"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Ideologické léky na terorismus horší než šamanovo zaříkávání

Autor: Ladislav Henek | Publikováno: 23.10.2006 | Rubrika: Terorismus
Ilustrace

Ve škole se o naše zdraví staral podivínský lékař. Vyznačoval se aplikací univerzálního všeléku na všechny neduhy – kombinací harburety a superpyrinu. Trápí tě nachlazení a kašel? Harbureta a superpyrin. Bolesti břicha nebo hlavy? Harbureta a superpyrin. Nemůžeš spát, máš zánět ledvin nebo zlomenou nohu? Pomůže harbureta a superpyrin. Zázračná léčebná kůra harburety a superpyrinu prakticky nikdy nezabírala. Mohli jsme se však spolehnout, že podivný lékař za žádných okolností od svého receptu neustoupí. Popravdě řečeno, nám žádné zásadní škody jeho léčba nezpůsobila, občas jsme se pozvraceli, jindy jsme prospali dva dny. Přáli jsme si, aby se namísto nejmodernější vědy vrátila doba tančících šamanů, z jejich zaříkávání by se nám aspoň nehoupal žaludek.

Mnohem horší následky však může mít, pokud se někdo pokusí praktiky univerzálního všeléku v ideologické formě aplikovat na neduhy celého lidstva. Přesně to nedávno navrhl německý exkancléř Gerhard Schröder. Nechal se slyšet, že lékem na terorismus je odstranění chudoby. Zařadil se tak do houfu politiků a intelektuálů, kteří bez znalostí i základních faktů tvrdošíjně označují za příčiny terorismu chudobu, sociální frustraci, nízké vzdělání, případně agresivitu způsobenou společenským ponížením. Odstraňme zmíněné neduhy – říkají tito zachránci kutilové – terorismus zmizí a svět bude krásný a šťastný. Hezky se to poslouchá, ale háček je v tom, že jejich představy se úplně míjí s realitou.

Jaké jsou tedy opravdové příčiny terorismu? Nejspolehlivějším vodítkem při jejich hledání jsou motivace samotných teroristů. Kdo je může znát lépe, než oni sami, to dá rozum. Téměř sto let se někteří muslimští i západní odborníci důkladně zabývají obrodným procesem v islámu, jehož jednou z odnoží je i výklad koránu, který motivuje teroristy. A už více než dvacet let se objevují mnohdy velmi podrobné a fundované studie, zkoumající motivace teroristů včetně sebevražedných atentátníků.

K nejlepším takovým studiím patří například analýza pákistánského muslimského funkcionáře a imáma Nasry Hassana, který řadu let osobně zkoumá motivace kandidátů na provedení sebevražedných útoků, „bojovníků“ Hamásu, Hizballáhu, i dalších teroristických organizací. S kandidáty na sebevražedné útoky měl neocenitelnou možnost osobně hovořit. Výsledky jeho výzkumu – stejně jako výsledky všech skutečně seriozních výzkumů na toto téma - jasně ukazují, že motivace potenciálních sebevražedných atentátníků mají výhradně náboženský charakter. Nasra Hassan ve shodě s dalšími odborníky, kteří tyto motivace nepředpojatě (a neideologicky) zkoumali, dochází k závěru, že jednání sebevražedných teroristů nelze ani v jednom případě vysvětlovat chudobou, sociální frustrací, nízkým vzděláním nebo snad na základě „depresí“, či „psychopatických stavů“.

Nasra Hassan v souhrnu své práce uvádí: „Žádný z kandidátů není bez vzdělání (naopak se často jedná o vzdělané lidi s nadprůměrným intelektem), žádný z nich není frustrovaný chudobou, zaostalý prosťáček, ani člověk trýzněný depresemi. Naprostá většina z nich pochází z dobře situované střední vrstvy, až do svého rozhodnutí studovali, měli solidní zaměstnání, někteří úspěšně podnikali, a byli mezi nimi i synové milionářů. Všichni žili normálním rodinným životem. Jedná se o dobře vychované a seriozní lidi, které jejich okolí považuje za příkladné děti, studenty, pracovníky, kolegy.“ Na Hassanovu otázku po hlavní motivaci rozhodnutí stát se sebevražednými atentátníky, bez výjimky všichni kandidáti uvedli náboženské důvody. Náboženství, tedy jejich výklad islámu, byl a stále je nejen ústřední motivaci všech těchto teroristů, ale celých 95% z nich ho uvedli dokonce jako svou jedinou a výhradní motivaci. Pouze pět procent teroristů prohlásilo, že kromě této hlavní motivace mají i jiné – například stát se vzorem pro ostatní nebo osvobodit svou zem. Ti však sami vzápětí zdůraznili, že se jedná jen o marginální, okrajové motivace, které – slovy jednoho z nich – „blednou v nicotu oproti touze zemřít za Alláha“.

Taková skutečnost se nehodí do krámu západním „expertům“, kteří dokáží ordinovat jen jediný ideologický všelék na veškeré neduhy světa: odstraňte chudobu… etc. Jenže odstranění chudoby „sociálně frustrovaných“ islámských milionářů bude stejně účinnou léčbou terorismu jako aplikace harburety a superpyrinu na zlomenou nohu. Kdyby se nejednalo o smrtelně vážný problém, chtělo by s zažertovat, že to dopadne jako v oné staré grotesce „Operace se podařila, pacient zemřel“. V tomto případě však lidem, kteří alespoň na chvíli dokáží sundat ideologické brýle, už do smíchu dávno není. Oním „pacientem“ který na ideologickou léčbu nejhůře doplatí, je totiž celá moderní civilizace, my všichni. A i v tomto případě – stejně jako ve škole - bych byl mnohem raději, kdyby se o záchranu světa pokoušeli tančící, vřeštící, pomalovaní šamani. Určitě by nenadělali tolik škod jako ideologové.

autor je dramaturgem zpravodajství TV Prima

materiál je rozšířenou verzí článku v Hospodářských novinách

publikováno se svolením autora

4261 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Islamizace Británie pokračuje mílovými krokyUprchlíci již obohacují Německo. V Hessensku již oženili a vdali 125 děti ...Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou dětiBičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Václav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděAmerický generál hovoří o puči, který proběhl v USA po 11. září, a plánu o napadání států – Irák, Afghánistán, Sýrie...a Írán

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minutUkradené výročí. Lidé v roce 1989 chtěli svobodu, a ta dnes stejně mizí. Prezident chce v listopadu mlčet, našel pochopení. Kromě knížete a Gazdíka...
Články autora
Průzkum
Má mít Okamura konkurenci? Souhlasíte s názorem sociologa Petra Hampla, že by Okamurovi prospěla konkurence na politické scéně?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď