"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Hrozí v Brně střety mezi Araby a Rómy?

Autor: Lukáš Lhoťan | Publikováno: 2.8.2011 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Jak media informovala, došlo v Brně k nešťastnému incidentu, při kterém byla napadena jedna z brněnských muslimek. Napadenou muslimkou byla česká konvertitka k islámu (jméno je mi známe, ale z ohledem na bezpečnost napadené nezveřejním), kterou napadla žena romské národnosti. Incident odstartovala situace, kdy neopatrně hrající si chlapeček romských rodičů vhodil hrst písku do kočárku s malým dítětem napadené muslimky.

Ta se ozvala s dotazem či je ten chlapec, aby si ho rodiče lépe hlídali. Následně se ozvala nedaleko sedící romská žena s urážlivými výroky na adresu muslimské matky „ku-vo arabská“ apod. Podle mého policejního zdroje napadena muslimka reagovala emotivně a odpověděla nadávající Romce a nadala ji vulgárně do XXX cigánu.

V reakci na to na ni Romka fyzicky zaútočila a přidala se k ni i další nedaleko stojící Romka. Obě Romky v rvačce strhli muslimské matce nejen šátek z hlavy, ale potrhaly i horní část oblečení.

Smutné je, že v daný okamžik se v okolí nacházelo více lidí, ale ti na cely incident nijak nereagovali. Naopak napadena muslimka zaslechla několik urážlivých komentářů, například „ať si to ti černí (Arabové a Romové) mezi sebou vyřídí.“ Podle postižené muslimky bylo dosti nekorektní i chováni policejní hlídky, kterou sama přivolala a která se nijak nepokusila pachatelky útoku zajistit a nechala pachatelky odejít. Což policie popírá.

O incidentu se záhy dověděla arabská komunita v Brně a do lokality Obilného parku vyrazila skupina Arabu s cílem nalézt romské útočnice a „vyrovnat si účty“. Na místě sice útočnice nenašli, ale přítomným Romům řekli, že při jakémkoliv dalším útoku na jakoukoliv muslimku si to přijdou „vyřídit. Podle popisu to v této části Brna začíná mezi zde bydlícími Araby a Romy vřít, otázkou je kolik z toho ví policie aby situaci řešila dříve než se fakt něco stane.

Zde je i prohlášení napadené muslimky pod článkem na webu TN
http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/porvaly-se-na-piskovisti-brnacka-napadla-muslimku_discuss.html

Doslovně cituji:
„Ta napadena jsem ja,a nejsem cizinka,jsem muslimka-ceska,ktera jen konvertovala k jine vire.a dalsi vec je ze me vlastne napadly dve romky ne jedna a doslo to tak daleko ze me strhly i halenku a podprsenku.policie nic neudelala a pochybuju ze neco vyresi-bohuzel chrani tu spatnou stranu sveta.“

Bohužel jsem osobně z celé situace dosti zklamán. Mám mezi Romy přátele a muslimové, Arabové i Romové mají obdobné problémy a jsou obdobně negativně vnímaní českou společnosti. Bohužel cely tento incident potvrdil mé nejhorší obavy, že předsudky proti sobě navzájem se zabydlují i mezi menšinami.

Jen s trpkými pocity vzpomínám na to jak jsem v půlce roku 2010, v době svého zaměstnáni v \Islámské nadaci v Brně, navrhoval Munibovi Alrawimu navázáni spolupráce s romskými organizacemi v úsilí odbourávat předsudky a on mi na to jen namítl, že Romy češi vnímají víc negativně než muslimy a on s nimi nic nechce mít. Bohužel jen mi tím tehdy potvrdil, že předsudky jsou nedílnou součásti každé společnosti.

Naopak rád vzpomínám na příjemné chvíle u čaje s Karlem Holomkem, představitelem jedné z romských organizací, nebo na setkáni s romským folklorem. Muslimové, Arabové i Romové by si měli uvědomit, že předsudky jsou špatné a slušné chován mezi lidmi je potřebné. Nemá smysl řešit mezilidské konflikty uchylováním k urážkám a fyzickým střetům.

čtěte také:

Neonacisté a lidovci brojí proti mešitě v Brně, stojí v americké zprávě

Muslimové v Brně chtějí další mešitu

Syřan v Brně zabil svou družku

PETICE proti existenci muslimské mešity ve městě Brně

4317 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď