"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Muslimové v Hradci: Peníze na mešitu se sypou

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 31.5.2011 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Otevřený účet královéhradecké muslimské obce zakouší zlaté časy. Přicházejí na něj statisícové částky. Kvůli mešitě. 

Ještě před časem to přitom vypadalo, že na mešitu peníze nebudou.

Dnes ale nahlédnutí do transparentního účtu, který má u hradecké Raifeisenbank zdejší muslimská obec, ukazuje, že je zde rušno. Muslimové na účet vkládají velké částky a velké částky zase vybírají, aby je uschovali u notáře.

V tuto chvíli je tak na účtu sice jen 58 tisíc korun, ale celkem od 15. února, kdy byl účet založen, přiteklo zhruba 3.358.000 korun.

Někteří muslimové jsou přitom více než štědří. Například Fawad Hakeem Kaz poslal na účet dvakrát 50 tisíc korun (v dubnu a v květnu), Muhammad Noor zase 158 149 korun.

Hamad Ismail, předseda hradecké muslimské komunity, převedl na účet 6. května 2.592.000 korun a o deset dní později 208.000 korun.

Muslimové si zároveň 16. května z účtu vybrali 3.175.000, aby je dali do notářské úschovy.

Hamad Ismail je předseda Muslimské obce v Hradci Králové, původně izraelský Arab. Žil nejdříve v Sýrii a pak se přestěhoval do České republiky, kde získal občanství. Pětatřicetiletý obchodník žije v Hradci Králové už šestnáct let.

Přitom ještě před pár měsíci si muslimové v Hraci Králové naříkali, že nemají peníze. Na facebooku založili stránku s prosbou v anglickém jazyce, aby jejich souvěrci ve světě posílali do Hradce dary a sponzorské příspěvky.

"Drazí bratři a sestry, jsme v prostorách našeho islámského centra už skoro tři měsíce a věci se daří. V mešitě se stalo mnoho změn a renovací. Platba za islámské centrum je ale ve třech splátkách. První byla učiněna v prosinci, do konce dubna musíme provést za mešitu druhou platbu. Celá částka za islámské centrum je okolo 300 tisíc euro (v přepočtu zhruba 7 a půl milionu korun). V současné době stále nemáme dost požadovaných prostředků," píše se na internetu.

Obávali se toho, že pokud se jim nepodaří provést druhou platbu do konce dubna, budovu by museli opustit a všechny úpravy vrátit do původního stavu.

Budova, o kterou mají hradečtí muslimové zájem, je bývalou ubytovnou v Drahoňovské ulici (čp. 1175/2). Muslimů je v Hradci Králové asi 250, ačkoli do mešity jich chodí pouze kolem šedesáti.

Neskromné plány hrstky muslimů v Hradci Králové, ale i v Teplicích a Brně (kde dokonce vedle jedné už stávající mešity plánují druhou velkou mešitu za 150 milionů korun), ukazují na ambice některých muslimských představitelů, ale zřejmě i na fakt, že do České republiky není problém nasměrovat peníze například ze Saudské Arábie. To se podle některých představitelů muslimské obce, kterým se takové počínání nelíbí, už nyní děje.

Na tento fakt poukazuje pravidelně například Lukáš Lhoťan, který i v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz na otázku, z čeho při takových tvrzeních vychází, řekl:

"Z faktů. Jde jednak o to, co vím z osobní zkušenosti, dále z podkladů samotných Islámských nadací (které jsou veřejně dostupné – knihy, přednášky apod.), monitoringu a samotného přiznání některých představitelů Islámských nadací. Navíc si mezi sebou odporují - například pan Sáňka do médií tvrdí, že mají minimum peněz ze zahraničí, kdežto pan Alrawi přiznává (naposledy v rozhovoru pro Českou televizi Brno), že když chtějí, dostanou až stamiliony korun od dárců z ciziny."

Podle Lhoťana vyznívá usilování brněnských muslimů o megamešitu za 150 milionů korun úsměvně, když víme, že sama brněnská islámská nadace prokazuje svůj roční příjem z darů ve výši jen zhruba milion korun, jak dokazuje "Příloha k účetní závěrce 2009", kterou má redakce k dispozici.

Z ní vyplývá, že brněnští muslimové za rok 2009 vybrali na darech určených na mešitu  jen 436.907 korun. Z čeho tedy chtějí stavět budovu za 150 milionů? ptá se Lhoťan.

www.prvnizpravy.cz

3386 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Nechali byste se spíše očkovat vakcínou americkou nebo ruskou? Jakou proti-covidovou vakcínou byste se nechali očkovat?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď