"Žena pod záštitou islámu (Frauen im Schutz des Islam)" je název německé knihy, která mužům radí, jak bít ženu bez modřin a zlomenin. Německá policie již loni v lednu provedla razie v celkem třiceti mešitách a islámských kulturních nadacích, kde zabavovala nejen její výtisky, ale i počítače a elektronická média, která by knihu mohla obsahovat. Akce ale nebyla úspěšná, kniha s návodem s instrukcemi na bití žen se dále šíří mezi německými muslimy a je prakticky volně dostupná.

V náhledu: Kniha "Ženy pod záštitou islámu" podle německých islámských webů prezentuje islámské hodnoty a dokládá postavení žen v islámu a úctu, které se ženy těší. Ve skutečnosti ženám přisuzuje podřadné postavení, přikazuje jim poslušnost a obhajuje domácí násilí.

kniha.jpg

 

Kniha se přitom odvolává na korán (4:34), který ženám nařizuje, že musejí muže poslouchat na slovo. Pokud se žena vzpírá, má ji muž vyhnat z ložnice a pokud ani to nepomohlo, má ji zbít. Muslimky ale přitom tvrdí, že ženy se v islámu těší velké úctě. Jak si to vysvětlit?

"Bitím je žena poctěna"
"Tím že muž ženu bije, jí projevuje úctu a je to důkaz toho, že se ženy těší v islámu velké úctě", tak vysvětluje bití žen islámský duchovní Sa´d Arafat. V Islámu je známo pro bití žen celkem 10 pravidel. Nesmí ženu bít do obličeje, nesmí jí píchat do očí, nesmí jí vymlátit zuby z úst nebo zpřerážet kosti a když ji bije, nesmí jí tlouct neustále do stejného místa, ale pokaždé musí udeřit na jiné místo na těle, a tak dále.

Arafat také vysvětluje, že bití má být pro muslima až posledním východiskem. Pokud je žena neposlušná, musí nejdřív muž začít varováním a když ani to nepomohlo, přejít k vyhrožování. A po neúspěšném vyhrožování teprve následuje bití. Nemusím zdůrazňovat, že tyto aspekty islámu, stejně jako řada jiných, jsou v rozporu se právními předpisy České republiky. Islámští duchovní to ale vidí jinak: Bití ženy je projevem pocty a žena musí být za bití vděčná, protože ji muž bitím vychovává a usměrňuje. Prorok islámu Mohamed, který je pro muslimy morálním příkladem, totiž ženám přisoudil slabého ducha (VIZ hadís Sahih Bukhari 1:6:301) a rozhodl, že zatímco muslim (muž) je dokonalým tvorem, muslimka (žena) je nástrojem satanovým a v jádru je špatná a není tudiž muslimovi (muži) rovna.

V kázání ale vysvětluje, že islám dovoluje ženu bít jen pokud nechce souložit. Kvůli jídlu nebo pití prý ale ženu bít nesmí. Praxe je ale jiná, muslimka často dostane bití i kvůli jídlu, které se nezdá být dost dobré nebo když manžel nabyl dojmu, že žena neprojevuje souhlas dost rychle a není dost úslužná. České muslimky ale bití popírají. Důvody jsou hned dva: 1) v komunitě muslimek by dočkala jen zášti a odsouzení, podporu by hledala jen marně, protože 2) panuje názor, že pokud muslim bije ženu, nemůže za to on, ale ona. Muslimská komunita to totiž považuje pouze za důkaz její neposlušnosti a potvrzení toho, že je špatná muslimka. Pokud vás tedy tedy muslimka přesvědčuje, že muslimové ženy nebijí, v kontextu islámské logiky to znamená pouze, že muslimky nedostávají bití "bezdůvodně".


Islámský duchovní: "Znásilnění manželky není znásilnění"
Nyní se zaměříme na okolnosti, které podle islámu opravňují muže, aby ženu bil. Podle Sa´d Arafata může muž bít ženu pouze tehdy, když s ním nechce mít sex. Bití tedy slouží jako prostředek, jak ji k sexu donutit a tady se islám dostává do dalšího rozporu s paragrafy. Podle českých zákonů je takové jednání trestné a jedná se o znásilnění. Tomu se podivuje i saudskoarabský šejk Muhammad Al-Munajid ve svém kázání o manželství. V něm vysvětluje, že žena musí muži sexuálně vyhovět, kdykoliv si on vzpomene a je úplně jedno, co žena zrovna dělá. I pokud v ten okamžik vaří, peče nebo dělá cokoliv jiného, pokud na ni manžel zavolá, že chce souložit, ihned mu musí vyhovět. Jak v kázání vysvětluje, "žena musí souhlasit s manželovými přáními a musí mu být poslušná," protože "Alláh nařídil ženě, aby byla svolná svému muži".

 


Pokud se vám islámská logika zdá být stále neuchopitelná a cizí (přece jen je zmíněný šejk ze Saudské Arábie), podívejme se do Evropy: Britská televizní stanice "Islam Chanel" vysílá přímo z Londýna a klade si za cíl "poskytovat spolehlivé a nestranné informace o islámu, působit jako prostředník mezi britskými muslimy a nemuslimy a odstraňovat předsudky o islámu." Odstraňme si tedy předsudky o islámu z jejích televizních pořadů:

Program "IslamIQa" vysvětluje, že "většina obyvatel pekla jsou ženy", protože "jsou příčinou katastrof, bídy a utrpení". Protože se ale jedná o pořad pro ženy, poradí i ohledně kosmetiky:
"Žena, která nosí parfém na veřejnosti, dává ostatním najevo, že je prostitutka."

No a konečně pořad Muslimah Dilemma (Muslimčino dilema) nám vysvětlí, že "Myšlenka, že žena, dokonce vdaná, může odmítnout manželovi sex, protože má právo na výběr…. je součástí západní kultury, ale ne islámu.

domestic_violence_080207_ms.jpg

Ilustrace: Podle islámského duchovního Sa´d Arafata by se měl muž nějdříve pokusit ženu přinutit vyhrožováním a teprve pak přistoupit k bití. Podle islámu je bití manželky důkazem úcty k ženám v islámu. Podle české legislativy se však jedná o trestný čin domácího násilí.

 

 

 

 

 

 

Britské šaría soudy: Znásilněné se omluv a to by mohlo stačit

Britský islámský duchovní šejk Maulan Abu Sayeed loni na podzim v britských novinách Independent vysvětlil, že "v manželství nemůže být nic označeno za znásilnění," protože „podle islámského práva šaría je znásilnění definováno jako vynucené cizoložství. Pokud je žena jeho manželkou, nemůže to tedy být označováno za znásilnění.“ Abu Sayeed není jen tak někdo: Je prezidentem Britského islámského koncilu, který v Británii provozuje islámské šaría soudy. Velká Británie totiž v rámci podpory multikulturalismu povolila v roce 1982 zřízení islámských soudů, které právoplatně rozsuzují některé občanskoprávní spory, samozřejmě podle islámského práva šaría. Za celou dobu své působnosti řešily islámské soudy pouze dva nebo tři případy znásilnění. Jak byli násilníci potrestáni? Šejk Abu Sayeed: „Byli (za znásilnění) pokáráni a měli požádat ženu o odpuštění. To by snad mělo stačit…

Nakonec se dostáváme zpátky do Česka k českým muslimům. Tedy spíše k muslimům žijícím v Česku: Z dvaceti tisíc muslimů žijících v ČR je totiž asi jen 10 mužů české národnosti a přibližně 300 žen, které konvertovaly k islámu kvůli partnerovi. Zbylých 95% muslimů v ČR není české národnosti a drtivá většina nemá české občanství.

Zajímavou diskuzi jsem měl s českou muslimkou, se kterou jsme se bavili o případu 24 leté Slovenky, kterou loni o vánočních svátcích napadl pákistánský expřítel poté, co se sním rozešla a našla si jiného.
Čekal na ni před jejím domem, kde ji podle policie "napadl železným předmětem na výměnu pneumatik", kterým ji mlátil po hlavě a po krku. Zachránil ji současný přítel, který uslyšel její křik, přiběhl jí na pomoc a lopatou na sníh Pákistánce zneškodnil.
Takový příběh není bohužel ani vzácný ani vyjímečný, zajímavá je však reakce české muslimky. Tu to naprosto rozlítilo. Okamžitě začala obhajovat Pákistánce a nevybíravě nadávat neznámé ženě. Proč? Protože podle ní bylo napadení jasným důkazem o její vině. A jsme zpátky na začátku u výkladu islámských duchovních: Podle islámu si žena za bití může sama.

V náhledu: Londýnská islámská TV stanice "Islam chanel" podle vlastních slov bojuje proti předsudkům a zprostředkovává spolehlivé informace o islámu. V pořadech káže o podřadné úloze žen a o povinnosti být manželovi po vůli kdykoliv o to požádá.

nesmi_odmitnout.jpg

Když evropské soudy rozhodují podle koránu

České zákony to ale vidí jinak a napadení ženy, domácí násilí je trestný čin. Jak probíhá potrestání domácího násilí, ilustruje následující rozsudek ze září loňského roku z Havlíčkova Brodu. Přestože svědci  oběti potvrdili, že 28 letý Egypťan Hassan E. svou o šestnáct let starší partnerku Stanislavu E. (44 let) bil často pěstmi, kopal ji, bil ji páskem přes ruce, prodlužovací šňůrou a trubkou od vysavače, předsedkyně senátu Hana Doubková žalobu smetla ze stolu a útočník od soudu odešel s podmínkou. „Někdy je třeba postižené chránit nejen před agresorem, ale i před sebou samými. Stereotyp o traumatizované oběti týrání už vzal za své,“ uvedla v rozsudku soudkyně.

Přímo do koránu si pak pro radu zašel soudce z italské Bretaně. V případu muslimské dívky žijící v Itálii, kterou bratři a otec násilím drželi doma a bili ji, italský soud rozhodl, že to bylo pro její dobro.

Hodně vysoko pak nasadila laťku německá soudkyně z Frankfurtu nad Mohanem, když rozhodovala o žádosti německé muslimky o zrychlené rozvodové řízení. 26 letá matka dvou dětí byla marockým manželem opakovaně týrána a v jejich domě dokonce musela zasahovat policie. Multikulturně uvědomnělá soudkyně žalobu zamítla s odůvodněním, že oba jsou muslimové a islám bití žen dovoluje. V dopise adresovaném obhájkyni pak dokonce citovala verše z koránu, kterí bití žen dovolují.

Co říct závěrem? Možná by se hodil citát české muslimky: "Islám nabízí ženám to nejlepší".

odkazy:
Bijte ženu v soukromí, radí muslimká kniha
Manželství s cizincem se změnilo v peklo
Německý soud rozhodl podle koránu
Slovensku napadl na Štědrý den expřítel pákistánského původu
Některé evropské soudy vycházejí vstříc muslimskému právu
Polizei stellt frauenfeindliche Islam Bücher sicher
UK muslim TV: Wifes must not refuse sex with spouse
Rape impossible in marriage says muslim cleric

 

novotnyjiri.blog.iDNES.cz