"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Severočeské církve chystají misie do Jižního Súdánu.

Autor: Martin Horák | Publikováno: 17.4.2011 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Církev bratrská v Litvínově, Chomutově a Mostu ve spolupráci s Křesťanským společenstvím v České Lípě, Jirkově, Děčíně, Žatci a Krupce (tímto se omlouvám místním církvím, které jsem případně ve výčtu zapomněl) připravují misie do Jižního Súdánu.

Jižní Súdán je země velikosti Francie, ve které dnes žije asi 8 miliónů lidí. Jsou to ti, co přežili dvě vleklé války s islámským severem. Jedna trvala od roku 1955 (začala prakticky shodně s „osvobozením“ od britského „koloniálního jha“) do roku 1972 a druhá od roku 1983 až do roku 2005. Jen v té druhé ztratilo život 2 mil. Jihosúdánců. Nejvíce padlých bylo mužů v boji, nastupovali do armády již od 15 let – jejich nedostatek se dnes projevuje i v církvích, kde obvykle ženy převažují. V armádě ovšem bojovaly i ženy – na rozdíl od blahobytných západních států, kde si přítomnost žen v předních liniích vynucují feministky, nevědící co roupama, tady to byla nutnost.  Severní armády navíc s oblibou bombardovaly i církevní budovy – zvláště v neděli - a školy a při proniknutí do měst a vesnic pak přednostně zabíjeli pastory, biskupy a intelektuální špičky.

Důvod války byl jak ekonomický – na Jihu jsou hlavní ložiska ropy, tak náboženský – severní armády byly vedeny muslimy a hlavním cílem byla násilná islamizace země. V historii islámu samozřejmě nic neobvyklého – již Mohamed šířil svoji „víru“ tak, že určitému kmenu vzkázal „Přijměte islám a budete bezpeční.“, česky: „Když se mně podřídíte a uznáte mě za proroka a vašeho vládce, tak vás nepobijeme.“ Jihosúdánci se ovšem rozhodli se nepodřídit, nezradit Boha a i když z hlediska poměru lidských, ale zejména technických sil (Muslimové byli vybaveni velmi moderními zbraněmi, zatímco vybavení křesťanů bylo často všelijaké) měli již dávno prohrát, z Boží milosti nakonec zvítězili a Jižní Súdán je již od roku 2005 fakticky samostatnou zemí, nicméně sporadické útoky mudžáhidů na toto území trvaly do nedávna. V letošním roce pak byl faktický stav formálně stvrzen referendem, při kterém se pro samostatnost vyslovilo 98,83% hlasujících.

Nejvýznamnější protestantskou církví státu je Episkopální církev v Súdánu. Je nesmírně chudá, tak jako celá země, ani biskupové natož pastoři neberou za práci v církvi žádný plat, místní sbory se leckde schází pod stromem, protože nemají žádnou budovu, nicméně je tato církev pozoruhodně dobře organizovaná a velmi houževnatá, velmi intenzivně se modlí a má mj. vizi evangelizace arabského světa. Přes velikou bídu a lidské ztráty má stále dost mužů ochotných jít na Sever šířit Boží slovo. Jejich srdce hoří pro Pána, jsou zvyklí na nepohodlí a nejrůznější strázně a nelekají se mučednictví. V tom všem jim mohou české církve jenom závidět. Potřebují ovšem zbudování jiného druhu.

Většina dnešních dospělých vyrůstala v boji či na útěku v buši, kde měla zcela jiné starosti než se vzdělávat. O likvidaci intelektuálních elit již jsem psal. Důsledkem je to, že velká většina lidí neumí číst, psát ani angličtinu. Což se týká i mnoha pastorů. Důležitost čtení a psaní asi vysvětlovat nemusím, co se týče angličtiny, tak situace je taková, že ačkoliv se dnes Jihosúdánci cítí být příslušníky jednoho politického národa, etnicky jde o směsici různojazyčných kmenů, které si ve svých mateřštinách nerozumějí, a proto obvykle používají k vzájemné komunikaci jazyk svých bývalých koloniálních pánů. Tedy pochopitelně jen ti, co anglicky umějí. Navíc do mnoha domorodých jazyků nebyla dosud přeložena bible.

Čech, kterému Pán položil již před časem na srdce vizi pomoci Jižnímu Súdánu, je bratr Jaroslav Šmahel z Církve bratrské. Dlouho nevěděl, jak ji má realizovat, až v prosinci minulého roku se mu nečekaně objevila možnost kontaktu s jednou z jihosúdánských církví. 8. prosince 2010 tuto vizi předložil na Severočeské pastorálce s tím, že je ochoten, pokud bude vyslán, odjet do Súdánu a přivézt informace.  K této cestě pak využil jarní prázdniny (je povoláním učitel). Setkal se s biskupem Bernardem Oringou Balmoi v diecézi Torit, ve státě Východní Rovník (angl. Eastern Equatorial, Súdán se správně dělí na jednotlivé státy) S ním se dohodl obsah pomoci. Jde především o vzdělávání pastorů, práci s dětmi a mládeží a výuku angličtiny i pro dospělé. Případně též pomoc s postavením jednoduché církevní budovy (je to drahé, vše se musí dovážet z Ugandy).

Rozsah i obsah pomoci se bude průběžně upřesňovat, záleží samozřejmě i na množství dobrovolníků a finančních prostředků.

Další podrobnosti se dočtete na stránce projektu zde.

Myslím, že toto je velmi dobrá odpověď na otázku, co se dá dělat proti islámu, zvláště pro ty, kteří nedrží politickou moc a mají dojem, že bez ní se nic nedá.

Přispět k této misii v Jižním Súdánu a zprostředkovaně i v muslimském světě, lze osobní účastí, modlitbami i finančně. Blíže v rubrice Jak se mohu zapojit.

Znalým angličtiny doporučuji i toto video.

2666 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Nová německá vláda již otevřeně deklaruje snahu vytvořit z EU Spojené státy evropské!Na zříceném britském bombardéru ve Středozemním moři jsou možná jaderné zbraněLukašenkova 5.kolona: německé neziskovky chtějí přijmout imigrantyPapamobil vpohodě, Zemanova kukaň bizarníŠvédsko: LGBT fanatici se tam snažili pomoci chemie měnit pohlaví dětí a těžce jim ublížili

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůPro Albrightovou bylo půl milionu mrtvých dětí přijatelnou cenou. A Havel podněcoval války USA proti nevinným, říká bývalý diplomat

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapilaCo Janda napáchal proti Rusku, napáchá teď proti Číně. Na vnitru budou mít pré, obává se Jaroslav Bašta
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď