"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Barbarství a ti, kdo jej podporují

Autor: Ivan Rioufol | Publikováno: 16.1.2007 | Rubrika: Multikulturalismus
Ilustrace

Ve Francii se zabydluje barbarství a nikdo o tom nechce moc slyšet. Student senegalského původu Mamou Galledou utrpěl těžké popáleniny při požáru založeném v autobuse, jímž cestoval. Šlo o teroristický akt, kterého se dopustilo pět nezletilců ze sousedního města. Kdyby se útoku dopustili „malí bílí“, vyhnalo by to zděšené občany do ulic. V tomto případě však předseda organizace SOS-Racisme Dominique Sopo tvrdí, že dramatická událost „je výsledkem frustrace, ponižování a ghetizace“.

Podobné výroky pochopitelně povedou pouze k posílení pozic podobných geril zaměřených proti Francouzské republice a všemu, co ji symbolizuje. Levice pouze vytváří alibi domnělým obětem společnosti, činí-li za napětí v zemi zodpovědným Nicolase Sarkozyho, když po něm žádá „omluvu“ rodinám Zyeda a Bouny, kteří před rokem v Clichy zemřeli při útěku před policií. Socialistickou stranu by přitom ani ve snu nenapadlo požadovat omluvu od těch, kdo v Marseille ukamenovali Godfrana Hadaouího, v Neuilly-sur-Marne upálili Chahrazad Bylayní, v Épinay lynčovali Jeana-Clauda Irvoase, v Stains zavraždili Jeana-Jacquesa le Chenadeca a v Bagneux umučili Iliana Halimiho. Šelmy zplozené kolektivní rezignací a obskurantismem jsou prezentovány jako symboly bědného života na předměstích, a přitom by měly sloužit jen jako odstrašující příklady.

Obecněji vzato, sociální požadavky předměstí nahrávají postojům, které vyvolávají přízrak občanské války. Nikdo se vůbec neodváží pojmenovat roli revolučního islamismu v jeho cíleném úsilí střetávat se se státem. Jistě, tuto ideologii zastává menšina, ale právě menšiny dokáží dát do pohybu dějiny. Je na většinových umírněných muslimech, aby mezi sebou varovali před fanatismem. Na nich je, aby hájili francouzský model, který je přijal. Teď přichází ta pravá chvíle. Apatie tváří v tvář velkému vlivu, který má islamismus na mnoho mladých lidí, je nejlepším spojencem dobyvatelské ideologie i jejího úsilí způsobit rozvrat.

V sedmdesátých letech rozebral Roger Michielli v knize La Subversion podmínky, za kterých může podobná strategie uspět. Hovoří o třech: „Demoralizovat sledovaný národ a rozložit skupiny, z nichž se skládá, diskreditovat jeho vládu, autority i jeho obránce, neutralizovat masy a zabránit tak jakýmkoliv spontánním zásahům v zájmu panujícího pořádku.“ A dodává: „Těchto cílů lze dosáhnout pouze za spolupráce masmédií; bez tisku, rozhlasu, televize je subverze bezmocná.“

Všech cílů bylo dosaženo. Svědčí o tom média, podle nichž je islamizace francouzských měst pouhý strašák. Svědčí o tom omluvy samotné republiky, která se stydí za svoji minulost i kulturu a neodvažuje se obhájit svou autoritu. A jen velice zřídka se mezi samotnými muslimskými spoluobčany najdou lidé, kteří jako Messaoud Bouras upozorňují na ty, kdo chtějí „učinit z Francouzů žijících na půdě svých předků kolonizátory, okupanty, osoby, proti nimž je třeba bojovat, a pokud možno je i vyhnat“.

Představitelé Byzance v době obležení Cařihradu diskutovali o tom, jakého pohlaví jsou andělé. Něco podobného dělá Dominique Strauss-Kahn, když vysvětluje, že „krize, kterou nyní ve Francii prožíváme, je ve své podstatě krizí ekonomickou a sociální“, čímž jen nasazuje korunu konformismu těch, kdo v islamismu vidí pouze lapálii spojenou s nezaměstnaností. Nic u prezidentských kandidátů, jak pravicových, tak levicových, nenasvědčuje tomu, že by si uvědomovali separatismus, který zemi hrozí. „Považuji za Francouze ty, kdo si nepřejí, aby Francie zemřela,“ říkával Malraux. Není na čase zahájit diskusi o podmínkách jejího přežití?

Le Figaro, 3. října 2006

Z francoužštiny přeložil Josef F. Mlejnek

Vyšlo v Revue Politika, listopad 2006

3807 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď