"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Írán: křesťan odsouzen k trestu smrti, jeho obhájce dostal 9 let

Autor: Martin Horák | Publikováno: 24.7.2011 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

Íránský nejvyšší soud potvrdil rozsudek smrti nad 32letým íránským evangelikálním pastorem Josefem Nadarkhanim, pokud se nevzdá křesťanské víry. To je zatím poslední z kroků Irácké islámské republiky proti zatím malé, ale vzrůstající křesťanské menšině v zemi.

Nadahkari původně nepraktikoval žádnou víru, ale protože se narodil islámským rodičům, byl dle islámského zákona muslim. Ježíše Krista přijal za svého Pána a Spasitele když mu bylo 19 let. V říjnu 2009 byl zatčen a v září 2010 pak nižším soudem odsouzen za své přesvědčení s trestu smrti s dodatkem, že své odpadlictví potvrdil „organizováním evangelikálních shromáždění, sdílením své víry, naváděním jiných ke konverzi a provozováním domácí církve.“ Nadarkhani se odvolal k nejvyššímu soudu, ale odvolání bylo nyní zamítnuto. Dle Mahammada Aliho Dadkhaha, Nadarkhaniho advokáta, to bylo překvapivé, protože ještě před měsícem měl dojem, že odvolání bude úspěšné.

Sám advokát se ovšem dostal před soud a byl za „akce a propagandu proti islámskému režimu“ odsouzen na 9 let do vězení a následnému 10letému zákazu výkonu právnického povolání. (Patrně zapomněl na známou komunistickou revoluční, v daném případě tedy islámsky revoluční zásadu, že obhajoba má být součástí obžaloby – poznámka MH)

Ačkoliv islámský režim navenek deklaruje náboženskou toleranci, je tento případ jen jedním z mnoha případů perzekuce, i když většinou to končí „pouze“ vězením, zastrašováním, mučením a zneužíváním.  Mnozí jsou dlouhodobě vězněni, aniž by bylo jejich rodinám něco oznámeno.

Íránská islámská vláda jakžtakž toleruje oficiálně uznané křesťanské církve, jenže je přísně monitoruje a omezuje jejich činnost (rozhodně nesmějí například evangelizovat muslimy). Právě proto ovšem noví křesťané, většinou evangelikálové a bývalí muslimové, vytvářejí tzv. domácí církve, které ke svým shromážděním, modlitbám a čtením bible využívají soukromé budovy, a které se proto vládě kontrolují podstatně hůře. Těchto křesťanů je již minimálně 100 tis. Což sice ve více než 70 miliónovém Íránu není tak mnoho, ovšem vzhledem k tomu, že v momentě íránské islámské revoluce v roce 1979 tam bylo křesťanů jen pár tisíc a v poslední době jejich přírůstek pravděpodobně akceleruje, má z nich islámská vláda, potřebující ke svému přežití co největší kontrolu života obyvatel, strach. V říjnu 2010 označil nejvyšší íránský duchovní vůdce Ayatollah Ali Chamenei vzrůst domácích církví za „hrozbu islámské víře a svodem pro mladé muslimy.“ Toto prohlášení pak sloužilo jiným jako signál pro útok na domácí církve, takže zatčení přibývá. Za loňský prosinec až letošní leden se jejich počet odhaduje na 120, od ledna pak nejméně 285.

Pro české křesťany je to minimálně námět na modlitby.

Zdroj

čtěte také:

Křesťané 21. století, bázliví a bezpáteřní spojenci Antikrista (II.)

Je islám lékem na impotenci křesťanů?

Nevěřící: střety křesťanstva s islámem v letech 638-2002

Státní propaganda v Nizozemsku: Křesťané nemohou hlasovat pro Wilderse

První křesťanský mučedník v Hamastánu

4097 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Anglosaské USA končí. Budou vám chybět? S nástupem Bidenovy multikulturní nomenklatury zřejmě končí USA anglosaského ražení a žido-křesťanských kulturních východisek. Bude vám dosavadní anglosaská Amerika chybět?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď