"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Ambivalentní vztah Turecka k Santa Klausovi

Autor: -bj- | Publikováno: 7.1.2011 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

 

Turecko má dilema. Na jednu stranu Santa Klaus z uzemí dnešního Turecka pocházel, na druhou stranu však nebyl muslim ani Turek. Na jednu stranu v roce 2009 Turecko požádalo Itálii, aby mu byly vráceny tajně odvezené ostatky sv. Nikolause (Santa Klaus), na druhou stranu v Turecku existují skupiny protestující proti oslavám Vánoc či kultu Santa Klause (Mikuláše).

Na silvestra Sdružení anatolijské mládeže pořádalo před Istanbulskou univerzitou manifestaci s nafukovací figurínou santa klause, do které bodali noži. “Žádný muslim se nesmí zhostit takových absurdních oslav, které se konají pod hlavičkou Vánoc”, proklamovali. Hadísy prý ostatně praví: “Nebuďte jako židé nebo křesťané”.

Jiné sdružení Baba Nöel Dernegi (Sdružení Děda Vánoce) naopak považuje kult Vánoc a Santa Klause za součást Turecké historie a identity, a když si na původ Santa Klause před pár lety osobovalo nárok Finsko, uspořádali pře finským velvyslanectvím protestní demonstraci.

A v samotném rodišti sv. Nikolause v Demre (někdejší Myra), vědomi si turistického potenciálu, uvažují o zřízení mikulášského muzea.

 

Zdroj:

http://yesilgazete.org/2010/12/31/noel-babayi-bicakladilar/

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1034580&Date=30.12.2010&CategoryID=77

http://t24.com.tr/haberdetay/119604.aspx

http://www.abc.es/20110103/internacional/abci-papa-noel-turquia-201101031106.html

http://kamilpasha.com/?p=3974

http://yenigolcukgazetesi.com/haberler/noel-babayi-neden-bicakladilar-31-12-2010.haber

http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=turkish-press-scan-for-dec.-31-2010-12-31

http://www.larazon.com.pe/online/indice.asp?tfi=LRInternacional03&td=05&tm=01&ta=2011

http://www.hristiyangazete.com/2011/01/musluman-ogrenciler-sisme-noel-babayi-bicakladilar/

http://www.que.es/ultimas-noticias/internacionales/201101031206-dificil-relacion-turquia-santa-claus-abc.html

3502 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Dienstbier: Česko dokáže přijmout až 15 tisíc uprchlíků. Může je aktivně oslovovat v zemích, odkud přicházejíKadyrov : Macron podněcuje k terorizmu !Arméni zveřejnili svědectví syrského islamisty o výcviku teroristů v TureckuZa podřezaného francouzského učitele před švédským parlamentem "pietně" spálen Korán Erdogan: "S muslimy v Evropě je zacházeno jako se židy v r. 1939!"

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyProsím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Docent: Chce dotaci? Ať jde pomoct zdravotnictví! Že kvůli covidu zdechneme hlady? Tak se podívejte„Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď