"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Třetina Čechů nevěří zprávám o dopadení Usámy

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 25.5.2011 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Až třetina Čechů pochybuje o věrohodnosti zpráv týkajících se dopadení a popravy Usámy bin Ládina. Považují je za mediální mystifikaci.  Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP.

Za pravdivé považuje zprávy o smrti Usámy bin Ládina 43,8 % dotázaných.

Na otázku, zda mohou být zprávy o dopadení arciteroristy účelovou mystifikací ze strany USA ale odpovědělo kladně 15,8 procent dotázaných. Spíše ano odpovědělo dalších 16.1 procent respondentů. Celkově tak 31.9 % procent dotázaných pochybuje o věrohodnosti americké akce.

Dalších 24,3 % respondentů prozatím žádné stanovisko ke smrti nejhledanějšího teroristy světa nezaujímá.

Na skeptickém názoru Čechů se nejspíše podepsaly protichůdné informace, které o dopadení teroristy vydával Bílý dům a které si často protiřečily, stejně jako urychlené odstranění těla coby důkazu, předložení fotografií, které byly ihned odhaleny jako podvrh a fotomontáž a slib nových fotografií, které ale americká administrativa ukáže jen zákonodárcům.

Tezi o tom, že médii předkládané informace jsou pouhou fikcí a že události kolem Usámy bin Ládina, bývalého spolupracovníka americké tajné služby CIA, se ve skutečnosti mohly odehrát zcela jinak, zpopularizoval zástupce kancléře prezidenta republiky Petr Hájek. O pravdivosti oficiální verze kolem 11. září 2001 zapochyboval ostatně už před několika lety ve své knize Smrt ve středu.

Usáma bin Ládin podle některých teorií zemřel již 16. prosince 2001, tedy několik měsíců po útoku na newyorské mrakodrapy, a to v Afghánistánu. Dohnala ho prý nemoc ledvin a žloutenka. Rovněž se ozvala řada bývalých politiků, kteří tvrdí, že informace o smrti Usámy měli k dispozici už před několika lety.Proto nepřekvapí, že s výrokem  premiéra Petra Nečase ("Smrt Usámy bin Ládina je významným milníkem v boji terorismu, v úsilí o bezpečnější svět, i když zdaleka nepředstavuje jeho konec“) souhlasí jen 41,5 % respondentů.

Většina (38,4 %) respondentů se spíše domnívá, že zabití Usámy bin Ládina dramaticky zvýší možné riziko teroristických útoků.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum společnosti sanep byl proveden ve dnech 2. – 6. května 2011 na vybrané skupině 6.920 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti sanep zúčastnilo v rámci respondentního panelu 200 tisíc registrovaných uživatelů 16.039 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

www.prvnizpravy.cz

2895 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Anglosaské USA končí. Budou vám chybět? S nástupem Bidenovy multikulturní nomenklatury zřejmě končí USA anglosaského ražení a žido-křesťanských kulturních východisek. Bude vám dosavadní anglosaská Amerika chybět?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď