"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Geert Wilders osvobozen

Autor: David Floryk | Publikováno: 24.8.2011 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Proces století“ s nizozemským politikem a poslancem Geertem Wildersem skončil zproštěním obvinění ve všech bodech obžaloby. Kritizovat islám je legální.

Soudní proces byl zahájen loni v říjnu a Wilders byl při něm obviněn, že podněcoval nenávist k muslimům a také z diskriminace a urážky. Wilders mimo jiné veřejně přirovnal Korán ke knize Mein Kampf nacistického vůdce Adolfa Hitlera nebo označil islám za fašistickou ideologii teroristů. Mohameda nazval ďáblem a žádal, aby muslimové „vytrhli polovinu stran z Koránu, chtějí-li zůstat v Nizozemí.“ V roce 2008 stál u zrodu krátkého filmu Fitna (Rozvrat), který teroristickou hrozbu islamismu dokumentoval přímými citacemi z Koránu.

Podle soudců byla některá Wildersova prohlášení urážlivá a šokující a tedy na hraně zákonnosti, byla však učiněna v kontextu politické a společenské rozpravy o multikulturní společnosti, proto je nelze považovat za trestný čin. Soud se přitom opřel o jiné, precedenční rozhodnutí nizozemského Nejvyššího soudu.

Kritika není trestným činem …

K závěru, že trestný čin spáchán nebyl, dospěla už dříve i prokuratura. Na konci května se přiklonila k názoru, že sporné výroky, které Wilders pronesl, jsou sice tvrdou kritikou islámu, ale nebyly vysloveny vůči muslimům, tedy proti lidem, ale proti islámu. Proto prý nejsou podle nizozemských zákonů trestné; ideologii a náboženství kritizovat lze.

"Byl jste zproštěn všech bodů obžaloby, za něž jste byl stíhán," prohlásil soudce během veřejného líčení. Rozsudek je právoplatný, odvolání proti němu není možné poté, co zproštění doporučila i prokuratura.

Osvobozením Wilderse se Nizozemí stalo první západoevropskou zemí, v níž si soudní moc vzala explicitně ponaučení z odklonu od doktríny multikulturalismu. Nizozemí tak dělá čest své pověsti země, která je útočištěm tolerance pro svobodu slova,“ tvrdí mnozí komentátoři. Nizozemí (a nejen ono) skutečně dlouhodobě prochází krizí své všestranně liberální a multikulturní politiky a zdá se, že sama realita dává Wildersovi v mnohém za pravdu. Proces byl proto i testem, nakolik bude státní moc nadále zavírat oči a slepě pochodovat do slepé uličky.

… je to však opravdu vítězství?

Ukazuje se nicméně, že obvinění samo o sobě už je trestem, což ostatně vídáme kolem sebe stále častěji. Ostrakizace Wilderse a jeho stoupenců jakožto „extrémistů“ funguje: Odmítnutí Británie dovolit poslanci nizozemského parlamentu přistát na londýnském letišti i zběsilá kampaň u nás, která nakonec znemožnila Wildersovi promluvit na půdě českého senátu (!) svědčí o tom, že bez ohledu na konečný výrok soudu se veřejnou debatu v Evropě již vychýlit podařilo – v neprospěch svobody slova!

Ostatně Wilders sám žije pod policejní ochranou, protože vrah režiséra Thea van Gogha a jiní muslimové mu otevřeně vyhrožují smrtí. „Osvobození Wilderse znamená, že právo menšin na ochranu před nenávistnými projevy bylo porušeno. Budeme se svých práv dožadovat u Spojených národů,“ nechal se slyšet Mohamed Rabbae z Celostátní marocké rady…

Nejde jen o islám

A co podívat se na celou věc ještě z jiného úhlu? Není „proces s Wildersem“ pokusem politické levice zbavit se oponenta, který ji šlape na paty i v jiných oblastech, než jen kvóty pro imigraci? Geert Wilders totiž není člověkem jediného tématu. Ano, varuje před nekontrolovanou imigrací a hájí historickou identitu Nizozemí i celé Evropy, je však také umírněným, zásadovým a přímočarým vůdcem. Mimo jiné dlouhodobě dává najevo sympatie k Izraeli, podporuje přesun nizozemské ambasády v Izraeli do Jeruzaléma.

Strana svobody (PVV), jejímž je Wilders zakladatelem a předsedou, je dnes nejdynamičtější politickou silou v Nizo-zemí a patří jí dnes třetí volební příčka. V současnosti podporuje menšinovou vládu křesťanských demokratů a liberálů. Má rovněž 24 mandátů ve 150 členném parlamentu.

Wilders a jeho PVV se liší od většiny ostatních evropských nacionalistických, antiemigrantských stran. PVV je stranou libertariánů a konzervativců hlavního proudu, bez kořenů v neofašismu, nativismu, konspirátorství, antisemitismu nebo v jiných formách extrémismu,“ hájí Wliderse například známý americký politolog a komentátor Daniel Pipes.

Není to jen mé osobní vítězství, je to velké vítězství svobody vyjadřování. Dokud budu žít, budu se svobodně vyjadřovat,“ řekl Wilders médiím po odchodu od soudu. „Znamená to, že kritizovat islám je legální,“ zdůraznil Wilders.

http://konzervativnilisty.cz

čtěte také:

Wilders kritizoval koalici: nejde dost tvrdě proti kriminalitě

Wilders v Kanadě

Wilders se distancuje od demonstrace na jeho podporu

Wilders pochválil Merkelovou

Představí Geert Wilders svůj film o Koránu?

3124 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Uprchlíci již obohacují Německo. V Hessensku již oženili a vdali 125 děti ...Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou dětiBičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Václav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděAmerický generál hovoří o puči, který proběhl v USA po 11. září, a plánu o napadání států – Irák, Afghánistán, Sýrie...a Írán

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Sesadit Zemana, řekla Němcová. Zdeněk Zbořil má pro ni vzkaz. A nejen pro niTakže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut
Články autora
Průzkum
Má mít Okamura konkurenci? Souhlasíte s názorem sociologa Petra Hampla, že by Okamurovi prospěla konkurence na politické scéně?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď