"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Švédy už přechází tolerantnost

Autor: -bj- | Publikováno: 24.12.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Švédy už přechází tradiční tolerantnost. Po zabijáckých bombových útocích není divu. A to i přesto, že je švédská muslimská komunita oficiálně odsoudila. Ryze-pravicoví Švédští demokraté jsou na koni.

Jak konstatovala analytička z protiteroristického oddělení švédské rozvědky Säpo, Malena Rembeová, po bombových útocích sebevražedného atentátníka ve Stockholmu, je tradiční tolerance Švédů v sázce. Nebyl to totiž nikdo jiný, kdo byl ve hledáčku islamistického vraha. Navíc je to voda na mlýn proti-islamizačním a proti-přistěhovaleckým Švédským demokratům, kteří již při volební kampani „prorokovali“, že islámizmus je historicky největší nebezpečí pro Švédsko.

Strana Švédských demokratů – mainstreamem zaklínaná jako extrémně pravicová – hned po bombových útocích postulovala na půdě švédského parlamentu – Riksdagu - rozpravu o islamizmu. Tu ovšem ostatní strany odmítly, neboť podobné otevření veřejné diskuze ve Francii či v Německu mělo za následek názory pěkně od plic, vyhranění veřejného i politického mínění a de facto posun politického přístupu k islámské imigraci směrem k bdělosti a důslednosti.

Odmítnutí veřejné diskuze o islámu – pokud se vývoj nezmění – však povede jen k názorovému prokvašení a zvýšení sociální polarizace a napětí. Na druhé straně určitá možná stigmatizace by u mladých muslimů mohla vést k jejich snazší rekrutovatelnosti do záškodnických islamistických skupin. Zejména však, žádná z rivalitních politických stran, nechce dát již tak ze situace profitujícím Švédským demokratům více vydělat. To by ovšem fungovalo jen za předpokladu, že by se stávající trend sociálního rozštěpení společnosti imigrací změnil, a to se sotva stane bez konkrétního politického přičinění.

zdroje:
http://www.alarabiya.net/articles/2010/12/16/129838.html
http://www.thelocal.se/30904/20101216/
http://www.thelocal.se/30994/20101221/
http://www.swedishwire.com/politics/7702-swedish-tolerance-threatened-by-terror-attack
http://www.peopleforum.cn/viewthread.php?tid=55835
http://www.silobreaker.com/swedish-tolerance-threatened-by-terror-attack-5_2263939758864465973
http://www.1310news.com/news/world/article/158138--suicide-bombing-stirs-sweden-s-far-right-seeking-to-score-political-points
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/12/16/AR2010121601730.html 

2824 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď