"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Ať žije Arabské jaro... A knihy zase hoří aneb Allahu Akbar!

Autor: František Matějka | Publikováno: 1.1.2012 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Když začalo Arabské jaro, zásobovala nás média informacemi o vítězství svobody nad tyranií tamějších vládců. Čím více mrtvých lidí a vypálených míst tam teď mají, tím méně informací naše média přinášejí.

Není zase tak mnoho míst na světě, kde byste na našli pohromadě skutečné poklady. Ne zlato, drahé kameny nebo ropu. Knihy. Knihy, umožňující poznání v čase. Jedním takovým místem byl ještě před pár dny Egyptský institut, založený v roce 1798 Napoleonem Bonaparte (více zde). V rámci jeho vojenského tažení, jehož součástí byli kartografové, zeměměřiči, stavitelé, technici, přírodovědci nebo archeologové, zřídil v Egyptě místo, jehož posláním bylo všestranné studium Egypta, o němž věděl, že má bohatou historii – Egyptský institut. Vypadal takto:

undefined

 

Egypt je však, stejně jako další státy v regionu, obětí Arabského jara. Islamisté nepochopili naše vyvážené dobrodiní a podporu a naše vzletná slova o implementaci svobody a lidských práv si vysvětlili po svém. V polovině prosince se opět sešli k jednomu z dalších nekončících protestů a zapálili Egyptský institut. Ministr kultury Šákir Abdal Hamíd jen suše konstatoval: "Byly tam velmi významné písemnosti a vzácné knihy, jimž podobné na světě těžko najdete." Dnes vypadá institut takto:

undefined

 

Pálení knih není v historii lidstva nic nového. Není to tak dávno, co knihy pálili nacisté a po nich komunisté, přičemž oba tábory zanechaly knihy alespoň nějaké. Islamisté v Egyptě však trumfli nacisty i komunisty. Zjevně nepotřebují knihy žádné. Stačí jim jedna, protože v té je přece napsáno všechno, co potřebují ke svému životu.

Egyptský institut přežil celých 213 let, až do Arabského jara... Inu, Allahu Akbar!

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

čtěte také:
 
 
 

Klíčová slova: EU  | islamismus  | Afrika  | arabské jaro
2478 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Dienstbier: Česko dokáže přijmout až 15 tisíc uprchlíků. Může je aktivně oslovovat v zemích, odkud přicházejíKadyrov : Macron podněcuje k terorizmu !Arméni zveřejnili svědectví syrského islamisty o výcviku teroristů v TureckuZa podřezaného francouzského učitele před švédským parlamentem "pietně" spálen Korán Erdogan: "S muslimy v Evropě je zacházeno jako se židy v r. 1939!"

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyProsím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

„Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny„Ráno jsem ten virus vysra*a a už jsem dobrá," odzbrojila nakažená babička lékaře a odjela na kole pro vnoučata
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď