"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Anders Behring Breivik – zamyšlení nad motivy šílence jakož i reakcí na něj.

Autor: Martin Horák | Publikováno: 27.7.2011 | Rubrika: Terorismus
Ilustrace

Co A. B. Breivik spáchal, asi víte všichni, média to propírají ze všech stran. Většina médií se nás ovšem snaží přesvědčit, že šlo o čin pravicového extremizmu, antiislamizmu či křesťanského fundamentalizmu. Jsem přesvědčen, že ve skutečnosti jde hlavně o plody neomarxisty tolik vychvalovaného „alternativního“ modelu rodiny a humanisticky „vyspělého“ právního systému. K rozsahu tragédie pak silně přispěla „humánní“ policie – rozuměj policie totálně neschopná rychle zasáhnout proti skutečnému zlu.  

Co jsem se dozvěděl z Breivikova životopisu, tak jeho otec ho opustil v jednom roce, načež se znovu oženil a odstěhoval za diplomatickým posláním do jiné země, takže se viděli jen občas. Od 15 let se pak otec se svým synem nevídal vůbec (zřejmě programově, protože se nestýkal s žádným ze svých dětí).  Nového, již třetího, manžela své matky (již před manželstvím s Andersovým otcem byla jednou vdaná a měla dítě, takže nějakými konzervativními předsudky ohledně stability rodiny a potřebě stálého citového zázemí pro děti zjevně také netrpěla), pak Anders popisuje  jako "velmi primitivní sexuální bestii" a zároveň jako "obzvláště milého a dobrého člověka" - zřejmě také velmi kvalitní vzor mužského chování.

Výsledkem této „alternativní“ výchovy (podle feministických teorií bylo nejspíš vše OK, podle nich totiž otec, a zvláště pak otec konzervativního typu, tj. s morální autoritou a schopností učit syna kázni a skutečné mužnosti, není pro něho vůbec potřeba) byl 32letý svobodný a bezdětný „chlapeček“ bydlící stále u maminky. Sám sebe ve svém manifestu označuje za zženštilého, což znamená, že má mindrák před skutečnými muži a zoufale touží dokázat sobě i druhým, že je chlap.  

Otec, který se na svého syna totálně vykašlal, byl úspěšným diplomatem, tedy členem establishmentu. Z toho lze odvodit jak chuť zasáhnout členy establishmentu (cílem útoku byla vláda a děti členů vládnoucí strany), tak chuť udělat tatíčkovi nějakou velkou ostudu. (Jestliže jeho papínek nyní řekl: „S touto hanbou budu žít do konce svého života,"  může to být pro synáčka Anderse dobrý výsledek.)  Jeho nadšení z antiislamizmu, vlastenectví či – velmi svérázně pojatého – konzervatizmu či dokonce „křesťanského fundamentalizmu“ vyplývá prostě ze snahy zastávat přesně opačné postoje než má většina dnešního evropského establishmentu (v jiné době z něj mohl být „výborný“ zachránce Evropy před feudály, Židy, buržousty či čímkoliv jiným , s čím by se dal ztotožnit aktuální establishment).

9 let plánovaná „útočná operace“ pak spočívala jednak v odpálení nálože na dálku, za druhé pak, a to hlavně, ve střílení překvapených a neozbrojených kluků a holek, zatímco „hrdina“ sám byl po zuby ozbrojen.  Jeho údajné vzory, Karel Martel, templáři, Jan Sobieski či Churchill, se museli v hrobě obracet . Ti všichni totiž bojovali proti muslimům – ozbrojeným mužům. Policii se Breivik vzdal 2 minuty po jejím příjezdu na ostrov, což znamená, že proti policii – na rozdíl od těch mládežníků ozbrojené – se bojovat ani nepokusil, ač munice měl pořád dostatek. O obrácení zbraně proti sobě, jak někteří teroristé činí, ani nemluvě.

Vychází mi z toho jedno – tento „frajer“ rozhodně nechtěl zemřít.  V rozporu s obvyklým argumentem odpůrců trestu smrti, že totiž pachatel činu stejně neuvažuje o důsledcích a proto ho TS nemůže odradit, tento o nich přemýšlel dlouhá léta a zjevně nebyl hloupý. Tudíž perspektiva zasloužené a rychlé popravy (v jeho případě by vskutku nebylo co dlouho ověřovat, aby se vyloučil omyl) by ho s vysokou pravděpodobností odradila.

Teď když je po všem, se tedy o TS debatuje, ale nemyslím, že by byla šance něco změnit – vždyť čím bychom se pak vytahovali proti „barbarským“ USA, co leckde ještě tento „středověký“ trest mají, že? (Zajímavé je, že proti muslimským zemím, které popravují i za odpadnutí od islámu se multikulti až tak nevymezují.) Pro budoucí Breivikovy následovníky, jakož i pro jakékoliv jiné teroristy tak zůstává jasný vzkaz: U nás můžete zabít lidí kolik chcete, a my vás za to nezabijeme. Ne nadarmo je psáno:

„Vládcové přece nejsou postrachem pro ty, kdo konají dobro, ale zlo. Chceš se nebát vlády? Konej dobro, a vláda tě pochválí; je přece Božím služebníkem pro tvé dobro. Pácháš-li však zlo, boj  se! Vláda netřímá meč nadarmo; je přece Božím služebníkem, jenž po zásluze trestá pachatele zla.“ (Římanům 13,3-4) Pravda, je zde zřejmě řeč o vládcích, plnících si své vladařské povinnosti.

Ještě k té policii. První výstřel na ostrově Utoya padl v pátek kolem 17. hodiny. V 17.26 dostala hlášení místní policie, o 3 minuty později jejich kolegové v Oslo. Policie však prý potřebovala přepravit na ostrov celé zásahové komando v plné zbroji a běžně chodí neozbrojena. Tudíž nejdříve musela komando vyzbrojit, pak nestačil ani menší vrtulník, který policie měla k dispozici (byť jeho posádka byla na dovolené, ale to ho neumí řídit nikdo jiný?), ani menší člun (pod tíhou komanda se potopil). To vše způsobilo, že komando dorazilo na ostrova až 18:25, tedy hodinu od hlášení. Pachatel se vzdal 2 minuty poté. Jako třešinka na dortu pak působí informace, že zatímco norští policisté jak slepička v pohádce sháněli dopravní prostředky, televizní štáb natáčel Breivika z pronajatého vrtulníku.

Jeden by řekl: totálně neschopná policie. Jenže, jak řekl v interview český velvyslanec, úspěšnost ve výběru pokut je u norské policie téměř 100%. Takže jde o neúspěšnost vysoce selektivní. Obvyklý argument, uváděný v článcích, zní: Oni to nečekali. Ptám se: co přesně nečekali? Že se zblázní nějaký Breivik, se asi čekat nedalo, ale oni nečekali teroristický útok? Po tom, co stalo v New Yorku, Madridu, Londýně, nedávno i ve Stockholmu si vážně mysleli, že nejhorší zlo, které lze čekat, je někdo jedoucí v uzavřené obci 80 km/h? Otázka není řečnická ani nechci žertovat – ono je totiž klidně možné, že si to fakt mysleli, či alespoň předstírali, že si to myslí (i když nelze vyloučit ani variantu, že nemysleli vůbec.) Teď už ovšem nemyslím policisty, ti konec konců plní rozkazy, nýbrž ty, co o nich rozhodují. Oni si prostě budují svůj báječný nový svět a odmítají přiznat, že to nemůže a nebude fungovat.

A podle toho ta policie jedná: jeden by řekl, že na likvidaci jednoho střelce, volně se procházejícího po nevelkém ostrově, by stačil jeden sniper. A že v takové situaci by snad mohli té televizi vrtulník i s pilotem zrekvírovat, pokud nebyli skutečně schopni nastartovat ten vlastní.  Pravděpodobně ovšem odstřelení někoho bez výzvy by mohlo porušit jeho „lidská práva“, o zabavení vrtulníku televizi ani nehovořím, to by bylo navíc ještě omezováním svobodného přístupu k informacím. Aby byla alespoň část policajtů trvale ozbrojená tak, aby se nezačali ozbrojovat teprve až se něco stane, to by zase kazilo dojem všelidové harmonie a otevřené společnosti. A jít proti ozbrojenému útočníkovi jinak než ve větším počtu, se asi policajti bojí.

No, být norským voličem, začal bych asi přemýšlet. Nikoliv ovšem o tom, jak způsobit, aby se na současném stavu nic nezměnilo, jak to naznačil současný premiér.

5686 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Ochrana před koronavirem nikoho nezajímá už dva roky! Urgujové a převrat v Bělorusku jsou důležitějšíJaké jsou to ty demokratičtější formy výroby a distribuce? Aneb blbec v deníku PRAVOŠéf německé energetické společnosti to řekl jasně: "Směřujeme k energetickému kolapsu"!Babiš lže a ODSák jen neříká pravdu? Aneb jak media informují o lhaní politika z ODSPolští pohraničníci odrazili útok 100 imigrantů

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůJ. R. R. Tolkien – zamilovaný do Najsvätejšej Sviatosti a Panny Márie

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudrželaMladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo
Články autora
Průzkum
Podpořili byste výstavbu plotu proti imigrantům? Výstavba plotu proti imigrantům má v Polsku jednoznačnou podporu občanů. Podpořili byste takový plot i vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď