"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Alias: Mohamed

Autor: Karolína Kunstová | Publikováno: 20.3.2011 | Rubrika: Islám
Ilustrace

V souvislosti s převažujícím pojmenováním novorozených chlapců získává jméno Mohamed na prestiži. Valná většina muslimských rodin, která má syny, jednomu z nich dá právě toto jméno v nejrůznějších variacích ( Mahmoud, Mahmood, Muhammat, Mehmet či Magomed ). U děvčátek se jméno vyskytuje jen jako "otěčestvo", nejranějším případem je prorokova dcera, Fatima bint Muhammad. Toto jméno pochází z kořene H-M-D, který znamená modlitbu. Ostatní odvozená jména jsou Ahmed, Hamad, Hamid.

Nikdo ale neví, jestli se prorok jmenoval Mohamed už od mala. Jeho životopisci tvrdí, že jeho matka mu toto jméno vybrala již před narozením, ovšem Mohamed sám to nikdy nepotvrdil a první životopis vznikl až dlouho po jeho smrti. O muži jménem Mohamed do té doby nikdo neslyšel, a proto se domnívám, že jméno Mohamed si zvolil prorok spíše jako "pracovní" jméno, právě kvůli jeho významu.

Stejně jako se vždy hlásil ke Kurajšovcům, přestože se narodil až po smrti svého otce ( čas se různí, od dvou měsíců až čtyř let, proto je v koránu nejkratší doba těhotenství šest měsíců a nejdelší čtyři roky ). A protože přenášet dítě tři a půl roku je fyziologicky a logicky nesmysl, otec Kurajšovec být nemusel a islám s matkou a jejím původem nijak výrazněji neoperuje, ač pocházela z vedlejší větve Kurajšovců. Jméno Mohamedovy matky, Amina, navíc znamená nečistá, nevěřící, či dáma lehčích mravů, něco jako česká dorota s malým d... nomen omen?

Mohamed byl ctižádostivý už odmalička a pro kariéru udělal cokoli. Zahrál si na gigola, ač to Chadídže později splatil tím, že jí nazval "matkou islámu", podváděl, lhal. Proč by si sám nezvolil své jméno, které z něj udělalo svatého muže? Historie zná spoustu mužů, kteří se přejmenovali a dosáhli oslnivé kariéry, plný jich byl kupříkladu Divoký západ. Williama Fredericka Codyho zná málokdo, Buffalo Billa většina.

Alespoň jeden syn v muslimské rodině se tedy jmenuje po masovém vrahu, podvodníku, lháři a tvůrci nejvražednější náboženské tradice na světě. A my se tu šedesát pět let po druhé světové válce chytáme za hlavu, když některý z rodičů dá synkovi - velmi vyjímečně - jméno Adolf z rodinné tradice, třeba po pradědečkovi narozeném v roce devatenáct set pět, dávno před nástupem fašismu. Proč? 
 

3128 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď