"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Francie má nahnáno – z diskuze o laickosti

Autor: -bj- | Publikováno: 3.3.2011 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Neúprosný nárůst preferencí ryze pravicové antiislamizační Národní fronty s předsedkyní Marine Le Penovou je pro dosavadní francouzský politický mainstream těžký bolehlav. Vládnoucí UMP prezidenta Sarkozyho se v předvolební kampani (prezidentské volby 2012) snaží opakovaně přetáhnout protiislamizační voliče z Národní fronty na svou stranu. Na podporu své důraznější koncepce a rétoriky vůči muslimským přistěhovalcům ohlásil prezident Sarkozy na 5. dubna spuštění celonárodní debaty o základním uzákoněném principu francouzské Républiky – principu laickosti čili nenáboženskosti země tváří v tvář šířícímu se islámu.

A zejména levicoví politici v čele ze socialisty mají z diskuze silně nahnáno. Kritizují, že Sarkozy zneužívá strachu společnosti z islamizace, že debata hrozí přerůst v debatu o islámu a ventilování antipatií Francouzů, je nebezpečná a riziková, Sarkozy si zahrává s ohněm, debata není připravená, bude stigmatizovat muslimy a podobně, maluje čerta na zeď levice. Šéfka socialistů Martine Aubryová konstatovala, že Sarkozy šíří strach z přistěhovalců a islámu, zatímco socialisti mají za to, že ve Francii je místo pro islám otevřený, tolerantní a respektující principy republiky. Obavy vyjádřil i předseda Národního shromáždění Bernard Accoyer, který by před spuštěním takovéto diskuze dal přednost dlouhým a hlubokým úvahám.

Nikolas Sarkozy se tento týden znovu ohradil proti podsouvaným nekalým záměrům a prohlásil, že tradiční voliči, které znepokojuje islamizace, požadují tuto debatu a že jejím cílem není stigmatizovat muslimy, ale přinést konkrétní a konstruktivní závěry. Zejména by se občané měli vyjádřit k zákazu modlení se davů muslimů na chodnících francouzských ulic, podávání stravy (podle islámské rituální dietetiky) halal ve školních jídelnách či vytváření ghet a paralelní muslimské společnosti. Sarkozy tak znovu akcentoval, že těžištěm debaty nemá být islám sám nýbrž nenáboženskost a laickost společnosti, která je zákonným principem francouzské republiky. Podle některých činovníků by debata dokonce měla přinést revizi a přizpůsobení tohoto sekulárního principu nově vyvstalé realitě – milionům muslimských spoluobčanů.

Ať tak či onak, francouzští občané si žádají vymezení se vůči ostentativní islamizaci a zastání se tradičních francouzských hodnot. Diskuze bude bezesporu pregnantní a posune do popředí skutečné veřejné mínění před politicky korektní klišé.

Zdroj:

http://tempsreel.nouvelobs.com/actualite/politique/20110302.OBS8980/aubry-sarkozy-veut-faire-peur-avec-le-debat-sur-la-laicite.html

http://www.france24.com/fr/20110301-debat-lislam-suspicion-manipulation-an-avant-2012-selon-hollande

http://www.lefigaro.fr/politique/2011/03/01/01002-20110301ARTFIG00679-debat-sur-la-laicite-sarkozy-fixe-ses-objectifs.php

http://www.liberation.fr/politiques/01012323190-debat-sur-l-islam-aubry-accuse-sarkozy-de-vouloir-faire-peur

http://www.lcp.fr/actualites/politique/12387-rachida-dati-attention-a-ne-pas-stigmatiser-l-islam

http://www.lefigaro.fr/le-talk/2011/02/28/01021-20110228ARTFIG00630-herve-novelli-invite-du-talk-orange-le-figaro.php

http://www.lepoint.fr/politique/islam-immigration-sarkozy-utilise-la-strategie-de-la-peur-selon-hamon-28-02-2011-1300679_20.php

http://www.islamenfrance.fr/2011/02/16/islamophobie-lump-prepare-un-debat-sur-la-place-des-religions-surtout-de-lislam/

http://richarddawkins.net/articles/595380-sarkozy-announces-debate-to-define-islam-s-future-role-in-france

http://www.islamophobiatoday.com/2011/02/19/france-plans-nation-wide-islam-and-secularism-debate/

http://www.europe1.fr/Politique/Le-debat-sur-l-islam-divise-l-UMP-435417/

3446 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď