"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Norský fanatik a filosof Nietzsche

Autor: Zdeněk Müller | Publikováno: 3.8.2011 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Hrůzné divadlo, o němž se po kusech dozvídáme ze Skandinávie, je zajisté šokující. Emoce jsou pochopitelné, leč nemělo by to u nich skončit. Bylo by záhodno, aby záhy přišlo zamyšlení. Chybět by pak neměla úvaha o marnosti nadějí a zoufalství snah stavět do služeb údajné racionality a její spravedlnosti iracionalitu. Ať vystupuje v jakékoliv podobě. Jako pověra, náboženství anebo šílenství.

Otázka může vést ke stránkám Dostojevského Zločinu a trestu či Běsů. Anebo třeba k řádkům sepsaným německým filosofem Friedrichem Nietzschem (1840-1900). Užitečný exkurs! Jistě teď budeme svědky pokusů politicky a ideologicky využít lidskou tragédii v Norsku. A nevyloučil bych ani novou vlnu mravoučných výlevů na adresu „neoreakcionářů“. Jak se nezřídka soudí, jejich názory ohledně střetu civilizací, o národní identitě v podmínkách globalizace či kritika islámu a varování před islamizací přece zametají cestu extrémům. Odtud je pak už jen krůček k tomu ukázat na nositele takového uvažování prstem jako na duchovní spolupachatele krveprolití.

Nietzsche by se na první pohled dal docela dobře zařadit k obdobným „zloduchům“, kteří poskytují argumenty zkáze. Leč jeho názory byly a jsou více karikovány a překrucovány než skutečně promýšleny. Redukují se na několik bonmotů a pár pojmů, které dodnes slouží jako strašáci. „Nadčlověk“, „vůle k moci“, „Věčný návrat“, „Antikrist“.  Anebo se kritizuje jako myslitel nesoustavný, zmatený a spíše umělec než vědec.

V čem spočívá jeho vina? Pustil se do morálky své doby doslova s kladivem v ruce. Nachází v ní pokrytectví, idealismus, plané filosofování a krasořečnění o dobré vůli. Je to plášť zakrývající vášně, touhy a vůli ovládat, což jsou praví hybatelé lidských činů a skutků. A každé přejímání obecně platných rozumových soudů je vlastně zradou na vnitřních pocitech a náklonostech. Nietzsche strhává masku racionální rozvážnosti a vynáší na světlo za ní skryté zápasy a boje o uznání, o vliv a moc.  

V řečech filosofů vidí fráze, pranýřuje abstrakce jako jsou univerzalita, substance, bytí, vše, co nás mate a co se vydává za obecně závazné přesvědčení. Totiž, že realita existuje vně nás samotných, sama v sobě, aniž by nám bylo dovoleno si přiznat, že realitu ve skutečnosti vnímáme podle niterných pocitů a vůle, kterými je obdařen v různé míře a podobě každý z nás. Řečeno ve zkratce, Nietzsche se uchyluje k radikálnímu odmítnutí veškeré filosofie, která vychází z platónské tradice.

A protože je sám filosofem, inovuje a hledá. Odlišný způsob psaní, myšlení a argumentace, než jaký poskytoval klasický styl filosofování. Používá aforismy, poezii, prorokuje, fabuluje, je „futurologem“, aniž by se vyhýbal humorné nadsázce, a přepisuje dosavadní dějiny morálky a morálních hodnot. Nikoliv podle vnějškového zdání, nýbrž zevnitř.

„Filosofové jsou maskovaní páteři“, píše Nietzsche. A teologie zdětinštěla filosofii. Kněz stejně jako filosof potřebují hřích a společně trvají na tom, že bolest je věčná, nepomíjitelná. V této souvislosti nabízí sám udivující kritiku. Od okamžiku, kdy si dovolíme prohlásit, že v utrpení je přítomen nářek, odmítnutí a stížnost anebo že radostí lze porazit bolest, staví se proti nám veškeré „kněžourství“. V tomto ohledu je Nietzsche velice moderní. Odmítá náboženskou iracionalitu i samolibou filosofickou racionalitu jako prostředníky lidské spásy. Cesta k takovému cíli spočívá na něčem zcela jiném.

V knize Tak pravil Zarathuštra se objevuje pojem „nadčlověk“, za který byl filosof tolik pranýřován. Leč jeho „nadčlověk“ je něco jiného, než se následně vžilo. Nepředznamenává nadřazenou rasu, nýbrž budoucího filosofa. Ten ze sebe shodí přítěž křesťanství a bude schopen po „smrti Boha“ vytvořit a formulovat nové hodnoty. Víc než „nadčlověka“ vzývá radost a veselost. V tom je zásadní přínos.

Naše bolesti dokážeme překonat, přijmeme-li tragiku, která je v životě každého z nás tak či onak přítomna. Amor fati. Miluj svůj vlastní osud! Jiný nemáš a mít nemůžeš! Proto nefňukej! Toto zvolání je jasným krédem. Nedůvěřuj žádné morálce, která  brání žít a která tě nutí utíkat do iluze, ať náboženské, filozofické, ideologické, politické či racionální. Vysměj se morálce, která předstírá opravdovost, leč není víc než účelová a falešná. Nikoliv s cílem následně se pomstít jejím nositelům a potrestat je, nýbrž s cílem otevřít filosofii směrem k životu, v němž radost přemáhá smutek. 

Jako nalezli nacisté u Nietzscheho to, co se jim hodilo do jejich zvrácené ideologie, pracuje norský fanatik s pojmy upravenými pro potřeby své vlastní racionalizované iracionality. Ve svém Manifestu si vytvořil ideologii, která nepostrádá logiku. Leč je to logika Mein Kampfu, logika označování „obětních beránků“, logika obrany útokem, logika spiknutí proti spiknutí, logika „probuzení“ národa hrůzou. Nic nového, nic jiného, než s čím operovali ruští anarchisté 19. století,  palestinští fidáíjové a latinskoameričtí guerilleros před půl stoletím a co zrecykloval novodobý džihádismus.  Jak pozoruhodné sblížení ideově nesmiřitelných protiv nad hromadou mrtvol!

muller.blog.iDNES.cz

čtěte také: 

Nenápadný norský zločin multikulturalismu

Britskí moslimovia zvýšia po útokoch v Nórsku bezpečnosť v mešitách

O norské tragedii, procesu, podílu politiků a držení zbraní občany

Jakou zodpovědnost nesou na norských atentátech krajně pravicové strany?

3136 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Turecko veřejně deklaruje snahu vojensky obsadit Kypr, Řecko, Bulharsko a další zeměNěmecko se vrací k praktikám nacistů a komunistů. Novodobé GESTAPO začne nejprve na internetuBravo! Premier Orbán popřál polskému prezidentovi Dudovi k vítězstvíVeřejnoprávní media ovládá skupina, která šíří propagandu proti většině obyvatel České republikyMuslimové ve Francií brutálně ukopali k smrti řidiče autobusu - chtěl po nich jízdenku a roušku

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneTurečtí Šedí vlci ve vídeňských ulicích

euPortal.cz

Mezi mládeží do 16 let jsou teď v USA bílí menšinou, zjišťuje statistický úřad USAPanna Mária naliehavo varuje pred odpadlíctvom

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ParlamentniListy.cz

Spisovatel: U nás máme rozum. Nemlátí nás za názory. Ale je tu srovnání, děsivé příkladyBlack Lives Matter, cenzurování filmů? Režisér Adamec se svěřil s osobními zkušenostmi z USA
Články autora
Průzkum
Je ANTIFA teroristickou? Po dramatických nepokojích v USA chce Trump zapsat ANTIFA do seznamu teroristických skupin. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď