"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Španělské město Lleida zakázalo zahalené obličeje

Autor: Wendy Dnes | Publikováno: 11.12.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Španělské město se stává prvním, které vydalo zákaz závojů-šátků zahalujících obličej. Lleida souhlasila s městským zákazem burek a niqábů, protože „útočí na rovnost mužů a žen a jsou nedůstojné pro ženy“.

Severní město Lleida, které čítá 120 000 obyvatel, schválilo ve čtvrtek zákaz muslimských šátků, které zakrývají obličej, a to od nošení v městských budovách, občanských centrech až po bazény. Jedná se o burky a niqáby. Kdekoliv je nutná identifikace osoby, nesmí být zahalená tvář.

Původně bylo schváleno toto rozhodnutí v červenci, nyní ve čtvrtek bylo zavedeno. Toto rozhodnutí je první ve Španělsku, kde je sice takových zahalených málo, ale počet imigrantů z muslimských zemí se za posledních deset let drasticky zvětšil.

„Myslím, že burka i hidžáb a podobné závoje, které zahalují obličej, jsou útokem na rovnost mezi muži a ženami, jsou útokem na ženskou důstojnost,“ řekl starosta Lleidy Agnel Ros.

„Také si myslím, že rovnost je něco, zač naše společnost bojovala mnoho let a není důvod, ať už náboženský nebo kulturní, aby se tento základní princip porušil,“ řekl v rozhovoru starosta.

Pokuta pro ty, kteří opakovaně poruší tento zákaz, je 600 Euro.

Debata o muslimských závojích proběhla po celé Evropě, hlavně poté, co Francie v říjnu vyhlásila zákaz burek a niqábů a podobných závojů, zahalujících obličej. Pro Španělsko je tato debata relativně nová, Španělsko je většinově římskokatolická země, ale populace imigrantů se zvýšila z půl milionu v roce 1996 na 5.7 minulý rok, celková populace je okolo 47 milionů lidí.

zdroj: http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3997081,00.html 

1958 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď