"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Křesťané v ohrožení

Autor: Dan Drápal | Publikováno: 13.10.2011 | Rubrika: Svět
Ilustrace

V květnu jsem napsal dva články (Cesta k demokracii bude dlouhá a Demokracie bez pravdy?), v nichž jsem se snažil krotit nadšení plynoucí z tzv. jasmínové revoluce neboli "arabského jara". Nevím, zda mi to budou čtenáři věřit, ale byl bych velice rád, kdybych dnes musel uznat, že jsem se tehdy mýlil.

Upozorňoval jsem mimo jiné na to, že demokracie má určité předpoklady a že je ve své podstatě něčím jiným, než zač ji nedostatečně informovaní lidé (i u nás) mnohdy považují, tedy vládou většiny. Skutečná demokracie vždycky zahrnuje i ochranu menšin a předpokládá náboženskou svobodu a právní stát.

Zatímco jakýkoli přehmat Izraelců ve vztahu k Arabům vzbudí okamžitý rozruch a někdy i zasedání Rady bezpečnosti, utlačování křesťanů zpravidla ani nepronikne do zpráv. Proto se někdy můžeme v našem tisku dočíst, že příkladem mírumilovné muslimské demokracie je nejlidnatější muslimský stát Indonésie. Lidé, kteří toto tvrdí, pochopitelně nevědí, že ročně jsou v Indonésii vypáleny desítky kostelů a pozabíjeny stovky křesťanů, protože o těchto věcech se prostě – na rozdíl od Izraele – nepíše ani u nás, ani v jiných zemích náležejících k západní civilizaci. Jiným převážně muslimským státem, který je dáván za příklad tolerance, je Malajsie. V Malajsii nejsou poměry tak násilné jako v Indonésii a dokonce se v ní může právem mluvit o toleranci. Ne ovšem o toleranci v dnešním slova smyslu (dnes se pod tolerancí zpravidla míní rovnoprávnost, ne-li dokonce určité výhody), ale dejme tomu ve smyslu Tolerančního patentu Josefa II. z roku 1781, který znamenal, že některé (zdaleka ne všechny) nekatolické církve byly trpěny. Nekatolíci již nebyli zabíjeni, vypovídáni nebo vězněni, nicméně nadále museli odvádět církevní poplatky katolickému faráři. Měli tedy (v podstatě až do roku 1863) podobné postavení jako dhimmí, tj. jinověrci v muslimských zemích.

Situace egyptských křesťanů se od počátku "jasmínové revoluce" prudce zhoršila. Útoky na ně se množí a obávám se, že nestane-li se něco mimořádného, tato početná (zhruba desetimilionová) menšina bude během několika desetiletí zlikvidována. Podobně byli již z větší části zlikvidováni křesťané v Iráku.

Lze právem říci, že postavení menšin se ve "svobodnějších" arabských zemích zhoršuje. Za zmínku stojí i skutečnost, že v Iráku došlo k decimaci křesťanů nikoli za Saddáma Husejna, ale za přítomnosti armád USA a jejich spojenců.

Chtěl bych upozornit na to, že nenastaly žádné podstatné skutečnosti, které by nás opravňovaly tvrdit, že se režimy v Tunisku, Libyi a Egyptě nějakým zásadním způsobem změnily. Ano, padli nenávidění diktátoři. Byli vyměněni někteří ministři – v Libyi šlo dokonce o celou vládu. Vím, že demokratický režim nelze vybudovat ze dne na den a očekávat, že takový Egypt se bude přibližovat mílovými kroky k demokracii, by bylo zpozdilé. Obávám se ale, že Egypt ke skutečné demokracii nesměřuje vůbec. Určité síly se uvolnily a daly do pohybu, ale nenajde se relevantní egyptský politik, který by volal po ochraně menšin a už vůbec ne po zachování míru s Izraelem. Obávám se, že i kdyby takový politik existoval, pokud by se veřejně projevil, nepřežil by pár týdnů – nebo by musel mít hodně silnou ochranku a stejně by v "demokratických" volbách prohrál. Hrát izraelskou, případně koptskou kartou, bude pro všechny "demokratické" politiky mimořádně svůdné.

Proč o tom vůbec píšu? Protože nechci, abychom si pěstovali stejné iluze o "arabském jaru", jaké měli různí západoevropští levičáci o komunistických zemích. Ti totiž dokázali s vážnou tváří diskutovat o výhodách komunistických režimů i v době, kdy byli disidenti vydáni na milost a nemilost zvůli Státní bezpečnosti. Ódy na demokratickou Indonésii mi připadají nechutné, pomyslím-li na vražděné křesťany, jimž světová média nevěnují žádnou pozornost. Tvrdím, že arabské jaro není žádné vítězství demokracie. Zatím jde o drobné kosmetické změny na povrchu a výrazné zhoršení vyhlídek jakýchkoli menšin.

Jak rád bych se mýlil!

10. října 2011

http://neviditelnypes.lidovky.cz

čtěte také:
 
 
 
 
 

Klíčová slova: náboženství  | Egypt  | islamismus
2481 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Expremiér: Musíme mít odvahu si přiznat, že máme problém s islámem!Rakouská armáda vyhodila vojenského imámaMuslimka na nádraží v Lyonu hrozila bombouProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Ázerbájdžáncům proti arménským křesťanům nepomohly ani dodávky zbraní z Izraele a Turecka

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Francouzský prezident oznámil, že se nadále snaží pofrancouzštit migranty. Slíbil přijmout tvrdé zákony, aby potřel „islámský separatismus“To jsou ale náhodičky... Jak to doopravdy bylo s koronavirem...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Naléhavá prosba na Babiše. Vy to sám neuřídíte, varuje odborníkJurečka a Pekarová měli žně na Radiožurnálu. Důkaz, nezvratná svědectví. A ještě fakta kolem jistých členů ODS. Rozhlasová rada zasedala
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď