"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Halal nebo haram? Švédové budou mít Muslimskou radu pro fatvy

Autor: -bj- | Publikováno: 15.3.2011 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Drtivá většina imigrace posledních desetiletí přišla do Evropy z muslimských zemí. Ačkoliv multikulturní Evropa se již dávno odloučila od svých křesťanských kořenů a chtěla být nenáboženskou, její více než 5% muslimská imigrace ji formuje jako teokratickou a monokulturně islámskou. Právě míra uznávání muslimského náboženství v západních společnostech je dnes politikum, které se dostává stále více do popředí, rozhoduje volby a mění politickou konstelaci ostře doprava.

Nejinak je tomu ve Švédsku. Původní obyvatelé se radikalizují proporcionálně tomu, jak islám proniká do stále širších sfér společnosti. Nyní půlmilionová švédská muslimská populace porodila další celospolečenský orgán – Muslimskou radu fatev. Ta bude napříště zkoumat a posuzovat, co je ve švédské společnosti islámsky přípustné (halal) a co nikoli (haram). V radě bude ustaven výbor pro fatvy, který bude vydávat náboženská zákonná rozhodnutí podle islámského kánonu – tzv. fatvy. Ta jsou pro muslimy závazná.

Žebříček hodnot tak, jak jej nabízí západní svět, je pro muslimy namnoze nepřijatelný. Teprve islámsky kodifikovaná společenská pravidla a způsob života mohou muslimové přijmout za vlastní. Např. terorizmus je terorizmem, až je-li o tom vydána fatva, stejně tak bylo zapotřebí upravit postní pravidla za polárním kruhem, kde se při loňském ramadánu stmívalo jen nakrátko ap.

Zdroj:

http://www.thelocal.se/32578/20110314/

http://www.nyhetspressen.se/1242779.html

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/fatwaradet-fordomer-bombdadet_5819135.svd

2309 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď