"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Text „Jeruzalémského prohlášení“

Autor: -bj- | Publikováno: 14.12.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Zástupci některých vyhraněně pravicových evropských stran odcestovali koncem minulého týdne na pozvání tamních kolegů do Izraele, kde se konala na Aškelonské univerzitě konference proti islámistickému terorizmu. Z konference vzešlo závěrečné společné komuniké pod názvem „Jerusalémské prohlášení“.

Text „Jeruzalémského prohlášení“

"U příležitosti naší společné návštěvy a pozvání do Izraele prohlašujeme:

Základem naší politické činnosti je naše nezrušitelné přiznání se k demokracii  a svobodnému právnímu státu, k lidským právům, mezinárodnímu právu a ke kánonu hodnot západní civilizace, která se zakládá na duchovním dědictví řecko-římské antiky, židovsko-křesťanských kulturních hodnotách, humanizmu a osvícenství.

Poté, co byly překonány totalitní systémy 20. století, čelí lidstvo v současné době nové totalitní celosvětové hrozbě: fundamentalistickému islámu. My se považujeme za součást světového boje obránců demokracie a lidských práv proti všem totalitním systémům a jejich pohůnkům. Tím stojíme na popřední frontě boje za společnost západně-demokratických hodnot.

Odmítáme přitom onen kulturní relativismus, který pod zástěnou uznávání cizích kultur a tradic toleruje, že lidé, především neislámské menšiny v oblastech muslimského prostředí, jsou kráceny na svém právu na svobodu, rovnost a spoluurčení. To platí pro všechny části světa, samozřejmě v první řadě rovněž pro Evropu, neboť lidská práva jsou univerzální a geograficky nedělitelná.

Polemická a neopodstatněná námitka, že tímto postojem podněcujeme islamofobii, nás nemůže přimět k tomu, abychom  rezignovali na kritického ducha osvícenství. Taková rezignace by byla osudnou. Tím by byla kritika islámu coby totalitního systému, jehož cílem je podmanění světa, zaměněna za stigmatizaci umírněných muslimů.

Zejména se ale obracíme proti zneužívání demokracie jak to proklamují údajně umírnění islamisté: „Demokracie je jen vlak, do kterého nastoupíme, než dosáhneme cíle. Mešity jsou naše kasárna, minarety naše bajonety, kupole naše helmy a věřící našimi vojáky.“ (báseň od tureckého premiéra Erdogana).

Odmítáme každý fundamentalismus lhostejno kterého náboženství či politického směru. Hlásíme se k humanistickým ideálům osvícenectví, té absolutně nezbytné fázi historického vývoje, kterou islám doposud neprodělal. Teror, lhostejno čí a za jakým účelem, je třeba odmítnout.

Izrael coby jediná skutečná demokracie na Blízkém východě je nám důležitým partnerem v tomto pohnutém regionu. Regionu, který se v posledních desetiletích musel vypořádávat s extremizmem a terorem. Bez jakýchkoli výhrad se přiznáváme k právu na existenci státu Izrael v jeho mezinárodním právem uznaných hranicích. Stejně tak je nutno přijmout právo Izraele na sebeobranu proti všem agresím, zejména proti islámskému teroru. Věříme, že toto spolu s respektem k lidským právům i politickým právům arabských obyvatel musí být možným.

Tyto zde uvedené základy naší politické činnosti jsou pro nás nezcizitelné a nesměnitelné. Totalitní ideje, ať již z krajně levicové či krajně pravicové strany, ať už rasistické či islamistické, odmítáme v jakékoli podobě. Zásadně respektujeme každý národ, každou kulturu a každé náboženství. Jasně se však obracíme proti každé formě násilí, proti terorizmu a totalitarizmu a proti politickému zneužívání náboženství. Právo na vlast je lidským právem, které musí být hájeno a prosazováno pro všechny národy.“

zdroje:
http://diepresse.com/home/politik/innenpolitik/616660/Jerusalemer-Erklaerung-gegen-Islamismus-im-Wortlaut?from=suche.intern.portal
http://www.pi-news.net/2010/12/jerusalemer-erklaerung-verabschiedet/
http://derstandard.at/1291454237482/Strache-in-Israel-bei-Konferenz-gegen-islamischen-Terror
http://www.ikg-wien.at/?p=4642&lang=de
http://www.kominform.at/article.php/2010120617191621
http://www.reconquista-europa.com/showthread.php/54108-Israel-Reise-von-HC-Strache-und-Filip-Dewinter
http://www.gmx.net/themen/oesterreich/politik/42700pu-strache-auf-konferenz-in-israel
http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/616770/Strache-zieht-positive-Bilanz-seiner-IsraelReise?from=suche.intern.portal
http://diepresse.com/home/politik/innenpolitik/616358/Strache-in-Israel_Erklaerung-gegen-islamischen-Terror?from=suche.intern.portal
http://diepresse.com/home/politik/innenpolitik/616597/Strache-in-Israel_Unser-Herz-ist-mit-den-Siedlern-?from=suche.intern.portal
 

3866 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď