"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Frankofonie a francouzská zahraniční politika

Autor: Vendula Vlasáková | Publikováno: 6.11.2006 | Rubrika: Názory čtenářů
Ilustrace

První z vítězných esejí soutěže Eurabia.cz

Eurabia.cz před časem vyhlásila soutěž o nejlepší esej na některé ze sedmi zadaných témat. Soutěž skončila posledním říjnovým dnem a v redakci se nám sešlo hned několik zajímavých textů, které Vám budeme průběžně předkládat. Přečtěte si nyní esej Venduly Vlasákové na téma, o kterém jste na Eurábii zaručeně nečetli.


Termín frankofonie (francophonie) byl poprvé použit roku 1880 francouzským geografem Onesimem Reclusem, kterého napadlo rozdělit svět dle jazykových sfér. Měl označovat všechna teritoria, na kterých se lidé vyjadřovali francouzsky.

Roku 1960 navrhly osobnosti: Léopold Sédar Senghor ze Senegalu, Habib Bourguiba z Tunisu, Hamani Diori z Nigerie a Princ Norodom Sihanuk z Kambodže seskupit všechna teritoria, která dostala nezávislost, avšak která si přála s Francií udržovat kulturní styky, do jakési organizace.

Poté proběhly mnohé konference, které vedly k prvnímu sumitu Frankofonie v Pařízi roku 1986. Roku 1987 proběhl druhý sumit v Québecu, od té doby bylo dohodnuto, že tyto sumity budou probíhat každé dva roky. Od roku 1995 se členské země dohodly, že Frankofonie bude také mít svého generálního tajemníka. Prvním z nich se pak stal Boutros Boutros-Ghali.

V dnešní době má tato organizace velmi rozvinutou strukturu. Skládá se ze sumitu, ministerské konference pro frankofonii, permanentní rady pro frankofonii a v čele stojí již zmíněný generální tajemník. Pro vstup do Mezinárodní organizace frankofonie stačí podat přihlášku, není pro to nutné, aby kandidátská země měla francouzštinu jako oficiální jazyk, i když to pomáhá. Členskou zemí je například Rumunsko, Česká republika má statut pozorovatele.

Generál de Gaulle měl ve vývoji Frankofonie klíčový význam. Ne, že by osobně vzniku dané organizace napomáhal. Naopak, trochu se obával, že vznik silné vládní organizace povede k mezinárodnímu odsouzení Francie coby neo-kolonialistické velmoci. Ale jeho politika zametala cestičku, po které se Frankofonie mohla vydat.

Oproti obecně vžitému přesvědčení se Charles De Gaulle nepovažoval za konzervativního politika. De Gaulle říkaval, že nestojí ani napravo ani nalevo, tvrdil, že stojí na straně Francie. Tento politický směr označil, za “třetí cestu”. Z De Gaullova hlediska totiž Jalta vytvořila bipolární svět, v kterém on chtěl vytvořit třetí ostrov kolem Francie. De Gaulle ovšem neměřil stejným metrem oběma velmocem.

Francouzský spisovatel André Malraux jednou prohlásil “Entre De Gaulle et les communistes, il n’y a rien”, což bych volně přeložila jako “Nic neodděluje De Gaulla od komunistů”. V tomto citátu je jistě dost nadsázky, avšak najde se zde i pravdivé jádro. De Gaulle a komunisté se ztotožňovali ve své nelibosti vůči veškerému anglosaskému elementu. De Gaulle nesmírně rád cestoval, ale po svém návratu do politiky roku 1958 Velkou Británii navštívil pouze dvakrát a to roku 1960 a poté v lednu 1965 u příležitosti Churchillova pohřbu. USA navštívil třikrát: jednou v dubnu 1960, poté u příležitosti Kennedyho pohřbu roku 1963 a Eisenhowerova pohřbu roku 1969. Šlo tedy častěji o formality než o skutečné politické návštěvy.

Zato jeho cesty po Africe a jeho návštěva východní Evropy byly skutečným politickým aktem. Podívejme se na výčet zemí, které navštívil: v březnu 1953: Senegal, Nigérii a Čad, v září 1953: Madagascar, Džibuti, Komory a ostrov La Réunion). Mezi srpnem a zářím 1956 vykonal cestu kolem světa a navštívil následující země: Guyanu, Antily, poté se vydal na Tahiti, do Nové Kaledonie a na Nové Hebridy. V letech 1957-1958 byla veškerá jeho pozornost samozřejmě orientovaná na Alžírsko. Mezi 20. a 29. srpnem 1958 navštívil De Gaulle rovníkovou Afriku, Madagaskar a Guineu.

Jak jsme již uvedli, Velká Británie De Gaulla příliš nelákala, sblížení s Německem pro něj bylo mnohem důležitejsí. De Gaulle ho navštívil dvanáct krát za deset let. Poté zavítal jestě do Holandska, Itálie a Vatikánu. Jeho turné po východní Evropě se koná pod helsem “Evropa od Atlantiku po Ural”. Od 20. června do 1. července De Gaulle navštíví Sovětský svaz, Polsko mezi 6.-12. zářím 1967 a Rumunsko mezi 14.-18. květnem 1968. V roce 1964 se De Gaulle vydal do Mexika a do dalších desíti zemí latinské Ameriky a pokusil se takto vybudovat politiku nezávislou na USA - neúspešně.

Zahraniční politika Francie byla takto nasměrována na spolupráci s rozvojovými zeměmi a částecně se zeměmi východní Evropy. I Mezinárodní organizace frankofonie se vydala na svou “třetí cestu”. Její původní poslání bylo nesmírně bohulibé: podpora vzdělání v chudých zemích, kulturní a hospodářská výměna, stipendia pro nemajetné studenty, podpora vědeckých projektů apod. Vývoj Frankofonie by se ovšem dal velmi porovnat s vývojem OSN. Z původně mírově-kulturni organizace se stala organizace velmi politická s nespravedlivým rozložením sil. Frankofonie má dnes 53 členů a 10 pozorovatelů z nichž 30 je z Afriky, 6 z Ameriky, 6 asijských a 21 evropských. Tato organizace je navíc čím dál častěji používána jako nástroj upevnění politické moci Francie.

V únoru 2002 přednesl Jacques Chirac před nejvyšší radou frankofonie (Haut conseil à la francophonie) plán založení mezinárodní televizní stanice ve francouzštině, ktera by mohla konkurovat BBC ci CNN. Stanice měla dostat název CFII (Chaine française d’information internationale - Francouzská stanice pro zprávy ze světa). Pro stanici se nakonec ujal název “France 24". Stanici bude možné přijímat v celé Evropě, v celé Africe, na blízkém východě a v OSN a Washingtonu. Její pořady budou vysílány ve francouzštině, anglictině, arabštině a špnelštině. Začátek vysílání je naplánovaný na listopad až prosinec 2006. Nápad zřídit mezinárodní televizní stanici vysílající francouzsky by nebyl nijak špatný, kdyby sestavením stanice nebylo pověřeno ministerstvo zahraničí pod úzkým dohledem Dominique de Villepina.

V říjnu 2002 proběhl sumit Frankofonie v Libanonu. Jacques Chirac během něj přednesl projev o multipolárním světě. V první řadě seděla libanonská delegace Hizbaláhu s nadšeným Hassanem Nasrallahem v čele. Dle francouzského židovského tisku se v zákulisí nacházel francouzský diplomat a tvrdil, že Hizbaláh je novým úžasným zdrojem pro frankofonii. Domníval se, že členové organizace určitě vyzráli, “když pomyslím, že před nedávnem jestě unášeli naše spoluobčany” uvažoval.

I Izrael podal žádost o členství ve Frankofonii. Tento krok by se zdál logický, když pomyslíme, že jedna čtvrtina Izraele hovorí Moliérovým jazykem. Její kandidatura byla ovšem zamítnuta, narazila pochopitelně na odpor Egypta a Libanonu. Není třeba dodávat, že pokud otevřete webové stránky Mezinárodní organizace frankofonie dnes, vyzývá jedoznačně k humanitární pomoci pouze Libanonu. Jaká bude budoucnost Frankofonie a bude-li ještě někdy schopna vrátit se k své původní misi, je velmi nejistá otázka.

Redakce Eurabia.cz Vendule Vlasákové gratuluje a zasílá jí slíbenou odměnu – dvě knihy Benjamina Kurase, které nám do soutěže věnoval – se svým vlastnoručním podpisem. Eurabia.cz děkuje tímto i panu Kurasovi.

5634 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Astra Zeneca přiznala chybu v testování vakcíny na COVIDNaivní papež: Imigrace prý křesťanství neohrožuje„Pirátka“ Merkel! zuří TurciKde se berou v ČR ilegální imigranti?Turecká ambasáda v Praze podporuje turecké rasisty zakázané v EU

ePortal.cz

Jedním z poslanců, který se tehdy na této nezákonnosti podílel, byl Miroslav Kalousek. Tentýž Kalousek, který se na Vás nyní spolu s Karlem Schwarzenbergem obrací s hanebnou výzvou...Pomozte. Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Vidíme to v USA a západní Evropě. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

euPortal.cz

V posledních dnech jsme svědky mediální kampaně, podpořené některými politiky „demobloku" a „věčnými petenty" z prostředí Pražské kavárny, proti radní České televize Haně Lipovské...Slováci kvůli tomu, že přijali euro, bohatli 2,25krát pomaleji než Češi

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy. Propaganda EU na tom nic nezměníNěmcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard

ParlamentniListy.cz

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo„Odporné.“ Jan Hrušínský málem praskl kvůli ČT. Hon na Zahradila. Ale ten odpověděl
Články autora
Průzkum
Byly transparentnější volby v USA nebo v Bělorusku? Kde podle Vás byly volby transparentnější - v USA nebo Bělorusku?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď