"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

O „nemuslimské“ obřízce žen

Autor: Wendy Dnes | Publikováno: 17.2.2011 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Toto téma mi nedělá nikdy radost, protože vždy musím myslet na to, jak vlastně ženská obřízka vypadá. Mnoho lidí si ji spojuje s islámem. Ne, muslimové ji nezačali praktikovat, původ různé úpravy ženských pohlavních orgánů je staršího data. Původně se prováděla ve střední Africe a pak se dostala na sever podél Nilu do starého Egypta, kde se zmiňují prameny o tzv. faraónské obřízce. Poté co arabsko-muslimské vojska pokořily Egypt se tato praxe rozšiřuje dál, tak tak nějak paralelně s islámem, až do Pakistánu a Indonésie a částečně do Buraimi ve Spojených arabských emirátech.

A právě proto, že v těchto oblastech, ve kterých se provádí ženská obřízka, je miniaturní procento vyznavačů křesťanství a jiných náboženství, kteří toto též provádějí, se cítí muslimové dost uraženi, že si většina lidí spojuje ženskou obřízku jedině s islámem. Protože je to záležitost kulturní, islám si nad ní umyl ruce, prostě to dělají i jiní, není to nábožensky dané a my s tím nic nemůžeme dělat a basta. A tak se řeže dál. Dnes je toto považováno za vážné porušení lidských práv, ale opět, muslimové a lidská práva, to nejde ruku v ruce.

Obřízka žen nemá sice v islámu zdůvodnění, není o ní zmínka v Koránu a muslimští učenci se na ní zcela neshodli, přesto jsou komunity v Africe a jinde, kde náboženský vůdce tvrdí ženám, negramotným ženám většinou, že je to tak v Koránu a je nutno toto dělat. A naivní, nevzdělané ženy samy vedou svoje dcery k obřezání. Někde se podařilo částečně ženskou obřízku vymýtit, jinde je pevně zakořeněná.
U ženské obřízky není absolutně žádné plus, jenom mínus ve formě zdravotních problémů a někdy i smrti.

Všeobecně se obřízka označuje názvem FGM (Female Genital Mutilation), mutilace genitálií žen, což je amputace (odstranění) některých částí vnějších pohlavních orgánů ženy,

Dělí se na tyto čtyři typy – podle WHO:

1. Klitoridektomie : částečné nebo úplné odstranění klitorisu a někdy v ojedinělých případech pouze k odstranění „předkožky“ klitorisu, čili kůže, která je okolo klitorisu. Někdy se jí říká obřezání typu sunna podle islámského směru sunna.

2. Obřízka či spíše vyříznutí: částečné nebo úplně odstranění klitorisu a malých stydkých pysků a někdy i odstraněním velkých stydkých pysků.
(Typu 1. a 2. se někdy říká Sunna obřízka podle jednoho ze směrů islámu – Sunna)

3. Infibulace: zúžení vaginálního otvoru řezáním a předěláním malých i velkých stydkých pysků a někdy s odstraněním klitorisu. Drsně řečeno, klitoris (většinou) je odříznut, poté odříznuty a seškrábány stydké pysky a otvor do vagíny je zmenšen, zašit, je ponechána malinká dírka na menstruační krev a močení. Před prvním koitem musí dotyčný otvor proříznout. Při porodu je tento otvor opět proříznut, pak znovu sešit, pokud není, dochází často ke smrti dítěte nebo matky.

4. Další typy, které slouží k úpravě ženských vnějších pohlavních orgánů, a to propíchnutím, řezáním, odřezáváním, vypálením atd.

Dívky podstupují tuto „obřízku“ v různém věku, liší se dle oblastí, ale většinou se jedná o věk před vstupem do puberty, čili mluvíme o dětech, o malých holčičkách. Většinou se provádí v nehygienických podmínkách, tupou žiletkou, kusem skla, kusem víka od plechovky, nůžkami, nožem atd. Jenom bohatší ve městě chodí na kliniku, kde je nabízena občas i lokální anestezie. Lokální anestezie, která byla užita až moc donutila Egypt, aby prohlásil FGM za nelegální v roce 2008. Poté, co dívka byla předávkována anestetikem, zemřela. Ovšem, to že je to zakázané, neznamená, že se dále nepraktikuje, zvlášť na venkově, kde se to rojí negramotnými panbíčkáři.

Tato procedura má všemožné efekty na dívky a ženy. V některých případech po takovém zásahu dívka zemře. Někdy se jedná o různé infekce, HIV, nádory, velké krvácení, šok, cysty, ledvinové kameny, sterilita, sexuální dysfunkce, deprese, různé záněty močového měchýře a různé gynekologické záněty plus komplikace při porodu. Jinými slovy, výhody žádné, trauma velké.

Důvody, které se uvádějí, proč je ženská obřízka nutná:
1. Žena bude mít menší chtíč, a tak bude ochráněna před nevěrou či prostitucí
2. Někteří tvrdí, že ženské pohlavní orgány připomínají mužské a musejí být proto odstraněny, aby žena byla víc ženská
3. Pokud žena nebude mít tuto úpravu, bude nečistá, nebude se moci dotýkat jídla a vody
4. Někteří věří, že když se klitoris dotkne mužova penisu, tak dítě zemře, nebo se mateřské mléko otráví
5. Aby žena byla plodná, protože neobřezaná žena nemůže otěhotnět
6. Nepříjemný pach genitálii může být eliminován obřízkou
7. Chrání před rakovinou vagíny
8. Neupravené vnější ženské pohlavní orgány můžou vést k masturbaci a lesbickému sexu
9. Chrání před neurozou dívek a žen
10. Dělá ženou krásnější
11. U starších mužů není riziko, že nebudou stačit sexuálnímu apetitu mladších žen
atd.

V zemích, kde obřízku žen provádí muslimové se občas uvádějí důvody, že je v souladu s islámem, podle hadíthů, Mohammed údajně mluvil o obřízce zvaná sunna a řekl, že se nemá řezat příliš hluboko, neboť je to pro manžela tak příjemnější… Sunnah 1:8 Um Atiyyat al-Ansariyyah

Další obhajoba v islámu je dialog mezi Mohamedem a Um Habibah (Um’Alyyah), kde ženy, které prováděly infibulaci na otrokyních se ptaly, zda mohou pokračovat v této praxi, zda je to zakázané. Mohamed podle některých zdrojů odpověděl, že je to povolené a on sám je naučí jak, aby to nebylo příliš, protože tak je to lepší pro manžela..

V různých oblastech Afriky se dívky straší tím, že žádný muž je nebude chtít, pokud nebudou obřezané. Někde uvádějí, že je to tak v Koránu. Většina oblastí, kde se toto provádí, je plná negramotných a chudých lidí, kteří neznají pořádně anatomii a trvají na této staré a brutální tradici. Dnes vznikají různé organizace na pomoc ženám a dívkám, aby nemusely podstoupit tuto praxi, ovšem práce je to těžká a nevděčná, pomalá, ale má již úspěch sem a tam.

Imigranti do USA a EU si často tento zvyk přinášejí a praktikují, některé země již vytvořily zákony proti podobným operacím na ženském pohlaví. Ještě je však nutno udělat mnohem víc, někde jsou tyto zvyky hodně zakořeněny a negramotnost je největší nepřítel v boji proti ženské obřízce.

FGM - kde všude se provádí

V USA a EU se též částečně klitoridektomie praktikovala, někteří tehdejší lékaři věřili, že odstranění klitorisu léčí deprese a neurozy a hysterie, od podobných praktik se však již upustilo.

Islám se většinou distancuje od debaty o FGM a vždy se uvádí, že tato tradice není muslimská. Ovšem jedna z pěti muslimek tuto proceduru podstoupila, jedná se o miliony muslimek. Muslimští představitelé však většinou mlčí a protože je to děláno ženám, nepřetrhnou se, aby tuto praxi zastavili. Někteří dokonce zdůvodňují, že je nutno to provádět a dokazují to různými islámskými texty. Je pořád dost muslimů, kteří bojují pro to, aby se snížil ženský chtíč a aby ženy byly cudné. Ovšem ženy nebyly a nejsou nijak ochráněny před znásilněním, prostitucí či nevěrou tím, že jim byla udělána výše zmíněná operace.

Islám je paradoxní náboženství v tom, jak nakládá se sexualitou. Na jedné straně Mohamed podporoval to, aby si žena i muž sex v manželství užívali, dokonce propagoval předehru, dokonce je povolena různá forma antikoncepce, na druhé straně různí muslimové si různě vykládají verše o zahalení a někteří i uvádějí důvody, proč obřezávat ženy. Sex mimo manželství nemá být, kromě signeh, kde si mohou dotyční zašpásovat během manželské smlouvy s lhůtou. Většinou se takové manželství uzavírá za předmětem „manželského“ sexu, protože jakákoliv mimomanželská sexuální aktivita je islámem přísně trestána. O homosexualitě nemluvě.

Právo šária jasně uvádí, jak se má naložit s nevěrnicí a homosexuálem atd. Islám převzal tradici ženské obřízky a dál v ní pokračuje, přesto, že v mnoha zemích Afriky již byla zakázána. Negramotnost vládne a neochota mužů změnit něco v prospěch žen je evidentní.

Doufejme, že se časem změní postoj k FGM, protože by bylo naivní doufat v to, že se změní islám samotný.

Po provedení obřízky se dívce svážou nohy těsně k sobě a to po dobu 40 dní – většinou. Močí se pak vstoje, dokud se rána nezacelí a nesroste.
http://www.dailynews.co.tz/pics/genital120209.JPG

Různé typy FGM:

http://www.netterimages.com/images/vpv/000/000/009/9042-0550×0475.jpg

http://www.oocities.com/restoremaine/pics/fgm/fgm4.jpg

http://sheikyermami.com/wp-content/uploads/fgm10.jpg

www.julietdavis.com/WST383/powerpoint/fgm.ppt

KNIHY O FGM
O FGM bylo sepsáno pár knih, pár z nich:
STOP Female Genital Mutilation: Women Speak Facts and Actions sepsáno novinářkou Fran B. Hosken
Infidel a Nomad od Ayaan Hirsi Ali.
Do They Hear You When You Cry od Fauziya Kassindja
Desert Flower, Desert Dawn, Desert Children od Waris Dirie

Zdroje:
Geraldine Brooks : „Nine Parts of Desire“

http://www.popcouncil.org/pdfs/frontiers/reports/Kenya_FGC_Pregnancy.pdf

http://www.guardian.co.uk/society/2010/feb/17/reversing-female-genital-mutilation

http://wolvesdreams.tripod.com/FGM.html


Publikováno původně zde http://wendydnes.com/ 

5346 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Kdo nese odpovědnost za terorizmus v souvislosti s imigranty? V souvisl. s teroristickým útokem na imigranty v Hanau, řeší německá politická a mediální scéna, kdo za terorizmus v multikulti společnosti nese odpovědnost. Vláda nebo opozice?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď