"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

První malajské gay milostné drama je pro muslimy kontroverzním hitem

Autor: mediaoislamu.cz | Publikováno: 6.4.2011 | Rubrika: Islám
Ilustrace

„Dalam botol“ neboli Uvnitř láhve je milostným příběhem dvou mužů. V konzervativní Malajsii rozvířil tento film skandál a co víc – láme rekordy návštěvnosti.

Přestože měl premiéru teprve před týdnem, již za prvních pět dnů vydělal více než 330 000 dolarů a pokryl tak veškeré výrobní náklady. Dalam botol je příběhem milostného vzplanutí mezi dvěma muži. Jejich láska ale nemá v konzervativní islámské zemi šanci. V Malajsii jsou totiž muži obvinění z homosexuality trestáni veřejným bičováním a hrozí jim trest 20 let vězení. Aby mohli žít spolu, rozhodne se jeden z partnerů pro zoufalé řešení – podstoupí chirurgickou změnu pohlaví, protože doufá, že jeho přeměna v ženu jim umožní zůstat spolu. Příběh tak nevyhnutelně vyústí v tragický konec.

Homosexuální téma je v malajské společnosti tabu. Islámské právo šaría homosexualitu tvrdě trestá a noviny i televize mají zakázáno o homosexualitě hovořit. Za obvinění z propagace homosexuality mediím hrozí pokuta 17 000 dolarů. Hmatatelným důkazem islámské cenzury je i zákaz nové písně od Lady Gaga s názvem „Born this way“, kterou islámská cenzura zakázala s odůvodněním, že údajně šíří nemravnou homosexualitu.

Pro producentku a zároveň režisérku filmu Raju Azmi Raja Sulaiman nebylo snadné nástrahy cenzorů obejít. Oba hlavní hrdiny ztvárnili heterosexuální protagonisté a ve filmu diváci neuvidí jediný polibek, pouze obětí. Režisérka tak celé drama rozehrává v intencích jednotlivých okamžiků a citů. Příběh není smyšlený – Azmi převedla na plátna kin příběh svého kamaráda, který absolvoval operativní změnu pohlaví v Thajsku.

Za úspěch snímek vděčí zcela jistě kontroverznímu tématu, o němž se diskutovalo dlouho před uvedením filmu. Tvůrci se obávali, že snímek neprojde muslimskou cenzurou, zatímco bojovníci za práva gayů a lesbiček poukazovali na fakt, že zobrazuje homosexuály a transsexuály nepravdivě a urážlivě. Radikální islamisté požadovali zákaz uvedení filmu.

Režisérčin filmový počin rozhodně není posledním a gay tematikou se hodlá zabývat dále. Již avizovala  další plánovaný  film s motivy sci-fi, který bude pojednávat o lásce mladého gaye k muži zakletému do mořské rybky. 

zdroj: Guardian

www.mediaoislamu.cz

3513 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Finská poslankyně EP: EU jedná s Británií jako s vazalem. Postoj Británie by měl inspirovat další země k odchodu z EU! Expremiér: Musíme mít odvahu si přiznat, že máme problém s islámem!Rakouská armáda vyhodila vojenského imámaMuslimka na nádraží v Lyonu hrozila bombouProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Francouzský prezident oznámil, že se nadále snaží pofrancouzštit migranty. Slíbil přijmout tvrdé zákony, aby potřel „islámský separatismus“To jsou ale náhodičky... Jak to doopravdy bylo s koronavirem...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Prymula byl symbol, teď už Babiš jen minimalizuje škody. Krizové řízení ale dnes moc nepředvedl, kroutí hlavou politologPodpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď