"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Oslo: šílený čin, ale i šílená mediální zkratka (polemika LN)

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 27.7.2011 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Dalo se čekat, že neomluvitelný čin střelce z Osla a jeho webový profil (nejspíše uměle vytvořený), kde je prezentován jako pravičák, křesťan a islamobijec, bude zneužit proti skutečným konzervativcům, kteří na nemoci současné Evropy, včetně problému její islamizace, ukazují už dlouho.

Na mediální zkratku skočili i čeští novináři. LN (26. 7.) neváhaly napsat, že server Eurabia.cz, který jsem spoluzakládal, hlásá stejné myšlenky jako Nor Breivik, a citují i jeden z mých textů o odsunu muslimů z Evropy ve snaze ukázat, že mne s Breivikem pojí stejné smýšlení.

Jak se na malém prostoru s tímto podpásovým nařčením vypořádat? Nebudu obhajovat vlastní text (za kterým si stojím), ale vypomohu si prohlášením, které k incidentu vydala Eurabia.cz. Shrnuje totiž vše podstatné:

Eurabia.cz důsledně odsuzuje jakékoli fyzické násilí coby prostředek řešení společenských problémů a nikdy k němu nevyzývala (zatímco islám tak běžně činí). Problémy s islamizací Evropy lze řešit jen na politické úrovni.

Eurabia.cz se zároveň nenechá zatáhnout do mediálního honu, který spočívá v laciném hledání viníků mezi těmi, kdo o islamizaci Evropy smýšlí kriticky a snaží se na problém upozorňovat. Je názorově nezávislým serverem, který vyznává západní svobody, včetně svobody projevu.

Eurabia.cz trvá na svých výhradách k islamizaci Evropy a na kritice přistěhovalectví a multikulturalismu, ke které se po čase dopracovali i přední politici Evropy (Merkelová, Sarkozy, Cameron a další). Pokud je nešťastný čin z Osla něčeho důsledkem, pak právě multikulturalismu a islamizace (což ale z Breivika nesnímá osobní odpovědnost).

Lidové noviny vypustily poslední, podle mého nejdůležitější odstavec:

Eurabia.cz zároveň vyjadřuje podezření, že celý incident může být jen tzv. psychologickou operací za účelem diskreditace sílícího národoveckého a euroskeptického hnutí. Obsahuje totiž mnoho nesrovnalostí a nápadně připomíná útoky pod falešnou vlajkou (false flag). Pak se ptejme, jakým cílům měl posloužit. Ostrakizace konzervativních myšlenek by byl jedním z nich.  Současné mediální uchopení tohoto tématu by tomu nasvědčovalo.

Adam B. Bartoš, novinář a spoluzakladatel serveru Eurabia.cz

Lidové noviny 27. 7. 2011

4629 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Rakousko chce proti imigrantům nasadit dronyFrancie vyhlásila válku! Islámistům v zemiProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Španělsko, Itálie, Malta, Německo a Maďarsko odmítli sankce namířené proti TureckuZa brutální vraždu učitele jsou zodpovědní francouzští muslimové a bojovníci proti islamofobií

ePortal.cz

Mylná tolerance obřích dluhůVláda nás vrhá do chudoby pod záminkou covidu

euPortal.cz

Další vlna cenzury: Facebook jde tvrdě proti svobodě a TrumpoviNATO, energetická geopolitika a konflikt na Kavkaze

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Nová čísla, která zklamou opozici. Babiš se celkem drží, ČSSD to rosteRoman Šmucler odmítá kritiku: Potřebují najít viníky. Vláda to řídí z televize, bez nějakého systému. Hodně lidem se zalíbila „hra na totáč“
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď