"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Kultura totalitarismu, kultura smrti (III., dokončení)

Autor: Milena Wahlenová | Publikováno: 16.12.2006 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Koketní prapor islamismu

„Jak kreativní jsou ty muslimky při úpravě zahalení“, pochvaluje si odhalená ženská západní levice, bojující rovnoprávně s muži za právo mužů na teror a násilí. Po 9/11 zahalení muslimek v Evropě nápadně přibylo; s ním nové problémy. Řešeny i takto: švýcarští žurnalisté optimisticky hlásají „už moje babička nosila při dobývání brambor šátek“, zatímco konvertitky po jejich boku tvrdí, že je teprve zahalení osvobodilo od obtěžování muži. Muslimské dcerky ujišťují, že je nikdo nenutí. Organizace, bojující za práva (určitých) menšin odhlasuje zahalení žen zdrcující většinou. Levé političky, bojovné zastánkyně práv na kdeco, hlavně na otevřenou kritiku agrese USA / Izraele, otázány, zda opravdu máme propagovat zahalení žen v zájmu náboženské svobody, když za rohem (Turecko v EU = hranice s Iránem) nezahalit se znamená skupinové znásilnění (praktikovno i ve Francii), případně přitlučení textilu hřebíkem na hlavu, bez odpovědi prchnou. Pokroková Palestinka v Gaze konstatuje, že zahalení přibývá díky okupaci Izraelem. Možná, že jí záhy Hamas předloží pádnější důvod.

Pokrokové zahalené tvrdí, že je to výraz jejich svobody a že je vůbec nosit nemusí, ale chtějí. Jim za zády protestují méně pokrokové s transparenty Zahalení= boží vůle (= příkaz). Celkovou schizofrenii zmnožují pro a proti politiků, právníků, odborářů, feministek… Debaty táhnou Německem léta. Francie zahalení ve škole zakázala, Švýcarsko povolilo, hrdé na svou první přímo demokraticky zahalenou političku. Mezinárodní soud ve Štrasburku zamítl žalobu zahalené turecké studentky s odůvodněním, že Ochranu demokracie a pluralismu i rovnoprávnost pohlaví je nutno cenit výše než zájem jednotlivců veřejně zviditelňovat své náboženství. Seyran Ates říká, že zahalení je nejzřetelnější znak jinosti žen: logicky pro ně platí jiné zákony, než pro muže. Až po legitimaci násilí (násilí zde dává přednost každý 25. německý, každý čtvrtý turecký školák). Poslední průzkum ve Švýcarsku potvrdil náchylnost zdejších muslimů k násilí, antisemitismu, diskriminaci žen a homosexuálů, vyšší než u katolíků a protestantů. V úzkém okruhu diskutován, muslimskou znalkyní zavržen: otázky nemají s muslimy nic společného.

Se zkušeností Seyran Ates se shoduje arabista prof. Hans-Peter Raddatz: “Zahalení získalo ideologický náboj se vzestupem islamismu; funguje jako politický nástroj propagandy. Uvnitř přísně mužského systému zastupuje požadavek islamismu, který stejně jako islám ženská práva nezná; zjevuje rozdělení pohlaví a signalizuje podřízení nositelky mužské nadvládě i permanentní sexuální použitelnost ženy v rámci manželství; může být případně vynucena bitím. K přijetí této role jsou dívky odmalička trénovány. Akceptujeme-li zahalení, vracíme se k zastaralým formám politiky a k názoru na ženu jako méněcennou bytost…“

Fatima Menrissi (Maroko) se ptá: „Když muže tolik vzrušujeme, že nejsou pány svých smyslů, nebylo by přiměřenější zahalit jejich pohled, aby se chránili před vlastními pudy?“ Mladí muslimové v arabských zemích, i když studovali na západě, otázáni, proč žena má být zahalená, odpovídají – „Kdyby nebyla, musel bych se na ni vrhnout a znásilnit ji!“ Na otázku, proč by musel, odpovídají: „Prostě bych musel.“ Proč se ženy zahalují v Evropě, kde se muži na ženy většinou nevrhají a zákon znásilnění trestá? Proč nosí zahalení od 9/11? Khalida Messaouidi (Alžír) charakterizuje zahalení jako světový politický emblém, nástroj ovládání mas. Pro renomované švýcarské žurnalisty je čímsi jako minisukně…

Cherchez la femme!

Muslimky mají smůlu: humanitární podpora mužů patří mužům. Jejich organizace předvádějí nové školy pro děti: dívky nevidět. Rozdáváno jídlo, oblečení – mužům a chlapcům. Sokolové Arabů – sportovních lovců mají vlastní kliniky; každý ptačí pacient, léčený nejlepšími západními specialisty nejdražší technikou, svůj pokoj s klimatizací. Ženy rodí ve špinavých chyších na zemi; lékaři jsou zde pro muže a chlapce. Afgánská lékařka Sima Samar obvinila evropské parlamentáře: „Z údajné úcty k naší kultuře tolerují vyloučení žen z normálního života. Kultura je západem akceptovaná výmluva pro diskriminaci žen!“ Ve jménu kultury jménem islám bijí a kopají matky a sestry už malí chlapci. Ženám zakázáno se smát, zpívat, hrát na nástroje, poslouchat hudbu i slyšitelně chodit. Mravnostní policie je tluče holemi za posunutou burku. Nalakované nehty = useknutá ruka. Před kamenováním žena (v burce) zahrabána po krk do země. Popravy žen, zahalených, svázaných jako nemotorné pytle, jsou oblíbenou zábavou na sportovních stadionech. Jindy zde muži se syny přihlížejí fotbalu či zápasům uvázaných medvědů s vyrvanými drápy a zuby se psy. Popravy jsou pro děti dobrý výchovný příklad. Kamenování, věšení, useknutí hlavy, zastřelení…To je šarí´a (nekřivděme: ženy oběšením či useknutím hlavy popravovány nejsou; muž / kat by se jich musel dotknout, odhalit jim hrdlo. To by bylo nemravné). Požaduje ji každý pátý turecký školák v Německu.

V květnu 2001 demonstrují Afghánky před Evropským parlamentem ve Štrasburku. S nimi Latifa. Ve své knize („Zakázaný obličej – můj život pod talibány“) uvádí: „Ženám a dívkám zakázáno pracovat mimo dům. Ani pod povinnou burkou (zahalení až k patám s hustou mřížkou ve výši očí; omezuje pohyb i rozhled) nesmí mít šaty v živých barvách. Žádný lékař nemá právo pod záminkou vyšetření dotknout se těla ženy...“ atd.

Demonstrace Afghánkám nepomohla. Když v německém Kirchheimu ubije afgánský azylant mladší sestru holí (nechala šaty ležet na zemi), zasáhne to v multi-kulti společnosti málokoho: Jiný kraj, jiný mrav, s tím si hlavy nelam. Pár detonací za babku a islám je kompatibilní. Lze krvavé diktatury mužů přeměnit v demokracie bez vzdělání a všestranné podpory většiny občanů – žen? Proč podporovány nejsou?

Korán se vydatně věnuje podbřišku muže, jeho sexuálním rozkoším a povinnosti žen, uspokojovat manželovy potřeby. Pro dobré muslimy a islámské mučedníky má korán připraveny panenské hurisky nepomíjivé krásy a mládí; po každém koitu znovu nabydou panenství. Pro muže to znamená uskutečnění fantasmatu nikdy nekončícího orgasmu a konec strachu před předčasnou ejakulací…Ptám se, jestli tyto sliby nejsou důvodem víry ve svatost koránu. Který muž nezná tyhle sny? – Stačí jim věřit… (Chahdortt Djavan, Paříž, 2003).

Sex stranou. Zbývá otázka moci / peněz: Evropa má na místech managerů 20% žen, ve vedení firem a koncernů 5%. Švýcarsko 3% („nemá kulturu žen s kariérou“; muži s nimi nejednají v rukavičkách, ale hrozbami a vydíráním; ženy tu dostaly hlasovací právo cca 40 let po Turkyních. Mezinárodní organizace práce uvádí: bude-li zde rovnoprávnost pokračovat dosavadním tempem, uskuteční se za 962 let). Za třicet posledních let se v Evropě tato situace nezměnila. Ženy dostávají za stejnou práci ale už jeno 20-30% méně, než muži; mají nižší penze. Stát musí šetřit a integrace je drahá.

Mladíci vpřed!

Napadlo někdy evropské inženýry lidských duší a kapitány megaprůmyslu humanitární bezmoci, že navzdory miliardám dolarů, tvrdošíjně zbytečně věnovaných mužům, sami nadále produkují války, hlad, AIDS, epidemie, analfabetismus a chorobné množení dalších hladových chudých, nemocných, vraždících? V řadě států financují brutální redukci ženy na funkci rodičky a odměňují mužské sebevědomí bezohledně plodící promiskuity (v Africe islámu není pro chudého muže problém mít 30-40 dětí; Bin Ládin má 142 legitimních sourozenců). Přitom z miniiniciativ jedinců vzniklé projekty přímé podpory žen nesou zázračné ovoce: Předpokládali jsme, že ženy budou potřebovat léta, než půjčky splatí; peníze vrátily za pár měsíců, říká Karlheinz Böhm, jeden z oněch skvělých. Nedoneslo se činovníkům megaorganizací - zasedají námi financováni půlstoletí - že planeta má omezený prostor a že nejméně dětí rodí ženy VZDĚLANÉ, jediná záruka dětí zdravých a vzdělaných? Proč to ignorují? Nemá jejich postoj (solidarita s muži + diskriminace žen) následky dostatečně všestranně katastrofální?

Prof. Gunnar Heinsohn (obor: výzkum genocid) v pozoruhodné knize Synové a velmoc (2003) uvádí, že První svět má včetně Ruska sto milionů synů pod 15 let. Zbytek světa jich má tisíc milionů. Teror nevyvolává Izrael / USA / Dánsko / bída / karikatury... Je následkem příliš dynamického přebytku. Používá ospravedlnění, která se mu hodí. Přebyteční mladíci (průměrně 3 v islámských rodinách) nemají ve společnosti příležitost. Země jediných synů si nemohou války dovolit: za padlé není náhrada. USA v tuto chvíli stojí s 30 miliony mladíky pod 15 let v katastrofálním poměru 1:10. Izrael je bez šance. Palestinci mají 3,6 a Izraelci 1,2 milionů dětí pod 15 let. Arabským mladíkům nelze slíbit budoucnost. Totálního míru bažní bílí páni nejednali, ač jim explozívní růst nemohl ujít („Nepotřebujeme válku“, chlácholil charismatický Arafat, ukládaje jejich miliony euro po desítkách, „dělohy našich žen ji rozhodnou za nás“). Ve všech společnostech rozhodují o násilí mladíci. Usáma bin Ládin vyhrožoval mládím islámu. Komandant Hamasu Abdel Aziz Rantisi prohlásil: „Rozhodně věřím, že toto století bude stoletím islámu“. Chomejního syn Ahmed doplnil: „Marxismus je mrtev. My ho nahradíme.“

Hrozinky hněvů

Máme problém: moc rádi se dohodneme. Ale na čem? Pokusy o závazné kodexy selhaly, integrace je fiasko. Nyní jsme vinni karikaturami. Nesmíme provokovat a urážet spolunáboženství míru. „Nejhorší je“, říká Tages Anzeigerem na pomoc povolaný prominentní liberální egyptský intelektuál Salama Ahmed Salama, „že je Mohamed ukázán jako směšná postava. Islám to nerad vidí. Karikatury jsou… opakováním toho, co se stalo v Holandsku, kde byly na ženské tělo psány verše koránu. Tak byli věřící i jejich náboženství poníženo a jejich důstojnost a identita zničena…“.Vrah van Gogha, ničitele muslimské identity, už zas omluven. Přesto jsme opět v koncích. KDO pro Allaha nám sdělí pro všechny muslimy závazný výklad koránu? Jedni tvrdí: Mohamed nesmí být znázorněn. Existují přece jeho miniatury, odporují druzí (v muzeích; bojí se je vystavit). A co zahalení? Je povinností, nebo ne? Není-li, pak není problém je ve škole odložit! Co výuka plavání, biologie? – Mnoho muslimů tvrdí, že vzdělání žen je hřích proti Allahovi. Kterým muslimkám musíme vzdělání zakázat? V zájmu svobody mužů a rovnoprávnosti všem ženám?

Nejprve se nějaká nejvyšší rada muslimů musí sjednotit na svých pro všechny muslimy závazných pravidlech (jako OSN na Chartě lidských práv). Potom je můžeme přijmout / nepřijmout, resp. učinit trestnými jejich nerespektování. Než se toto stane, selže každý dialog. Na víceméně reálné politické argumenty (teror, lidská práva) reagují naši muslimští bratři a sestry vždy argumenty citovými („urážíte muslimy / musíte nás respektovat“). Vysílajíce signály naší dobré vůle, zůstáváme trapnými šašky různých jakoby, pseudodůležitými naturščiky pseudodialogů (těm, kteří z frašky vystoupí, resp. na ni poukáží, hrozí smrt). Konflikt řeší Evropa osvědčeným systémem van Gogh = rasista / provokatér: provoláním Nejsme žádní Dánové! distancuje se švýcarská firma Nestlé na arabských reklamách svého zboží. Další mediální antidánové nelení, podlézavě očerňujíce Dány, namísto aby Evropa teror upozornila: „Promiňte, ale všichni jsme Dánové.“ Není to právo těch, kteří na bomby a masové vraždy bezbranných odpovídají jen karikaturami?

Rudozelená Evropa notuje dál své unisono s mulláhy (nová hvězda na mediálně euroislámském nebi, Michael Lüders, už řadí 9/11 mezi naše předsudky), teroristé budou za naše peníze dál činit vše pro naše lepší pochopení reálného islámu a nebojácní vědoucí na obou stranách budou dál pod obojí palbou ohroženi zavražděním. Miliony zakomplexovaných, eventuelně obohacených atomovou bombou (též za naše peníze; materiál dodali Němci) budou dál trvat na našem respektu. Ani naši, ani jejich vůdcové jim nevysvětlí, že to je to jediné, co nelze vynutit násilím.

Karikatury karikatur

Ayaan Hirsi Ali upozorňuje: „Stát musí bezpodmínečně zarazit antisemitismus, který nápadně zesílil mezi zde žijícími mladými muslimy. Jejich nenávist živí antiizraelská propaganda webových stránek a TV kanálů, placených Saudskou Arábií.“ Arabské večerníčky, sledované desítkami milionů muslimů, vysílají hru na otázky a odpovědi: zahalená tříletá odpovídá učitelce, jak je pyšná, že je muslimka, protože židé jsou opice a prasata; učitelka velebí Allaha za dítě tak úžasné. Či pohádku s plastelínovými panáčky a s naučením, že nebudou-li děti poslouchat Allaha, budou jako židé proměněni ve vepře a opice (proměna se udá, z panáčků se stanou zvířata). Anebo seriál podle Protokolů sionských mudrců: herci strašidelně zmalovaní a olepení pejzy představují zlé židy, chytají nevinné chlapečky, nad mísami plačící podřezávají… Ve věku bez cenzury vysíláno globálně via satelit i do Evropy, i zde masově sledováno: dětmi, výrostky, dospělými. „Hitler se mi líbí, odvedl dobrou práci. Kdyby se mu povedla, neměli bychom dnes problémy“, mudruje desetiletý německý muslímek. Arabské soap operas běží tři desetiletí v nejlepších vysílacích časech i v muslimských kavárnách a restauracích Evropy. Válka slovem i obrazem ovlivňuje myšlení a názory generací.

Komu zvoní hrana?

Demagogie holocaust = arabská realita a na pokračování; Izraelci = nacisté opakuje poslušně antisemitská Evropa. V arabském tisku nejcyničtejší, nejodpornější karikatury židů a jejich osudu, orientálně sexuální anekdoty (Hitler a Anne Frank atp.). Pro prezidenta Íránu dánské karikatury = holocaust: vyhlásil soutěž v jeho karikování poté, co vyhlásil nutnost smetení Izraele z mapy světa. Vše dovoleno. Žádné omluvy.V Evropě ani náznak protestu. Žádné palcové titulky o záměrné provokaci, urážce náboženských citů a důstojnosti židů, o nutnosti respektu. Jak by reagovala Evropa / islám, kdyby takové telenovely vysílal do světa Izrael o Arabech? A proč citliví, na karikatury alergičtí Arabové desetiletí karikují jiné náboženství? Jakto, že levověrní Evropy, sto let potírající katolické opium lidu, náhle bojují za náboženské city / práva / svobodu věřících muslimů? Za mešity s minarety?

Jak velká část muslimů je racionálně oslovitelná? Jakých škod doznalo myšlení, přes tisíc let narcistně jediné: mužské? Není brutalita / násilí synonymem patriarchální infantility? Jak příčetná je mentalita, odevždy bez výhrad potvrzovaná sama sebou? Jak reaguje svoboda ducha 1.400 let ve svěrací kazajce koránu na kosmický věk? Je Mohamed s „extrémně nepřátelskými výroky o ženách, jako vojevůdce vzor bin Ládina a Saddáma Husajna“ (A. Hirsi Ali, volající po arabském Voltairovi) nedotknutelný navždy? Není vraždící nenávist k ženám / židům / USA / demokracii / k nám rubem zbabělých komplexů méněcennosti?

Při postmoderním euromuslimském třeštění se nezdá, že zmechanizované demokracie hodlají jednat; připomínají mateřskou školku. V míru to nevadí. Otázka je, jak dlouho a v jaké podobě nám demokracie bude povolena. Přestane-li stačit zavedení cenzury a pasívní podpora vražd jednotlivců, může se stát, že rudozelené břišní tance postpubertálních trubačů iracionality a zmanipulovaná část evropské veřejnosti začnou být reálným nebezpečím pro nás všechny.

únor 2006

autorka je publicistka, kritička a literární autorka, od roku 1980 žije ve Švýcarsku, je členkou Svazu švýcarských spisovatelů a exilového Pen klubu

vyšlo v Revue Prostor 69/70

4395 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď