"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Naše bezpečnost tváří v tvář islámským fanatikům

Autor: Andor Šándor | Publikováno: 9.12.2006 | Rubrika: Terorismus
Ilustrace

Před rokem v prosinci schválila vláda dokument o zabezpečení obrany ČR. Za hlavní dvě premisy lze považovat konstatování, že ze střednědobého hlediska nehrozí konvenční útok proti celistvosti země, a že hlavní hrozbu bezpečnosti představuje terorismus. S tímto hodnocením lze více než souhlasit. S čím se ovšem nelze v žádném případě spokojit, jsou praktické kroky – „reakce“ na identifikované hrozby. Je zřejmé, že takový dokument nemůže oficiálně pracovat s následujícími fakty a lze jen doufat, že si to někteří zodpovědní politici uvědomují:

1. NATO již dávno není tou organizací, která porazila SSSR a jeho satelity ve Studené válce. Dnes už bohužel ani není tou organizací, do které ČR vstoupila před pěti lety. Řada projektů uvnitř Aliance od konce bipolárního světa, které vrcholí obrannou dimensí EU (ESDP) je dokladem toho, jak je její role vnímána některými jejími členy. Za příklad snad postačí postoj Francie, který je více protiamerický než proevropský.

2. EU stále nemá žádnou společnou zahraniční a obrannou politiku! Poslední události kolem karikatur proroka Mohameda to víc jak ilustrativně dokazují. Program budování bojových uskupení, do kterého se naše země zapojí v roce svého předsednictví (2009) zní sice hezky, osobně však nevěřím, že bude reálně do té doby vyřešena její přepravitelnost kamkoliv na světě. Jde zhruba o 2400 vzletů. Taková je ambice EU!

3. Současný demokratický svět není schopen najít nejmenší společný jmenovatel, na kterém by sjednotil svůj postoj vůči současným a budoucím hrozbám. S čím přijde Evropa, ukáže-li se, a zdaleka se to nedá vyloučit, že koncept ESDP „není to pravé“ (rozuměj: nehodí se to politické aspiraci některé z velkých zemí EU). Jak asi bude vypadat pozice ČR v bezpečnostních strukturách v roce 2020, kdy třemi pilíři NATO mohou být USA, EU a Kanada a za nás by rozhodoval Evropský parlament?

Co by takový dokument měl však obsahovat, jsou v praktické rovině adekvátní opatření k posílení současného systému bezpečnosti naší země. Tato opatření by měla jasně kodifikovat, v čem se budeme, ovšemže v rámci bezpečnostních struktur existujících organizací, spoléhat primárně sami na sebe. Především v rámci boje proti terorismu si musíme uvědomit, že ani NATO, ale už vůbec ne EU, nejsou adekvátními nástroji, jak čelit islámským fanatikům. Zpravodajská spolupráce má bohužel své limity, některé organizace s jejich názvy, jako Europol, lépe znějí, než skutečně fungují. Zdaleka není odpovídajícím způsobem sladěna legislativa, čehož důkazem jsme i my. Soudní systémy jednotlivých zemí různě soudí a přistupují k obviněným teroristům.

Je to smutné, ale v našich politických vodách typické, že v rámci volebních témat se bezpečnost objevuje výjimečně a povrchně. Za sedmnáct let po revoluci žádná politická síla nevystavuje občany voliče základní otázce - a tou je: „Budeme si výhod demokracie a svobod jenom užívat, a nebo jsme připraveni je i hájit, a to za cenu i toho nejcennějšího?“ Jistě správný krok, politicky však uspěchaný - profesionalizace AČR takovému postoji nahrává. Každý občan chce a chápe, že je třeba investovat do vzdělání, zdraví apod. Co je však špatného na tom, budeme-li investovat do vlastní bezpečnosti? A to do bezpečnosti v celé její komplexnosti. Urychlené odpovědi některých politiků, že by to bylo drahé nebo snad, že si to nemůžeme dovolit, jenom dokreslují tristní stav vnímání toho, že mají povinnost občany a jejich majetek chránit. Ať rozhodnou voliči! Bez odpovídající bezpečnosti mohou být investice do vzdělání a jiných oblastí života země zásadně ohroženy i malou skupinou lidí.

autor je bývalý Náčelník vojenské zpravodajské služby

otištěno s laskavým svolením autora

název mírně redakčně upraven

3692 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683