"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

O norské tragedii, procesu, podílu politiků a držení zbraní občany

Autor: František Matějka | Publikováno: 29.7.2011 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Lidé drželi ve svých rukou zbraň na svou obranu odjakživa. Pokud snad po tragedii v Norsku mají politici v hlavách nápad, že držení zbraní ještě omezí, nevinných mrtvých Evropanů v budoucnu jen přibude.

Člověk odhodlaný spáchat trestný čin si zbraň k tomuto účelu sežene daleko snadněji, než kdyby měl podstupovat celý proces jejího oficiálního získání. Chce-li někdo navíc spáchat čin teroristický, nezastaví ho v dnešní době otevřených hranic nic, bude-li chtít získat zbraň jakoukoli. Na poli držení zbraní občany evropských států se docela určitě opět objeví tendence politiků jak přiškrtit a ještě více držení zbraní zregulovat. Je to prosté - vždyť Breivik při výslechu deklaroval, že jeho kroky byly a jsou vedeny proti dosavadní politice a systému. Vyjdeme-li navíc z doposud uveřejněných informací z vyšetřování, pak norský vrah Anders Behring Breivik svůj čin doprovází výpovědí, že chtěl změnit dosavadní společenský systém ve své zemi. Domnívat se, že je jediný v Evropě, je chybou. Domnívat se k tomu, že je jediný, kdo by byl schopen k tomu použít podobné násilí, když nás jen v zemích Evropské unie žije 500 milionů, je chybou s fatálními důsledky. A lidé mají právo se takovým bránit.

Případ v Norsku není nepodobný události v Bratislavě, kdy z upraveného samopalu střílel po lidech Ľubomír Harman. Do té doby bezúhonný a netrestaný člověk, který dosáhl bodu zlomu. Dodnes jsem přesvědčen (psal jsem o tom již dříve zde), že za tuto tragédii může také stát, který roky nechránil své občany a kašlal na řešení léta trvajících problémů v lokalitě. Podobné případy se stávají po celém světě a ani Evropa není výjimkou. Musíme s nimi počítat a podle mě budou společně s dalším napětím ve společnosti přibývat, nikoli ubývat. Někteří se „se Sluncem v duši a v srdci“ domnívají, že když po Vás někdo hodí kamenem, máte po něm hodit chlebem. Osobně raději hodím zpět kameny tři a větší, než bych zemřel či utrpěl na zdraví já nebo někdo z mého okolí.

Jsem hluboce přesvědčen, že nejhorším, co by politici nyní mohli v Evropě udělat, je pod dojmy z Norska odebrat, zakázat, či zpřísnit držení zbraní občany. Na zločineckou či teroristickou činnost to nebude mít žádný negativní vliv, zatímco občany to dostane jen do pozice odzbrojené lovné zvěře. Při hodnocení podobných tragedií, jako byla v Bratislavě či v Oslu, bude mít řada lidí tendenci plést si příčiny s důsledky. Svůj nezanedbatelný podíl na těchto tragediích mají podle mě sami politici, když neslyší a nevidí dlouhodobé volání o pomoc lidí dole a jedou si tu svou. Neřeší skutečné problémy každodenního života občanů, utahují šrouby novými a novými zákony a předpisy, které mají ambici zregulovat naše životy do předepsaných hodnot, které musíme vyznávat. Svůj jednoznačný podíl má pak podle mě také dosavadní evropská politika multikulturalismu a otevřených hranic bez kontrol s podporou přistěhovalců z těch zemí světa, kde lidé vyznávají zcela jiného hodnoty, než my na starém kontinentu.

Každý člověk si v sobě nese přirozené reflexy, instinkty a touhu přežít sebehorší situaci. Tvrdím, že v případě svobodného držení zbraní občany a ukončení nesmyslného masírování, jak je v Evropě bezpečno, by při podobných incidentech, kterým se ani v budoucnu nemůžeme čímkoli vyvarovat, přežilo daleko více lidí. Žádné bezpečnostní složky totiž na místě podobných incidentů nebudou včas. Nikdy a nikde. Držet zbraň pro obranu života, zdraví a majetku svého, své rodiny, bližních, ale třeba i zcela neznámých lidí, považuji za jedno ze základních práv, které bychom měli rozšiřovat a nikoli zužovat. Ostatně jak praví staré americké přísloví, je totiž vždy lepší být souzen dvanácti, než nesen šesti. Jedním z výsledků tragedie v Norsku v rámci poučení musí být podle mě uvolnění držení zbraní občany a nikoli opak.

Závěrem k procesu, na který čeká celá Evropa: Větu jeho obhájce „byl politicky aktivní a dospěl k závěru, že neuspěje s obvyklými politickými nástroji, tak se uchýlil k násilí“ považuji za klíčovou. Přes veškerý dopad norské tragedie a lítost nad nevinnými oběťmi se nesmí stát, aby proces s vrahem probíhal za zavřenými dvěřmi. Pokud se mají lidé dobrat pravdy a poučit se, nesmí jeho výpověď ve skutečně svobodné společnosti zůstat s utajeném archivu. Utajení obsahu procesu by bylo podle mě pro Evropu jen hřebíčkem do dalších rakví možných budoucích nevinných obětí.


(pozn.: Ve Velké Británii de facto v roce 1996 zrušili držení zbraní. Počet ozbrojených útoků se zvýšil o cca 40 %. V Austrálii po podobném kroku stoupl počet loupeží o 50% a násilných přepadení o 40 %...)

frantisekmatejka.blog.iDNES.cz

čtěte také:

Oslo: šílený čin, ale i šílená mediální zkratka (polemika LN)

Anders Behring Breivik – zamyšlení nad motivy šílence jakož i reakcí na něj.

Norský masakr oživuje výbušnou debatu o imigraci

Komentář dne: Nejlepší obrana proti takovýmto (Breivik) pachatelům

3526 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď