"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Le Penová zahájila svou kampaň, chce být prezidentkou

Autor: Prvnizpravy.cz | Publikováno: 14.12.2011 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Předsedkyně francouzské ultrapravicové Národní fronty a kandidátka na prezidentku Marine Le Penová v neděli zahájila svou předvolební kampaň. Le Penová řekla, že její názory na imigraci a euro odrážejí mínění většiny země, informuje agentura AFP.

"Reprezentuji tichou většinou. Ty, které nikdo nechce slyšet, o kterých se nemluví v televizi, ty, kteří nedemonstrují, kteří jsou pro elitu příliš obyčejní," řekla Le Penová pro deník Le Journal du Dimanche. "Svolávám je k revoluci. Vlastenecké, klidné a demokratické revoluci," dodala.

Le Penová v rozhovoru uvedla, že by chtěla omezit imigraci do země na 10 tisíc lidí ročně.

Podle ní by EU měla také upustit od snah zachránit euro a Francie by se měla vrátit k původní měně. "Vždy jsem říkala, že euro se zhroutí. Jestli bude stále existovat, až se dostanu k moci, dám dohromady naše evropské partnery a navrhnu organizovaný odchod. Francie se vrátí k franku," prohlásila.

Její první velké předvolební shromáždění se uskutečnilo v neděli ve městě Metz na jihovýchodě země.

Le Penová v lednu letošního roku převzala vedení Národní fronty po svém otci Jean-Marie Le Penovi. Vylepšila veřejné mínění o straně a mnozí analytici tvrdí, že ji bude volit více lidí.

V předvolební anketě, která se uskutečnila v březnu, se Le Penová umístila na první pozici. Hlasování zveřejněné minulý týden ukázalo, že spadla na třetí místo s 17 procenty za favorizovaného socialistu Francoise Hollanda, který získal 35 procent, a současného prezidenta Nicolase Sarkozyho s 24,5 procenta.

Jean-Marie Le Pen v roce 2002 kandidoval na prezidenta a překvapivě se dostal až do druhého kola. Byl to největší úspěch, jakého ve Francii dosáhl politik z krajní pravice. V roce 2007 obsadil v prezidentských volbách čtvrté místo.

Le Pen patří mezi výrazné odpůrce přistěhovalectví z neevropských, zejména muslimských zemí. Chce obnovit trest smrti a prosadit, aby Francie vystoupila z Evropské unie. V minulosti na sebe upoutal pozornost například tehdy, když označil plynové komory za pouhý detail v dějinách druhé světové války.

http://www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Vynucování nošení burky by mělo být trestné

Le Penová může zamíchat francouzskou politickou scénou

Le Penová: Hrozí nám invázia imigrantov. Únia migrantov z Afriky nezvládne

Klíčová slova: EU  | Francie  | přistěhovalectví
3549 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď