"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Cestopis o Rusku: Proti proudu Obu a Irtyše a potulka Omskou gubernií

Autor: Redakce | Publikováno: 23.11.2021 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

S autorem nemusíme s jeho politickým názorech souhlasit, ale jinak to je úžasná a podrobná kniha o cestování po Ruské federaci, která Vás může nejen obohatit podrobnostmi ze života běžných obyvatel Ruska, ale také namotivovat na výlet do Ruska :-)  Již třetí svazek edice Cesty za horizonty a druhý díl trilogie Cesta na konec světa a zpět představuje literárně-politologický cestopis pojednávající o současném reálném Rusku. Tentokrát o autorových cestách po západní Sibiři. I tento svazek obsahuje jak reálie a fakta o tamní přírodě a každodenním životě domorodců, tak autorovy osobní zážitky a dojmy, ale i zasvěcené komentáře a odkazy na historické, kulturní a politické souvislosti. Je zároveň bohatě ilustrován. Kromě 160 stran čb. obrazové přílohy obsahuje i 128 stran barevných (650 jedinečných barevných fotografií, infografik a orientačních map).
 
Navíc se vedle popisu aktuální ruské reality podstatnou měrou věnuje exkursu do období ruské občanské války (éře Kolčakovy vlády / Bílého Omsku), jakož i působení československých legií na Sibiři a osudu našich zdejších krajanů během Velkého teroru, potažmo historii rusko-českých a rusko-evropských vztahů, ale i historie lodní plavby na Sibiři anebo informací o zdejší aktuální náboženské scéně a duchovních hnutích, takže by tato kniha měla být zajímavá i pro necestovatele, resp. fanoušky obecné i vojenské historie.
 
Ukázka fotografií z knihy:
 
„Toto je daleko, daleko více než jen cestopis. Mohu napsat jen jedno… Doporučuji…. Doporučuji… Doporučuji!“
 
 Václav MARHOUL, filmový režisér
 
"Některé cestopisy se svou autentičností vymykají obvyklým popisům průběhu putování, památek a reálií, a jsou svým způsobem antropologickými sondami. Do této kategorie neotřelých pohledů na neznámé kraje patří i tato publikace. Autor se tak řadí po bok Jana Eskymo Welzla či Mnislava Zeleného-Atapany. Chcete-li se o Rusku dozvědět něco, co dozajista nevíte, určitě si knížku přečtěte."
 
Prof. MUDr. Cyril HÖSCHL DrSc.
 
Krondak mi mluví z duše. De facto popisuje Rusko, které jsem sám znal, než jsem odtud odešel. Jeho postřehy ze současného Ruska naprosto korespondují s mými vlastními vzpomínkami.
 
Garik AVANESIAN
 
"Krondakovy knihy kombinují osobní svědectví z terénu s poznatky z dějin, politiky, mezinárodních vztahů, ekonomiky, kultury a životního stylu obyvatel navštívených zemí. Množství událostí a osudů - příběhy známých osobností i zcela neznámých lidí, postřehy z osobních setkání, úvahy o sociálním a ekonomickém prostředí, četné příhody, ze kterých se dají odečítat hlubší souvislosti - to vše pulzuje poutavým vyprávěním, doprovázejíc hlavní příběh, jehož aktérem je samotný autor, potulující se napříč onou širou zemí, mezi arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami. Kniha Fera Hrabala-Krondaka je vynikající čtení pro každého, kdo se zajímá o zemi, kde se dnes minulost dere do budoucnosti."
 
PhDr. Grigorij Mojsejevič MESEŽNIKOV,
 
politolog a politický analytik, prezident Institutu pro veřejné otázky
 
 
Název: Cesta na konec světa a zpět 2: : Proti proudu Obu a Irtyše a potulka Omskou gubernií
Autor: Hrabal-Krondak, F.R.
Vydavatel: CAD PressCesty za horizonty
EAN: 9788082360021
ISBN: 978-80-8236-002-1
Popis: vázaná, 592 stran, česky17 × 24 cm
Vydání: 2021 (1. vydání)

 

Klíčová slova: Rusko
856 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683