele – jednoho z jejich signatářů).

Zakladatelé hnutí „Íránští studenti za demokracii“ Ali Afšahari a Akbar Atri potvrdili 2. září 2006 deníku Wall Street Journal, že se v Íránu sbírají satelitní talíře, aby se zabránilo stykům se světem. Ženským organizacím, odborům a studentským skupinám se nepovolují ani ty nejmírumilovnější protestní akce.

Kvůli zvyšujícímu se mezinárodnímu tlaku ohledně osudu Malak Ghorbanyové (částečně i díky vlivu petice), odložil islámský režim popravu až do příštího soudního jednání. Ale, jak říká Mazaheryová, tento trik už Írán jednou použil. Jak řekla World Net Daily: „Je dost možné, že islámský režim urychlí proces a obnoví ten samý rozsudek a Ghorbanyová bude stejně odsouzena na smrt - veřejným oběšením.“

Tlak na osvobození Malak Ghorbanyové musí nadále pokračovat. Přímá linka na petici, kde se můžete podepsat, je zde.

Pro návazné informace a odkazy na videa zobrazující skutečné veřejné kamenování, klikněte sem

Mazaheryová varuje: „V Íránu nejsou naplánované termíny pro takovéto zabíjení. Vězeň může být popraven kdykoliv, bez varování. A právě proto se tento případ stává více ožehavější a komplikovanější, než jiné.“

Smyčka kolem krku íránských spisovatelů, novinářů a také bloggerů se za posledních pár měsíců stále více utahuje...

Nat Hentoff

Village Voice 20; 26. 9. 2006

z angličtiny přeložil Gabriel A. Levický, spolupracovním Eurabia.cz v New Yorku, USA

8068 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683